Багато застарілих пристроїв благополучно відмучилися й спокійно померли природною смертю. Усі ці пейджери, кишенькові комп’ютери, флоппі-дисководи — їх уже немає з нами. Проте інші застарілі технології ніяк не зникнуть, хоча вже існують кращі альтернативи, простіші, дешевші, якісніші та ефективніші. Як повідомляє newsru.com, посилаючись на Комп’юлента, список із десяти технологій, що назавжди залишать наш світ у найближчій перспективі, склали колумністи американської видавничо-аналітичної групи IDG.
1. Факс
Факс-машина застаріла ще 15 років тому. Це не більше, ніж комплект із принтера, сканера та архаїчного аналогового модему, що лише даремно пожирає час, гроші, папір і електрику. Документи, що передаються факсом, зазвичай спочатку мають цифровий формат. Щоб послати його факсом, потрібно документ спочатку роздрукувати. Ви вставляєте роздруківку в факс — і факс-машина знову переводить його в цифрову форму, а потім за допомогою аналогового модему зразка 1993 року конвертує цифровий образ у звуки й передає інформацію в звуковому вигляді. Модем генерує шум телефонною лінією і на іншому кінці лінії інша факс-машина з модемом слухає ці звуки й переводить їх назад у цифровий формат, прямо перед роздрукуванням на папері. І після цього зазвичай знову доводиться переводити цей папірець у цифровий формат: або забивати інформацію вручну, або сканувати факс. Документ майже завжди починає й закінчує своє життя в цифровому вигляді. Але під час своєї епічної подорожі він чотири рази побував у цифровій формі, двічі — в паперовій і один раз — у формі звуку. Масова помилка, що підтримує життя цієї застарілої технології, полягає в тому, що «тверда копія» нібито легітимніша. Насправді, приклеїти чужий підпис до документа перед відправкою факсом — це найлегший спосіб шахрайства через низьку якість факсного зображення.
2. Роз’єм прикурювача в автомобілі
Ідея розмістити на панелі приладів автомобіля прикурювач для сигар/сигарет з’явилася в 20-і роки минулого століття й досягла свого ідеального втілення до 50-х. Минули десятиліття, але автомобільна індустрія як і раніше забезпечує автомобілі цими дивними роз’ємами, але тепер зазвичай без запальнички. Як електричний роз’єм гніздо прикурювача дуже небезпечне, ненадійно володіє надлишковою енергією, незручне, непомітне і дороге. Для нього потрібно купувати спеціальний перехідник і адаптер, що ще більше захаращує салон автомобіля. Всі машини повинні оснащуватися стандартними розетками зі вбудованим конвертером. Або USB-портом, через який можна заряджати гаджети. Або і тим, і іншим. Майже ніхто не курить у своєму автомобілі. Майже всі ми носимо з собою мобільні телефони й гаджети, яким потрібна енергія.
3. Букви WWW в адресах сайтів
Згідно з початковою ідеєю, префікс в інтернет-адресі повинен вказувати на тип сервісу. Наприклад, www.ім’я сайту.com вказує на сервери World-Wide Web, призначені для перегляду через браузер, а ftp.ім’ясайту.com вказує на сервіси, доступні через File Transfer Protocol. Мережеві адміністратори зараз вибирають, чи існуватиме технічна необхідність у тому, щоб в адресі сайту був префікс www, але браузер у будь-якому випадку додає його автоматично. Ось чому немає жодної необхідності писати www перед адресою, друкувати його на візитних картках, або набирати вручну в браузері. Ми ж перестали вказувати префікс http:// кілька років тому, тож тепер можна відмовитися і від www.
4. Візитні картки
Абсолютно незрозуміло, чому ми до цих пір користуємося цими телефонними картками з XIX століття. Коли ви отримуєте таку картку, то від вас вимагається нудна робота зі внесення цієї інформації куди-небудь, і цього зазвичай ніхто не робить. Є кілька альтернатив для візитних карток, і всі вони чудові. Якщо зустріч призначається за допомогою електронної пошти, то до листа можна прикласти контактну інформацію, прикласти vCards, посилання на веб-сторінки з контактною інформацією і багато іншого. Навіть якщо ви раптово зіткнулися з кимсь, то обмінятися контактною інформацією краще прямо на місці за допомогою мобільного телефону. Легше натиснути декілька кнопок на телефоні, щоб зберегти вхідний виклик, ніж вручну вносити інформацію з візитної картки.
5. Прокат кінофільмів
Уже кілька революцій відбулося з тих часів, як ми ходили в кіоск за прокатом відеокасет, стояли в черзі, брали заповітний фільм і йшли з ним додому. Фільм — це звичайний цифровий файл. Ви можете скачати його, отримати поштою на диску тощо. Йти кудись, стояти в черзі за цифровим файлом? Та годі!
6. Пульти Д/К для домашніх систем
Майже кожен елемент домашньої медіа-системи укомплектований власним понадміру ускладненим пультом дистанційного керування. Один для телевізора. Один для цифрового відеомагнітофона. Ще один для плеєра Blu-ray. Навіть у музичної системи є свій власний пульт. Адже в деяких людей удома кілька телевізорів, плеєрів, стереосистем та іншої віддалено керованої електроніки, тож кількість пультів у квартирі перевищує десяток. Для кожного з них потрібно змінювати токсичні батарейки і постійно відстежувати місцезнаходження (пульти схильні губитися). Навряд хоч у когось є достатньо часу для якісного обслуговування та програмування своїх пультів Д/К. Досить! Настав час замінити ці пульти програмами для мобільників. Мобільні телефони можуть бути чудовими пультами, бо в них кращий інтерфейс, призначений для користувача, акумулятори, що перезаряджаються, і вони не так легко губляться. Телефонні програми легше програмувати і апгрейдувати. Вже випущено кілька програм для iPhone та інших пристроїв, що контролюють цифрові відеомагнітофони і не лише. Apple вдалося зробити по-справжньому простий інтерфейс для управління iTunes з iPhone. Виробникам телевізорів потрібно поліпшити функціональність контрольного меню на телевізорах, і приєднатися до революції смартфонів, створити прості програми для дистанційного керування, причому універсальні програми, щоб усіма пристроями можна було керувати з однієї програми.
7. Проводовий телефон
Кількість американських домогосподарств, що повністю відмовилися від проводових телефонів, подвоїлася з 2006 по 2009 рік, і тепер у кожній четвертій проводові телефони — це крайність, головний біль і втрачений час (бо трубку може підняти не та людина, якій ви телефонуєте). Проводові телефони не можуть приймати текстові повідомлення, або оснащені абсолютно застарілими автовідповідачами. Настав час зробити останній дзвінок за допомогою цього телефону — зателефонувати операторові й попросити вимкнути телефонну лінію.
8. Музичні CD
З музичними CD все нормально, просто в них немає жодних істотних переваг перед MP3, тоді як мінуси є: їх виготовляють з токсичних матеріалів, їх важко переробити і незручно носити із собою. Ми всі повинні перейти повністю на цифрові формати, музичну бібліотеку з файлів, що придатні для пошуку, резервного копіювання і транспортування в будь-якій кількості.
9. Супутникове радіо
Звичайно, контент Sirius XM чудовий, але вам не потрібно запускати ракети та орбітальні супутники, щоб доставити звук у радіоприймач слухача. Все це можна робити через інтернет і через додаток до iPhone, що продемонструвала та ж сама радіостанція Sirius XM, коли надала саме такий сервіс. Зараз існує безліч якісного аудиоконтенту, що можна слухати в машині: аудіокниги, підкасти, музика MP3 тощо. Якщо вам настільки потрібно за щось платити, то краще оформити підписку на тарифний план безпровідного мобільного інтернету.
10. Надлишкова реєстрація
Багато сайтів пропонують користувачам певну форму реєстрації, що полягає в додаванні особистих даних, виборі логіна та пароля. Це нормально. Але навіщо деякі сайти вимагають ввести адресу електронної пошти двічі? Адже вони все одно верифікують його пізніше. Навіщо вони запитують місто та поштовий індекс, якщо за поштовим індексом уже можна визначити місто?