Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Дніпропетровську з’явиться Центр О. Блаватської

22 січня, 2004 - 00:00


У Дніпропетровську розпочалася робота зі створення музейного Центру Олени Блаватської та її сім’ї. Його розташують у старовинному двоповерховому особняку, де народилася відома письменниця, яка познайомила світ з духовною спадщиною Сходу і заснувала Всесвітнє теософське товариство. Боротьба за цей особняк між різними відомствами та організаціями у самому Дніпропетровську і навіть за його межами тривала не один рік. Доти, поки за розв’язання проблеми не взявся дніпропетровський губернатор Володимир Яцуба. Він переконав столичні інстанції у доцільності створення музею, здатного стати центром міжнародного туризму, оскільки особистість О. Блаватської, її творча спадщина і сьогодні викликають інтерес у багатьох країнах світу.

Концепція створення Центру О. Блаватської, який буде діяти як один із філіалів Дніпропетровського історичного музею, за словами директора музею Надії Капустіної, передбачає передусім відновлення первинного вигляду старовинного особняка, в якому народилася майбутня письменниця, і міської садиби, що оточувала будинок у першій половині ХIХ століття. Це завдання, судячи з усього, не з простих, оскільки будинок, який давно не опалювався, напiвзруйнований, а на його подвір’ї уже багато років працює невелике підприємство.

Не менших зусиль, за словами Н. Капустіної, потребує і відтворення внутрішніх інтер’єрів будинку, в якому жили принаймні три покоління сім’ї О. Блаватської. Біографії семи її родичів, серед яких літератори, вчені, воєначальники і державні діячі, включенi до словника Брокгауза й Єфрона. Так, дід О. Блаватської — А. М. Фадеєв — був єкатеринославським губернатором, мати — О. Ган — відомою письменницею, а племінник — С. Ю. Вітте — згодом став російським прем’єр-міністром. Представникам цієї неабиякої родини буде присвячено окремі експозиції, однак центральне місце займуть матеріали і документи, які освітлюють життя самої О. Блаватської. Враховуючи те, що шанувальники її творчості з різних країн світу вже сім разів проводили у Дніпропетровську міжнародні з’їзди та конференції при новому центрі, за словами директора музею, варто створити не тільки конференц-зал і спеціальну бібліотеку, але й «невелике туристичне агентство». Діяльність Центру О. Блаватської освітлюватиметься на спеціальному інтернет-сайті, а пересувні виставки вже незабаром вирушать спочатку містами Росії та Закавказзя, а потім і далекого зарубіжжя, де жила і працювала засновник теософського вчення. Ця діяльність матиме не тільки культурно-просвітницьку спрямованість, але і має допомогти у зборі коштів на створення музейного центру. Уже сьогодні до цієї роботи, як повідомила голова товариства «Софія» Тетяна Головченко, готові підключитися шанувальники О. Блаватської не тільки в Україні і Росії, але і керівництво Всесвітньої теософської організації, що діє уже півтори сотні років у багатьох країнах світу, передусім у США і Великої Британії. Ентузіасти створення музейного Центру О. Блаватської вважають, що весь обсяг запланованих робіт вдасться закінчити до 2008 року, але сам центр з експозиціями, як запевняють музейні працівники, розкриє свої двері вже незабаром.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: