У Дніпровському національному історичному музеї ім. Яворницького відкрилася незвичайна фотовиставка «Історія України: камінь половецького степу». Це частина широкомасштабного авторського проекту фотографа Олексія Самойленка, який за допомогою мистецтва фотознімку розповідає про історію нашої країни починаючи з IV тис. до н.е. і закінчуючи XV ст. н.е. Загалом, проект охоплює періоди Трипільської культури, утворення грецьких колоній на березі Чорного моря, панування скіфів у степах, становлення Київської Русі, час процвітання половців і появи козацтва. Головною метою є візуалізація тієї чи тієї історичної епохи. Під час роботи над проектом автор збирав інформацію в багатьох музеях України.
«Камінь половецького степу» — це частина фотопроекту «Історія України», яка представляє власний погляд фотографа на історію половців. Кипчаки — один з найзагадковіших кочових народів, що мешкали на теренах сучасної України. Не маючи яскраво вираженої писемності, половці залишили нащадкам пам’ятки сакрального мистецтва — так званих кам’яних баб, які стояли на степових курганах. Саме ці, застиглі в камені свідки історії стали головним артефактом творів фотохудожника. Застосовуючи техніку фотоколажу, автор відтворив образ половців як хоробрих воїнів із залізною волею і сильним характером, загартованим у степу. Загалом на виставці Олексія Самойленка представлено 21 фотороботу.
Окрім того, експозицію доповнено фондовими експонатами історичного музею, які гармонійно ілюструють розповідь автора про історію половців. На відкритті виставки відбулося костюмоване дійство з виходом живих... половецьких баб. Історичні зачіски половецьких жінок відтворили учні-перукарі «Дніпровського центру професійно-технічної освіти туристичного сервісу» разом із майстром Наталією Вишняковою і викладачем Русланом Тригубом. Вони творчо підійшли до розробки образів жінок кочових племен, які мешкали на теренах степового краю за часів пізнього Середньовіччя. Демонстрації передувала копітка підготовка учнів та педагогів: консультації із працівниками музею, самостійне вивчення побуту та зовнішнього вигляду половчанок, виготовлення власними силами аксесуарів та прикрас та багато іншого.
Нагадаємо, Дніпровський національний історичний музей ім. Яворницького має у своєму розпорядженні найбільшу в Україні колекцію кам’яної пластики, велика частина якої представлена половецькими скульптурами — так званими кам’яними бабами. Збирати їх почали ще в середині XIX століття. Частину кам’яних баб встановлено на відкритому майданчику біля стін Історичного музею.
Фото із фейсбук-сторінок ДНІМ і управління культури департаменту гуманітарної політики Дніпровської міськради