Експозиція називається «Замки і ключі з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» і представляє рідкісні замки, ключі, гравюри, світлини, ікони, які надходили до фондів заповідника з 1920-х .
— Ідея проведення виставки у нас виникла давно, — розповідає заступник генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергій ПИВОВАРОВ, — і ось нині прийшов час познайомити киян і гостей столиці з раритетними музейними предметами з колекції заповідника — старовинними ключами і замками XII—XIX сторіч, які наші предки використовували, щоб уберегти свій будинок. Цікаві також церковні замки і ключі, представлені на виставці. Тут приховано певний символізм, який змінює значення звичного колись церковного предмету.
За експонатами виставки можна простежити розвиток ковальської справи XII—XIX сторіч на українських землях. Як багатокілограмові колодки та замки, громіздкі ключі з часом ставали мініатюрнішими й витонченішими. Відвідувачі мають можливість познайомитися не лише з музейними предметами з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, але й Чернівецької філії Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України, а саме — староруськими двоциліндровими колодками.
За масивними замками наші предки берегли від злодіїв і розбійників не лише своє житло, але і вбрання пишно прикрашених православних храмів. Як відомо, існувала спеціальна «посада» — ключник. А зв’язка ключів, яку йому довіряють, важила чимало, якщо врахувати, що експонована на виставці унікальна колодка 1691 року, якою колись закривали Успенський собор Києво-Печерської лаври, важить десь кілограмів з десять! Отже ключники при церквах повинні були бути ще й дужими.
Зображувані на образах святі з ключами в руках, наприклад, як «Микола Святоша» (XIX ст., Київ) ілюструють не лише повсякденне життя церкви. Ключ, як символ віри можна побачити на іконах і гравюрах із колекції Києво-Печерського заповідника, в яких розкривається біблійна тема про вручення Ісусом Христом Апостолові Петру ключів від Царства Небесного.
Ще один різновид — ключі, якими в нашому житті не можна нічого відчинити, але в той же час ми можемо узяти їх до рук. Це так звані символічні ключі, які підносять у дар. Саме такий ключ від однієї з веж Київської фортеці початку ХVII сторіччя було вкрадено з музею німецькими окупантами під час Другої світової війни, а 1945 року — успішно повернуто до колекції Заповідника. Сам символічний експонат, а також світлини та документальні свідчення цієї історії завершують експозицію виставки.
Вона працюватиме протягом найближчих двох місяців.