Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Солодке життя

У Посольстві Литовської республіки в Україні відбувся майстер-клас... кондитерів
27 травня, 2010 - 00:00
ТЕМПЕРУВАННЯ — СПРАВЖНЄ МИСТЕЦТВО, А РОЗМІШУВАТИ ШОКОЛАД ПОТРІБНО НА МАРМУРОВІЙ ДОШЦІ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У шоколадному шоу міг взяти участь будь-який гість цього незвичайного прийому. Чимало дипломатів (до речі, приклад показав господар вечора — посол Литви Пятрас Вайтекунас) і представники ЗМІ скористалися можливістю навчитися створювати солодкі шедеври. Незвичайний урок організувала Саулі Рапнікене — фундатор бутика бельгійського шоколаду «Основний інстинкт», який днями відкрився в Києві.

Вона зізналася, що ідея робити вручну цукерки, торти й тістечка в неї виникла десять років тому, коли побачила фільм «Шоколад» режисера Лассе Халльтстрема. У стрічці приголомшливо роль Вієнн, хазяйки незвичайного магазина, зіграла чудова французька актриса Жюльєт Бінош, героїня якої відкрила городянам невеликого містечка досі невідому їм чарівність шоколаду. За словами пані Рапнікене, бельгійський шоколад вона обрала не випадково, оскільки саме він вважається солодощами номер один у Європі, має витончений смак і є корисним, постачається до двору багатьох глав держав і королівських родин. До речі, мистецтво приготування шоколадної маси зберігатися в суворій таємниці й передається лише спадково. У Бельгії існують десятки елітних шоколадних марок, усіляких сортів і форм.

Із-поміж начинок — кава, лікери, фрукти, горіхи, цукати інколи змішані зі свіжими вершками. Можливо, не всі знають, що до середини ХІХ ст. бельгійський шоколад був ласощами для дорослих. Його використовували як лікувальний засіб при різних внутрішніх розладах. Тому першими виробниками шоколаду були... фармацевти. А головний секрет бельгійських кондитерів — використання лише масла-какао, яке додає шарму, витонченості й насиченості шоколадним ласощам, а в інших країнах використовують різні рослинні суміші.

Виявляється, місити суміш слід лише на мармуровій дошці металевим шпатиком (у процесі темперування, масло какао в шоколаді переходить у стабільну форму. Це додає шоколаду твердості, крихкості й блиску після охолоджування. Якщо шоколад розтопити при температурі від 40 до 45°C, а потім охолодити, готовий продукт не буде глянсовим і твердим) — як це правильно робиться, спочатку показувала Саулі Рапнікене, потім вона демонструвала як формувати цукерки, видаляючи повітряні кульки й заповнюючи порожнини, давши усім бажаючим на прийомі можливість відчути себе справжніми шоколадницями. Потім професійні кондитери показували, як начиняти цукерки, а також робити оригінальні «пігулки», використовуючи, здавалося б, такі не поєднувані продукти, як шоколад і окіст, перець чилі, сіль, розмарин, сир з пліснявою, червону ікру...

Гості продегустували сортів десь 50 солодких делікатесів, помилувалися тортом — шоколадним озером, а в міні-акваріумі плескалася жива золота рибка, дзюрчав шоколадний фонтан, скуштували шоколадних «коштовностей» (цукерок, прикрашених сусальним золотом) та інших витончених кондитерських виробів. Через таке (ну дуже солодке) життя чомусь захотілося чогось солоненького, й «пігулка» з білого шоколаду з морською сіллю та цукатом виявилася дуже доречною.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: