Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Валерій Леонтьєв — маг і фотограф сновидінь

20 листопада, 1999 - 00:00

18 — 21 листопада, тобто замість двох запланованих концертів чотири вечори поспіль співак знайомить київських глядачів зі своєю новою програмою «Фотограф сновидінь». І цього разу Валерій Якович приємно здивував.

Сцена столичного Палацу «Україна» завдяки лазерним спецефектам видозмінювалася, стираючи грані реальності й буття. Цього разу разом із В. Леонтьєвим прибуло 68 осіб. За дві години в ритмі «нон-стоп» він виконує 23 композиції. Найсильнішим вийшов класичний блок. Це різні сни: безтурботні й швидкоплинні, фантастичні й ліричні, видіння й навіть дурман. Вірші Анни Ахматової, Роберта Бернса, Івана Буніна й Марини Цвєтаєвої одержали нове дихання в сучасному аранжуванні, написані Володимиром Євзеровим.

Програма «Фотограф сновидінь» — ювілейна. 19 березня цього року В. Леонтьєв відзначив круглу дату — 50-річчя. Він уже 27 років на естраді. (!) Повірити в такі поважні цифри важко, бачачи, з яким азартом працює співак, як ретельно підбирає репертуар. Артист кожного разу вигадує незвичайне шоу, ну а його фізичній формі й тим кульбітам, які він виробляє на сцені, можуть позаздрити двадцятирічні юнаки. Схоже, Валерій Якович знайшов свій засіб Макропулоса. Але до визнання та обожнювання йому довелося з'їсти не один пуд солі.

Сьогодні навіть не віриться, що Валерій Якович колись сумнівався щодо вибору шляху. Підлітком мріяв про море. Навчався в радіотехнікумі. А в 17-18 років, перебуваючи в романтичному періоді пізнання життя, його доля занесла на... будівництво, був різноробочим. До відома фанів співака, у станиці Анапська Краснодарського краю досі стоїть «витвір» рук Леонтьєва — середня школа. Тільки після першого тріумфу на зльоті художньої самодіяльності, роздаючи автографи, за його словами, він остаточно зрозумів, що без сцени не уявляє собі життя. Його першим педагогом Всеросійської творчої майстерні естрадного мистецтва по класу вокалу був знаменитий співак 40-х років Георгій Виноградов.

Перші 17 років В. Леонтьєва фактично не пускали в теле- і радіоефір, він роз'їжджав невеличкими містами колишнього Союзу. Члени худрад шукали щось подібне до тогочасних канонів: Йосип Кобзон, Муслім Магомаєв, Юрій Гуляєв, а тут ніби й голос сильний, але патлатий хлопець, що постійно вертівся на сцені, як дзига, їх явно роздратовував. Першими, хто ризикнув зв'язати свою щасливу долю з невідомим співаком, стали Давид Тухманов, Андрій Вознесенський, Володимир Бистряков, Юрій Рибчинський, Геннадій Татарченко й Раймонд Паулс. Після виконання пісень «Там в сентябре» і «Дельтоплан» про Валерія Леонтьєва заговорили як про дуже перспективного вокаліста. Щоправда, відразу ж зазначали, що треба «провести виховну роботу щодо його манери поведінки на сцені». З Луганською філармонією пов'язаний цілий період у творчій біографії артиста. «Куда уехал цирк», «Белая ворона» і паулсовський цикл зроблені ним у цей час. Отримання першої двокімнатної квартири, переїзд туди його матері Катерини (українки, родом із Запорізької області).

... Коли в квітні 1986-го сталося чорнобильське лихо, Леонтьєв одним із перших приїхав виступати в зону перед ліквідаторами. Після концерту зробили виміри й тільки у волоссі дозиметр показав 30 мілірентген! «Шість разів перемивав голову, — сміючись, згадує співак. — Шампунь закінчився і довелося обійтися підручним матеріалом — засобом для миття раковин, яке знайшов у готелі».

Легкий на підйом, артист об'їхав простори близького й далекого зарубіжжя вздовж і впоперек. Всюди зустрічав захоплений прийом. Одного разу, після гастролей в Америці, танцюристи й половина музикантів групи «Эхо», серед них і бас-гітаристка і його тогочасна екс-дружина Людмила Ісакович вирішили там залишитися. Відраджувати не було сенсу. Розлучилися друзями. Більше того, два роки тому подружжя знову розписалося. Хоча нинішній їхній шлюб більше нагадує партнерський союз.

Проте, плинність кадрів у колективі після тих давніх подій невелика. Ольга Пушкова — клавішник, пройшла «вогонь, воду й мідні труби». Вони разом із Валерієм працюють із першого дня створення групи «Эхо». Десятирічний рубіж пройдений з продюсером Миколою Карою і художнім керівником Русланом Муратовим. Четвертий рік працюють разом бек-вокалісти кубинці Маріо й Кончіта. Новачки — 8 танцюристів балету під керівництвом Геннадія Синькова вже органічно увійшли в команду. З ними частіше і тренується Валерій Якович. Він не має наміру зупинятися на досягнутих висотах. Нині йде пошук нових авторів.

Організатори київських гастролей Леонтьєва і К° — компанії «АРС-Україна», «Союз-Віктан» і «Євровікнабуд». До відома глядачів, які збираються на концерт 21 листопада — його початок о 17.00.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: