Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спогади про відлигу

У галереї «Дукат» представлено виставку «Тиша і грім» відомого художника Веніаміна Кушніра
20 грудня, 2016 - 10:26
«АРКАН», 1960-ТІ / ФОТОІЛЮСТРАЦІЮ НАДАНО ГАЛЕРЕЄЮ «ДУКАТ»

Намагаючись зрозуміти себе і свою історію, ми звертаємося не лише до раніше повністю закритих її сторінок, відкриваючи для себе історію українського національного опору і трагічну катастрофу Голодомору, а й до цілком, здавалося б, «відкритих» часів відлиги. Адже саме ця нетривала «щілина» у примарну свободу надала можливість висловлюватися творчій інтелігенції тодішнього Союзу. І у світі дзвінко зазвучали імена літераторів, композиторів, художників.

Одне з цих славних імен — Веніаміна Кушніра, виставка якого «Тиша і грім» відкрилася в галереї «Дукат».

Майбутній художник народився на Хмельниччині, у родині, де свідомо і свято зберігалися традиції «свідомого українства», тому народні пісні і вірші Тараса Шевченка, Івана Франка і Лесі Українки, опір народу «обрусінню» і «радянізації» він ввібрав з молоком матері. Мистецтва живопису навчався у Львові, у чудових майстрів —  Р. Сельського, І. Гуторова, І. Бокшая.  З 1956 року Веніамін Кушнір мешкав у Києві.

Художник чітко визначився зі своєю громадянською і творчою позицією.  Її критеріями стали — народна культура, філософія Григорія Сковороди, поетичне послання Тараса Шевченка і творчість О. Архипенка і М. Бойчука. Україна і українці назавжди стали героями його картин — від «Лісорубів» і «Червоних маків», крізь трагічне «Скерцо»,  до картин останніх його років, наприклад, «Мітинг», датованої 1991 роком.

Яскрава і розмаїта палітра художника — це природа рідної України, з її багатоманітними ландшафтами і різнобарв’ям.  А основою життєвої філософії є образ матері, який неодноразово зустрічається в його полотнах.

Відлига активно залучала Веніаміна Кушніра до роботи. Як безпосередньо за мольбертом, так і суспільного життя. Він очолив широковідомий на той час Клуб творчої молоді «Сучасник». Поте «ковток свободи» доби відлиги швидко вичерпався, і художник замовк. Надовго. Ні, від мольберта і фарб він не відмовився, але світське життя, виставки стали для нього подіями «потойбічного світу».

Виставка в «Дукаті» відкриває нам майже забуте ім’я талановитого сучасника. І, представляючи невеличку добірку його робіт, упродовж місяця, який триватиме, презентує також альбом творів художника.

Роботи майстра можна побачити в галереї «Дукат» до 20 січня.

Світлана АГРЕСТ-КОРОТКОВА
Газета: 
Рубрика: