Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ураган переніс треті похорони Iвана Сірка на три тижні

2 серпня, 2000 - 00:00


Цими днями виповнюється 320 років з дня смерті українського військового та політичного діяча, Запорізького отамана Івана Сірка (1610—1680 рр.).

Газета «День» уже писала про долю цієї відомої особистості (№ 81, від 11. 05. 2000 р.). Під тиском «погодних умов» тема отримала несподіване продовження.

Страшна буря з людськими жертвами, яка в неділю обрушилася на Дніпропетровщину, перешкодила місцевій владі упокоїти з миром останки кошового отамана Війська Запорозького Івана Сірка, а точніше, повернути в могилу його череп, який зберігається нині в Дніпропетровському історичному музеї. Захід у селі Капулівка, біля Нікополя, який без особливого розголосу намічено на 25 липня, нібито довелося відкласти у зв’язку з ліквідацією наслідків стихійного лиха. Інформація про нездійснені «похорони», яка просочилася в місцеву пресу, спантеличила багатьох дніпропетровців, небайдужих до історії рідного краю, оскільки раніше повідомлялося, що поховання, приурочене до 320-ліття від дня смерті легендарного полководця, відбудеться в урочистій обстановці 5 серпня.

Ситуацію кореспондентові «Дня» прокоментувала начальник обласного управління культури Валентина Тальян. Вона повідомила, що торжества під назвою «Вшанування пам’яті кошового отамана Івана Сірка» після обговорення в адміністрації та облраді було вирішено розділити на дві частини. Спочатку, 25 липня, передбачається здійснити траурну частину церемонії, тобто повернути в могилу череп козака, відправлений 33 роки тому на «реконструкцію». А потім, 18 серпня, урочисто відзначити в Капулівці сам ювілей, на якому побажали бути присутніми прем’єр-міністр Віктор Ющенко, численні гості з усієї України і з-за кордону.

Поховання черепа до ювілею, пояснила далі Валентина Тальян, мало значення тому, що на кургані Сторожова могила сьогодні провадяться роботи для відновлення меморіалу. На це місцеві власті надали майже 100 тис. грн. Тепер ситуацію дещо «переграли»: поховання черепа і самі торжества все-таки відбудуться в один день, а саме 18 серпня. На спомин про легендарного запорожця в Капулівці відслужать молебень, а його останки поховають за повним православним обрядом.

Утім, у місцевих краєзнавців та ентузіастів козацької старовини на те, що відбувається, свій погляд. Багато хто з них вважає, що Івана Сірка треба поховати не в скіфському кургані, поруч із язичниками, а в спеціально побудованій усипальниці з каплицею. Є ще один бентежний момент: очевидці стверджують, що буквально в понеділок археологи, які працюють на кургані, нібито вже розкрили могилу Сірка і дістали звідти череп представника «ямної» культури, який підклали отаманові 1967 року, щоб уникнути громадського скандалу під час перенесення останків на нове місце.

Тому висловлюється думка: а чи не з цією «слизькою» обставиною було пов’язано намір влади поховати череп запорожця ще до офіційного ювілею? Хоч би як там було, але схоже на те, що 18 серпня в скандальній історії, яка триває вже багато років, нарешті, буде поставлено крапку.

Варто нагадати, що «поневіряння» черепа Івана Сірка почалися ще в листопаді 1967 року, коли хвилі Каховського водосховища підмили його стару могилу. Під час перенесення останків на нове місце поховання череп вилучили і відправили в Москву для «відновлення вигляду» козацького отамана. Повернули його в Україну лише 1990 року. Однак і після цього череп протягом десяти років припадав пилом у секторі районного управління культури, а потім у запасниках Дніпропетровського історичного музею. Власті вирішили повернути його в могилу тільки тепер — під наполегливим тиском громадськості.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: