Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В гості до Остапа Вишні

На Херсонщині відновили музей-садибу письменника
4 листопада, 2020 - 09:50
ФОТО ОЛЬГИ СОКОВОЇ

Минулими вихідними у селі Кринки неподалік м. Олешки відбулося урочисте відкриття музею-садиби українського письменника Остапа Вишні. Подія — непересічна і довгоочікувана. Адже про занедбаний стан будинку й подвір’я, де жив і творив відомий гуморист, говорили багато років. Та через те, що саме ця земельна ділянка перебуває у віданні Міноборони, а також через другорядність цього питання для місцевої влади, нічого не рухалось із місця.

Минулого року київський підприємець Сергій Одарич побачив сюжет журналістки Марини Савченко на «24 каналі» про святкування 130-річчя з дня народження письменника, який влаштували небайдужі місцеві. В матеріалі порушувалася проблема занедбаного стану будинку, який колись був музеєм, двору і загалом пам’яті про митця.

Сергій Одарич вирішив відновити садибу за власний кошт. Та вже на місці меценат і місцеві мешканці, які взялися йому допомагати, дійшли висновку, що будинок треба зводити новий і в новому місці. Однак — саме такий, у якому жив письменник.

Протягом кількох місяців на об’єкті активно вели будівництво. Будинок вийшов точною копією автентичного і розташований за кількасот метрів від нього. Стіни, дах, підлога — усе звели за кресленнями тогочасної будівлі і з використанням тих же матеріалів: місцевий камінь, очерет, дерево та інше. А з колишньої хати будівельники взяли вікна і ставні. У садибі зробили опалення, щоб зберігати експонати в прийнятній температурі, встановили камери спостереження і сигналізацію. Вартість робіт склала приблизно 1,5 млн гривень.

«Я відразу зв’язався з місцевою владою і дуже вдячний, що на мою пропозицію відгукнувся очільник області. Ми практично відразу зустрілись і домовились про подальші дії щодо відновлення історичної і культурної пам’ятки. Уже в червні у Кринки прибули будівельники, які почали відповідні роботи. Загалом на об’єкті усі ці місяці працювало приблизно 10 осіб. Сьогодні ж ми бачимо результат — нам вдалося зберегти автентичність споруди. Тепер ми маємо зберігати і наповнювати музей експонатами», — зазначив на відкритті Сергій Одарич.

ФОТО ОЛЬГИ СОКОВОЇ

 

На подвір’ї будівельники розкопали і відновили стару криницю, а під час відкриття тут висадили сад. Перенесли погруддя письменника. Над відновленням і наповненням нового музею експонатами працювали й жителі Кринків. Так тут з’явилося ліжко зі старої садиби, яке увесь цей час було в помешканні сусіда Остапа Вишні, фотографія письменника зі щукою, про яку він писав у своєму творі і рукопис якої зберігся у старій садибі. До речі, його знайшли випадково, коли місцева мешканка Наталія Ільїна оглядала будинок. В музеї також є різні світлини письменника, ваги, окуляри та інші предмети гумориста. Частину експонатів реставрували і дарували селяни, які ще пам’ятають Остапа Вишню або просто вирішили долучитися до доброї справи.

«Хто в Крим, а я — в Кринки», — писав Вишня. Саме тут народились його «Мисливські усмішки», тут він працював і над іншими творами. Місцеві розповідають: любив рибалити, був спокійним, приязним чоловіком.

За словами журналістки Марини Савченко, частина експонатів із колишнього музею перебуває у Херсонському обласному краєзнавчому музеї. Вона сподівається, що музей передасть їх до відновленої садиби, адже експонати передавалися на тимчасове зберігання.

Наразі садибою опікуватиметься Наталія Ільїна — місцева мешканка, очільниця ініціативної групи зі збереження пам’яті про Остапа Вишню на Херсонщині. Саме вона та її друзі влаштовувала свято до 130-ї річниці з дня народження письменника і весь цей час допомагала у відновленні музею. Локацію вже включають у туристичні маршрути. 

«Триває процес документального оформлення музею-садиби. Але ми вже будемо приймати гостей, розповідати про Остапа Вишню, про нашу історію, про наш музей. 14 листопада ми запланували освячення садиби, а в подальшому плануємо тут різні культурні заходи», — розповіла «Дню» Наталія Ільїна.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: