Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Титанік» розтягують на сувеніри

24 листопада, 2004 - 00:00

Знаменитий дослідник морів, американський вчений Роберт Баллард фактично звинуватив Росію та Францію в сприянні розкраданню фрагментів легендарного корабля «Титанік», затонулого 1912 року в Атлантичному океані на глибині 4 км. На думку вченого, якщо не буде вжито термінових заходів, незабаром від «Титаніка» може нічого не залишитися, повідомляють «Новые известия».

Саме Роберт Баллард, президент американського Інституту досліджень у місті Містиці, 1985 року, досліджуючи глибини Атлантики, знайшов легендарний «Титанік». Відтоді вчений вимагає, щоб було ухвалено документ, що затверджує за «Титаніком» статус історичного об’єкта, що охороняється — поки від нього ще хоча б щось залишилося. Роберта Балларда легко зрозуміти — «Титанік» повільно, але постійно розкрадається. На останні заяви вченого наштовхнула експедиція до залишків «Титаніка», яку він організував у червні 2004 року. Знімки, зроблені з борту глибоководного апарата, вразили його. У багатьох місцях корабля обвалилася палуба, а помітні деталі зникли. У невідомому напрямку зникли, зокрема, судновий дзвін і щогловий маяк. Як зазначає вчений, без допомоги професіонала з «Титаніка» не можливо підняти навіть чайної ложки. Тому вирахувати, хто розкрадає «Титанік», не важко. Для того щоб просто опуститися до знаменитого судна, необхідні «спецзасоби» — так звані глибоководні апарати. Загалом у світі чотири такі апарати: один у французів, один у японців. Найдосконаліші глибоководні апарати «МИР-1» і «МИР-2» є в Росії й встановлені на судні забезпечення «Академік Мстислав Келдиш». До того ж, лише росіяни та французи влаштовують екскурсії на морське дно до «Титаніка».

Тур триває в середньому близько двох тижнів. Спеціальна фізична підготовка та здоров’я не потрібні — найстарішому з тих глибоководних туристів, які спускалися на «МиРах», було 78 років. Кожне занурення в середньому триває 10 годин: 2,5 — туди, стільки ж назад і п’ять годин — на дні. У апараті один пілот і два пасажири. Коштує це задоволення 35 тис. доларів. Саме туристів доктор Баллард вважає головними розкрадачами фрагментів «Титаніка». За його словами, вони не лише забирають на сувеніри різні частини судна, а й шкодять йому, вимагаючи від пілотів глибоководних апаратів «приземлення» прямо на борт. Від цього й так наскрізь проіржавілий корабель руйнується буквально на очах.

А 2001 року одне американське подружжя навіть зіграло на «Титаніку» весілля. Відомий на весь світ високобюджетний фільм «Титанік» із Леонардо ді Капріо в головній ролі, на думку Балларда, також зіграв свою роль. Після виходу стрічки на екрани сувеніри з «Титаніка» стали для багатьох справжнім фетишем.

Однак у Росії підозри доктора Балларда категорично спростовують. «Ми здійснюємо наукові й туристичні занурення до «Титаніка», — розказав «Новым Вестям» пілот апарату «МИР» Євген Черняєв. — Побачити на власні очі затонулий корабель може кожен, бо затонув «Титанік» у нейтральних водах, отже нічого протизаконного в наших діях немає. Але брати на спомин сувеніри з «Титаніка» — про це не може бути й мови. Це французи крадуть, а на нас звалюють». Найцікавіше, що без допомоги пілотів жоден турист із дна океану нічого підняти не зможе, зазначає газета. На чотирикілометровій глибині щось зачепити можна тільки за допомогою особливої електричної руки, управляти якою може лише професіонал. Тому знайти пояснення зникненню предметів, що відрізняється від версії американського вченого, практично неможливо. Є в цій справі й комерційний аспект. Із 1987 року правами на все майно «Титаніка» володіє американська компанія R.M.S. Titanic Inc. Незважаючи на те, що за міжнародними законами корабель, що затонув у нейтральних водах, належить тому, хто його знайшов, федеральний суд США 1987 року визнав R.M.S. Titanic Inc повноправним власником рештків корабля. З того часу американці підняли на поверхню більш як 6 тис. різних предметів, що згодом за скаженими цінами розпродавалися на численних аукціонах. Ніхто, крім них, не має права брати щось з «Титаніка».

Газета: 
Рубрика: