4 вересня львівській громаді представили результати першого етапу проекту — законсервовані залишки синагоги «Золота роза», маркований фундамент Будинку навчання (Бейт Гамідрашу) та інсталяцію «Увіковічнення».
Втілювачі проекту говорять про перший в Україні випадок, коли вшанування місць єврейської історії ініціювали та реалізували не громадські організації чи фонди, а Львівська міська рада у співпраці з партнерами.
«Це перший крок. Маємо надію, що другий відбудеться невдовзі й узагалі будуть продовжені всі проекти зі вшанування єврейських місць у Львові», — зазначила на урочистостях директор Всеукраїнського єврейського Благодійного фонду «Хесед-Ар’є» Адель Діанова.
У церемонії відкриття «Простору cинагог» взяли участь: міський голова Андрій Садовий, Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина Ернст Райхель, Почесний консул Ізраїлю в Західному регіоні Олег Вишняков, депутати різних рівнів, представники партнерських організацій і дослідницьких середовищ.
Присутні на події зазначали, що відкриття «Простору синагог» важливе не тільки для євреїв Львова та місцевої громади, а й для світового єврейства. «Львів приваблює гостей дивовижною атмосферою, унікальною культурою, багатою архітектурою, — зазначив Почесний консул Ізраїлю в Західному регіоні Олег Вишняков. — Я впевнений, що «Простір синагог» стане магнітом для туристів».
Нагадаємо, три сакральні споруди («Золота роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940-х роках. Після здобуття Україною незалежності ця ділянка в центрі міста занепадала. Вісім років тому було оголошено Міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору в єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке.
Роботи зі втілення проекту розпочалися в липні 2015 року. За цей час вдалося законсервувати вцілілі залишки синагоги «Золота роза», облаштувати на її території дренажну систему тощо.
2017-го планують роботи на ділянці Великої міської синагоги. Головне мотто проекту — «Єврейська історія Львова — спільна спадщина і відповідальність».