На розкопках античного міста Геркуланум, похованого разом з Помпеями внаслідок виверження вулкана Везувій 24 серпня 79 року н. е., італійські археологи виявили прикрашений слоновою кісткою дерев'яний трон давньоримської доби.
Найдревніший зразок меблів подібного призначення - трон було знайдено на глибині 25 метрів під час розкопок на Віллі Папірусу, яка належала тестеві Юлія Цезаря Луцію Кальпурнію Пізону Цезоннію. Свою назву будинок дістав завдяки значній бібліотеці родича знаменитого правителя Стародавнього Риму, яка нараховує тисячі папірусних сувоїв, пише gzt.ru. Хоча від трону збереглися лише дві ніжки й частина спинки, археологи заявляють, що це виняткова знахідка - досі судити про подібні предмети меблів можна було лише за зображеннями. «Це перший трон Римської доби, який дійшов до наших днів», - твердить керівник розкопок Помпеї П'єтро Джованні Гуззо.
Різьблені фрагменти трону прикрашено сценами з міфології, яку свого часу перейняла давньоримська культура. На думку експертів, у цьому випадкові йдеться про церемонію «Аттідея» на честь смерті та відродження бога Аттіса, чоловіка богині Кібели. Це святкування було включено до юліанського календаря імператором Клавдієм.
Існують документальні підтвердження того, що культ Аттіса був сильний у Геркуланумі в I ст. н.е. Найбільш цінний рельєф зображає бога за збором шишок біля священної сосни. Інші елементи орнаменту включають листя і квіти, що, на думку дослідників, свідчить, що основною темою зображень на троні були весна й родючість, повідомляє Reuters. Крихкі частини трону ще мають реставруватися тривалий час. Археологи, натхненні знахідкою, сподіваються виявити ще більш цінні предмети давньоримської доби, адже розкопки на Віллі Папірусу ще далекі від завершення.