Вже давненько чоловіча національна збірна України не отримувала такого дзвінкого ляпаса, як це сталося минулого тижня в заключних матчах першого кола відбіркового півфінального раунду чемпіонату Європи- 2001 (у групі «Д») проти збірних Словенії (вдома, в Дніпропетровську) і Македонії (в Скоп’є). До цього наші баскетболісти отримали три перемоги над, відверто кажучи, далеко не грандами європейського баскетболу — ісландцями, португальцями і бельгійцями.
...«За два дні до матчу зі словенцями в нас була повна інформація про них (касета із записом матчів збірної Словенії). Про македонців інформації набагато більше, так що підійдемо до матчу з ними у всеозброєнні, постараємося дати фаворитам бій...» (З інтерв’ю «головкому» збірної В. Рижова напередодні цих поєдинків).
Більшість фахівців здивувалася, що Володимир Рижов не запропонував виступити за збірну найдосвідченішому центровому України — Олександру Окунському. Публічна (в газетному інтерв’ю) відповідь тренера була такою: «В нас є своя модель гри, до якої Олександр не вписується. До того ж, у нашому розпорядженні є непоганий центр — Григорій Хижняк, який нас влаштовує...» Здивувала скарга В. Рижова, що, мовляв, плани збірної було порушено короткостроковістю зборів — команда збиралася всього на декілька днів... Здивувала, бо кожному тренеру будь-якої національної збірної відомо наступне: згідно з регламентом Міжнародної федерації баскетболу, клуб має право відпускати своїх гравців до збірних не раніше, як за 72 години до початку першої зустрічі на рівні національних команд! І ще один нюанс. Скажімо, з восьми словенців, які зіграли проти нашої збірної, лише двоє представляли найсильніший клуб своєї країни — «Олімпію».
Якщо те, що фахівці побачили, так би мовити, на власні очі в Палаці спорту «Метеор» і по УТ-1 (з немислимо низьким професійним рівнем роботи режисера й телеоператорів під час показу баскетболу!), назвати серйозно «моделлю гри», то в таку «модель» не впишеться ні О. Окунський, ні будь-який інший гравець! Важко повірити, що В. Рижов краще оцінює можливості Олександра, чим це роблять у вільнюському клубі «Летувос Рітас», який уклав з українським центровим контракт у... $500 тисяч.
...Наша команда була цілком некерованою, діючи, образно висловлюючись, під девізом: «поталанить — не поталанить»?! Взагалі, складається враження, що Володимир Іванович вирішив своє «відкриття — безшабашний баскетбол» (про нього я вже писав у попередньому огляді) з «тактики» своєї клубної... жіночої (?) команди київського «Динамо» взяти й на... озброєння чоловічою національною збірною!..
Така деталь. Більше всього збірній України дісталося від «солодкої парочки» центрових — Юркович (206 см) — Кралевич (212). Ось їхні показники: провели на майданчику 50 хвилин; 17 кидків із гри — 10 влучних; штрафні — 9-8; 13 разів підібрали м’яча біля щитів; набрали в «чотири руки» 30 очок. А ось аналогічні показники у нашої пари центрових — Молчанов (208) — Хижняк (216), якій В. Рижов дозволив провести в грі лише... 16 хвилин (із 80 можливих!): з гри — 6/1; штрафні — 2/1; підбори — 4; принесли команді тільки... 3 очки! Коментарі, як говориться, зайві.
Не дивно, що словенці легко перемогли (доводячи інколи свою перевагу до 19 очок) — 76:63 (45:36). Найрезультативнішим серед наших баскетболiстiв став Олександр Лохманчук — 17 очок.
...Минулого сезону в інтерв’ю УТ-1 В. Рижов сказав: «Якщо в нас і далі так погано йтимуть справи з чоловічим баскетболом, то Україна в Європі скотиться до рівня Македонії і... Нігерії(?)»... Я, пам’ятається, тоді подумав: «А раптом доля зведе Україну й Македонію?..» Звела. І збірна В. Рижова «таки-да» «скотилася». Притому не «до», а «нижче» за рівень, програвши македонцям нокаутом — 58:84 (25:41)! Перед другим відбірковим колом становище команд у групі «Д» таке: Словенія — 5 перемог; Македонія, Бельгія, Україна — по 3; Португалія — 1; Ісландія — 0. Два інших результати в iграх 5-го туру: Словенія — Бельгія — 74:69, Ісландія — Португалія — 68:87. Кожна з чотирьох груп півфіналу делегує до фіналу Євро- 2001 (до Туреччини) по дві перші збірні.