Назва заходу – «Поза межами можливого» (за назвою однойменної праці Івана Франка), і це кроссекторальний культурно-просвітницький та мистецький проєкт Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка та Львівської національної академії мистецтв, спрямований на актуалізацію творчого феномена Івана Франка як знакової постаті української та світової культури в сучасному контексті та з нагоди 165-ліття Івана Яковича.
За задумом авторів ідеї «Franko Laboratorium», проєкт фокусується насамперед на молоді, тому поєднує виставково-експозиційні аспекти з освітньо-пізнавальним процесом та роботою кураторів із кожним митцем. Учасники проєкту – молоді дипломовані художники і студенти ЛНАМ, для декого з яких «Franko Laboratorium» – перший самостійний публічний мистецький досвід та перша співпраця з професійними митцями.
Варто зазначити, що «Franko Laboratorium» вже має свою історію. Уперше проєкт відбувся у грудні 2017 року. Участь у ньому взяли 36 студентів ЛНАМ. «На той момент це була одна з перших революційних трансформацій простору літературно-меморіального музею в Україні», – зазначають у Домі Франка.
Вдруге до проєкту («Franko Laboratorium 2.0 Відродження», а проходив він у жовтні 2020 року) залучили нових митців та збільшили масштаб експозиції. У виставці були задіяні такі форми аудіовізуального вираження, як відео-арт, перформанс, хепеннінг, інсталяція, фото, сучасний живопис тощо.
Учасники третього випуску «Franko Laboratorium 3.0» – митці не тільки зі Львова, а й з різних регіонів України (Львів, Івано-Франківщина, Волинь, Донеччина, Луганщина, Миколаївщина, Дніпровщина) та навіть з-за меж України, тому він – «International». Куратор виставкового проєкту – доцент Львівської національної академії мистецтв, кандидат мистецтвознавства Василь Одрехівський. Учасники – Бріс Маре (Франція), Ернан Замбрано (Колумбія), Ярина Шумська, Володимир Когут, Роксолана Табака, Олексій Коношенко, Назар Симотюк, Петро Грицюк, Руслан Лучко, Оксана Федчишин, Ксенія Будейчук, Микола Курилюк, Борис Гаврилюк, Анастасія Прозора, Софія Козлова, Христина Сілівон, Габріела Даренська, Вікторія Романчук, Юлія Єрьоміна, Іванна Багрійчук та Софія Мельник.
«Міжрегіональна та міжнародна співпраця сприяє розширенню меж трактування образу Івана Франка, а також популяризує його особистість на міжнародній арені, залучає до вивчення його творчості та біографії, – говорить керівник проєкту директор Дому Франка Богдан Тихолоз. – Учасники з різних регіонів та країн об’єдналися навколо постаті Франка та у цій інтеграції запропонували новаторський мистецький погляд за допомогою аудіовізуальних виражальних засобів».
У рамках проєкту «Franko Laboratorium 3.0» відбувся День перформансу, і не тільки у Домі Франка, а й у бібліотеці Львівського національного університету ім. Івана Франка.
Відкрили у Домі Франка й виставку «Поза межами можливого», яка триватиме до кінця жовтня.
Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.