23 вересня до нас, у Північну півкулю, прийшла астрономічна осінь — після осіннього рівнодення, коли по всій Землі тривалість дня дорівнювала тривалості ночі. Цей час астрономи називають часом зміни астрономічних сезонів. У синоптиків же свої критерії вимірювання того, коли наступає новий сезон, причому вони постійно змінюються. Так, за словами завідувачки відділу довгострокових прогнозів Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту, професора Вазіри Мартазинової, у зв’язку із зміною природних циклів новий сезон настає приблизно на 10—14 днів раніше.
Тепло, яке нині нас так тішить, за прогнозами синоптиків Українського гідрометцентру, протримається ще майже два тижні. «В Україні триває дуже тепла осінь: ще з серпня середня температура перевищує норму на п’ять-вісім градусів, при цьому змін не очікується до першої декади жовтня», — констатував начальник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда.
Хоча погодні умови дали нам можливість зібрати врожай, «мінусом» такої посушливої осені, на думку фахівців, є грунтові засухи. «Високі температури й мала кількість опадів спричинили жорстку ѓрунтову засуху. За оцінками гідрометцентру, таких несприятливих для сівби умов не було з 2004 року. Сьогодні в Україні нормально зволожені лише 10—15% земель. Якщо на початку жовтня ми матимемо різке похолодання, то це може призвести до проблем із теплозабезпеченням уже посіяних культур», — сказав Микола Кульбіда.
Детальніше про погодні умови в жовтні, листопаді та грудні розповів науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Владислав Тимофєєв.
«Перша декада жовтня буде теплою: температурний режим у Києві триматиметься в межах 12—18 градусів, максимум — 20 удень. Уночі температура опускатиметься нижче десяти градусів. Також у цей час ми очікуємо невеликі опади. Друга декада буде також досить спокійною, без опадів, а в третій декаді знову очікуємо циклон і пониження температури. Якщо середньодобова температура на початку жовтня становитиме 12 градусів, то в кінці місяця — 5—7. У другій половині місяця можливі заморозки. Листопад буде теж у нормі, у другій половині температура може опускатися нижче нуля. У тому числі й удень. Тобто він може бути прохолоднішим, ніж ми звикли. Буде кілька похолодань. Грудень також буде прохолодним. Ми очікуємо декілька циклонів, тож нас може засипати снігом. Температура може опускатися до -10 градусів», — розповів Владислав Тимофєєв.
Щодо зими, то наразі фахівці Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інститут не можуть дати пронозів на зиму 2011—2012 років, оскільки «робиться прогноз тільки на один сезон». Проте потішили своїми прогнозами фахівці Українського гідрометцентру. Так, за словами Миколи Кульбіди, прийдешня зима не буде надто холодною і сніжною. Навпаки — будуть відлиги, і сніг довго не лежатиме. Особливо в січні й лютому.
«У грудні цього року температура буде близькою до норми. Щодо січня і лютого, то очікується, що вони будуть теплішими на один-два градуси. Але мінімальні для території України температури (до 40 градусів нижче нуля) — дуже малоймовірні. зимовий період розпочнеться у звичні терміни. Характер погоди прогнозується дуже мінливий, із нестійким сніговим покривом і значною кількістю небезпечних явищ, пов’язаних із посиленням швидкості вітру, ожеледдю і налипанням мокрого снігу», — наголосив директор Українського гідрометцентру.