Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У пошуках іншої досконалості

У рівненській галереї європейського живопису «Євро-Арт» відкрилася виставка Володимира Лободи - яскравого представника андерграунду 60-90-х
22 лютого, 2022 - 15:25

Експозиція під назвою «У пошуках іншої досконалості» презентує понад 60 живописних полотен, графічних та скульптурних робіт, – розповідає мистецтвознавець Лариса КОСТЮК. – Більше половини робіт експонуються вперше. Усі роботи, представлені в галереї «Євро-Арт», – із приватних колекцій та власності родини художника.

Сприймати експозицію варто у контексті розвитку української художньої культури того періоду, який викликав до життя народження полістилістики, авангардних практик, нонконформізму, соц-арту, неофольклоризму та інших напрямів неофіційного мистецтва. Серед його представників важливе місце належить Володимиру Лободі, який вірить у всепереможну силу мистецтва та його велич.

Глядач відкриває для себе неординарного авангардного бунтаря і естета, який поєднує традиції українського мистецтва з європейською вишуканістю. Безумовно, роботи в експозиції засвідчують, що художник не ізолює мистецтво від буденності, провокує пересічного глядача до діалогу, роздумів, насолоди. Про це свідчать його манера письма, модерні форми, експресивний наїв, настроєва тональність, рвучкі лінії, ламані площини, контрасти кольорових плям, його ліричність та бруталізм одночасно.

Твори художника – це розповідь майстра про те, що хвилює душу, витягує із глибин потаємне і сокровенне. У роботах «Таємна Вечеря» та «Розіп’ятий» Володимир Лобода виносить на суд глядача тему сакральності, але вже у сучасному сприйнятті, коли відбувається перехід піднесеного до земного в мотивації людської поведінки. Втаємничено звучить і тема степу як історичної арени війни і миру, битви і конфліктів (серія «Степ»). Не оминув художник власне бачення стосунків чоловіка і жінки («Червона жінка», «Він Адам», «Вона. Єва»), матері і дитини («Мати. Жінка в зеленому. Схвильована постать», «Жінка з дитиною»)..

Володимира Лободу можна віднести до тих майстрів, котрі не прагнуть слави за будь-яку ціну, зберігають чистоту і свободу своїх художніх пошуків. І саме через це його творчість завжди вражає і щиро зацікавлених мистецтвом, і пересічних глядачів. Адже такого синтезу неопримітиву та аванґарду, як у творчості цього художника, в мистецтві годі знайти.

Твори митця зберігаються у Львівській національній галереї мистецтв ім. Бориса Возницького, Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького, Дніпровському художньому музеї, Воронезькому обласному музеї ім. Івана Крамського, Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків у Луцьку, Харківському художньому музеї, в приватних збірках України, Польщі, США, Канади, Німеччини, Швейцарії та Росії.

В останні п’ять років художник виставлявся у Києві, Львові, Дніпрі, Харкові, Івано-Франківську.

Виставка експонуватиметься у галереї «Євро-Арт» до 1 травня 2022 року.

Довідка. Володимир Лобода – видатний український живописець, графік, скульптор. Один із найяскравіших представників андеґраунду кінця 1960-х - початку 1990-х років. Народився 6 липня 1943 року у м. Дніпрі. У 1967-68 роках навчався в Київському художньому інституті, 1973 року закінчив Дніпровський будівельний інститут, здобувши фах архітектора. У 1971 році брав участь у «Дискусійній виставці» в Дніпрі, відтоді перебував під постійним наглядом влади. Працював над низкою монументальних об’єктів у рідному місті, які у 1980-х - 1990-х роках були знищені. Наприкінці 1980-х років створив у Дніпрі товариство художників «Степ». У 1981 році із родиною переїхав до Львова. У 1992 році на хуторі у с. Турове на Дніпровщині, який спеціально придбав, разом із дружиною та учнями заснував музей та літні майстерні. Відтоді більшість часу проводив саме там, де створював живописні, скульптурні, графічні цикли, писав поезії, новели, есеї. Цей хутір під горою Гілеєю став місцем зустрічі творчих людей.

Ранній період творчості митця позначений пошуками форми та пластичної мови, де виразно простежується захоплення українським народним мистецтвом, давніми культурами, модерними віяннями у світовому мистецтві. Для пізнього періоду творчості митця характерні експресивні лінія та форма, «відкритий» колір, складні соціальні та психологічні теми.

Найвідоміші живописні цикли: «Людська комедія», «Гравці», «Іконостас», «Мовчання», «Самота», «Портрет нації»; графічні цикли: «Велика мандрівка на Україну», «Біль», «Пісня Пісень», «Книга імені», «Книга пам’яті». Володимир Лобода – автор «книг гравюр» за мотивами «Кобзаря» Тараса Шевченка, «Мазепи» Джорджа Байрона та Віктора Гюго, ілюстрацій до «Сорочинського ярмарку» Миколи Гоголя.

Творчий доробок художника налічує приблизно 3 тисячі живописних полотен, більше 2 тисяч естампної графіки (ліноритів, офортів, літографій), 1500 дерев’яної і кам’яної скульптури, 1500 робіт у техніці декупажу та численну кількість оригінальної графіки.

Фото з сайту галереї «Євро-Арт»

Людмила СТУПЧУК, Рівне
Газета: 
Рубрика: