Проект «Ім’я Росії. Історичний вибір-2008», організований телеканалом «Росія», Інститутом російської історії РАН та фондом «Громадська думка», загрожує закінчитися скандалом, повідомили у вівторок російські ЗМІ, пише NEWSru.com.
Перше та третє місця в інтернет-голосуванні на сайті namesofrussia.ru поки займають Йосиф Сталін та Володимир Ленін, які отримали відповідно 156 та 90 тисяч голосів. На другому місці — Володимир Висоцький із 128 тисячами голосів, передає ВВС. Усього на другому етапі проекту на даний момент подано близько 1,3 мільйона голосів. На першому етапі, що проходив із 8 травня по 12 червня 2008 року, представники інтернет-співтовариства визначили 50 кандидатів серед 500, відібраних Інститутом російської історії РАН.
Серед них — 15 високопосадовців держави, стільки ж письменників та діячів мистецтва, сім полководців, шість вчених, п’ять політичних, суспільних та релігійних діячів, а також космонавт Юрій Гагарін, футболіст Лев Яшин та легендарний персонаж Ілля Муромець. Загальна кількість історичних постатей становила 51, оскільки Козьму Мініна та Дмитра Пожарського зарахували як одну особу.
На думку заступника директора Інституту російської історії Володимира Лаврова, те, що відбувається — «це результат відсутності державної ідеології, чіткої позиції держави та ЗМІ відносно цих політичних діячів».
«На найбільшому національному каналі нещодавно було показано сталінський фільм, зараз сталінський підручник розповсюджується у школах, а людина, яка закликала до переходу Першої світової війни в громадянську війну, досі знаходиться в мавзолеї», — сказав історик в інтерв’ю для сайту Газета.ru.
«Треба говорити людям правду — і про Сталіна, і про Леніна. Люди не знають правди. До мене, наприклад, приходять студенти, які вважають, що Ленін — останній російський імператор», — додав Лавров.
Разом з тим організатори проекту вважають, що проміжні підсумки голосування насправді не відображають стану розуму в Росії.
«Комуністи голосують за Сталіна та Леніна, антикомуністи — за всіх інших гідних людей. Виходить, що комуністи голосують тільки за двох, а некомуністи, яких набагато більше, голосують за набагато більшу кількість людей. Я впевнений у тому, що якби Сталін вийшов у лідери разом із Пушкіним, то Пушкіна він би не випередив», — пояснив Володимир Лавров.
Куратор проекту від телеканалу «Росія» Олексій Голіков нагадав, що за технічними умовами проекту кількість голосувань з однієї інтернет-адреси не обмежена. На його думку, прихильники Сталіна «швидко зрозуміли правила гри» та влаштували флешмоб.
Доказом цього є той факт, що до кінця минулого тижня в голосуванні впевнено лідирував Висоцький.
Голіков порадив прихильникам інших кандидатів згуртуватися, щоб відстояти своїх героїв.
Уперше аналогічний телепроект був здійснений у Британії ВВС. Найвеличнішим британцем усіх часів був визнаний Уїнстон Черчилль.
В Україні недавній вибір найвеличнішого історичного діяча супроводжувався скандалом. Спочатку лідерство упевнено захопив керівник українських націоналістів Степан Бандера, потім організаторів проекту звинуватили в тому, що вони з міркувань політкоректності в останні дні влаштували масове надсилання SMS- повідомлень на користь Ярослава Мудрого, який в результаті й посів перше місце.