Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ваш «face-контроль»

15 вересня, 2009 - 00:00
ОСТАП ЯВОРСЬКИЙ

Коли відчуваємо, що з нашим здоров’ям щось не так, то, швидше за все, біжимо до лікаря і починаємо здавати купу різних аналізів. Або ж, навпаки, обходимо поліклініку десятою дорогою, думаючи, що ніби «злегка занедужали» — мовляв, минеться. Але, виявляється, попередній діагноз можна встановити й самотужки, просто глянувши у дзеркало та трошки уважніше, ніж зазвичай, роздивившись власний «портрет».

До речі, фізіогноміку, або науку про обличчя, вивчав ще великий Арістотель. Деякі люди мають вроджені навички швидко «читати», «вираховувати» за обличчям, що в нас «за душею». Ми дивуємося, коли ворожка на вулиці миттєво і майже безпомильно визначає наш емоційний стан, а інколи навіть угадує наші хвороби. Головною підказкою їй у цьому «суперзнанні» є наше обличчя. Недаремно в Галичині обличчя називають «писком» — на ньому все написано.

Свого часу професор Пирогов навіть склав атлас «Обличчя хворого». Він стверджував, що практично кожне захворювання залишає свій характерний слід на обличчі людини. Одначе найбільш поширений такий метод діагностики у країнах Сходу (особливо в Китаї та Кореї). Жоден досвідчений лікар, навчений тибетській медицині, не встановить діагнозу, ретельно та прискіпливо не вивчивши обличчя пацієнта.

Ми не пропонуємо читачам рушати в далекі мандри, аби навчитися основ фізіогноміки. Наша бесіда — з лікарем вищої категорії, доктором медичних наук, професором, завідувачем кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб і сестринської справи Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Остапом ЯВОРСЬКИМ.

— Як називають ознаки, що є настільки специфічними для якоїсь однієї хвороби, що дозволяють, як мовиться, на око поставити діагноз?

— Такі ознаки, точніше — симптоми, медики називають патогномонічними.

— Чи є їх багато?

— Ні, їх небагато, і маю зазначити, що частіше трапляються симптоми, властиві для кількох хвороб, але більше специфічні для якоїсь однієї.

— Остапе Григоровичу, часто у людей середнього та старшого віку з’являються набряки на лиці. Ознакою яких захворювань вони є?

— Поява набряків на обличчі, над і під очима, які більше помітні зранку, нерідко вказує на захворювання нирок. Поява набряків на стопах, гомілках під вечір більше характерна для ураження серця. Набряклість, огрубіння шкіри, сухість її, що поєднуються зі загальною слабкістю, сонливістю, закрепами, буває у разі ураження щитоподібної залози, зі зниженням її функції. Набряк і почервоніння повік, що поєднуються з болями в м’язах, слабкістю в них, можуть бути проявом дерматоміозиту — хвороби, що вимагає непростого тривалого лікування.

— Доволі часто виникають нібито у цілком здорових людей запалення шкіри різного плану. Чому це відбувається?

— Запалення шкіри (дерматит) на лиці, що за формою нагадує метелика, оскільки червоніють вилиці й ніс, є «візитною карткою» серйозної патології — системного червоного вовчка. Нерідко в таких хворих посилено випадає волосся, болять суглоби, уражаються нирки, серце.

— При яких захворюваннях виникають (частіше у жінок) коричневі пласкі плямки, інколи — доволі великого розміру?

— Виникнення жовто-коричневих плям (ксантелазми), що підвищуються над шкірою повік, біля куточків очей, часто спричинене хворобами печінки та жовчних шляхів із застоєм жовчі.

— А як щодо інших «розмальовок»?

— Фіолетового кольору підвищення на губах, іноді на язику (гемангіоми) можуть супроводжувати хронічну залізодефіцитну анемію, причиною якої є кровоточивість таких же ангіом кишок. Почервоніння із синюшним відтінком губ, щік, кінчика носа характерне для деяких хворих на ревматизм. А червоні вилиці (рубеоз) бувають при цукровому діабеті, але можуть бути й у здорових осіб. Загальне пожовтіння шкіри насамперед вказує на ураження печінки, жовчних шляхів, але може з’явитися в осіб, що багато вживають моркви. В останньому випадку провітамін А каротин не встигає перетворитися у вітамін і відкладається у шкірі. Це не є великою бідою, і відмова від надмірного споживання цього цінного продукту з часом нормалізує зовнішній вигляд людини. Важливим є те, що у таких випадках на відміну від справжньої жовтяниці жовтіє тільки шкіра і не буває пожовтіння білкової оболонки (склери) очей. Жовтуватого кольору неболючі вузлики на вушних раковинах, а також вузли в ділянці ліктів, що поєднуються з нападами болю в суглобах, виникають у разі такого порушення обміну речовин, як подагра, що вимагає, передовсім, цілковитої відмови від будь-якого алкоголю, значного зменшення вживання м’яса, риби, шоколаду, бобових тощо.

Інші симптоми:

— великі блискучі й злегка опуклі очі, які приваблюють і зводять із розуму, можуть бути ознакою захворювання щитоподібної залози;

— зморшкувате обличчя навіть у молодої людини може бути ознакою ендокринних розладів;

— світла плямиста пігментація на обличчі у жінки — ознака вагітності;

— кокетливо привідкритий рот — ознака аденоїдів, гаймориту;

— опущені кутики рота та очей — зовнішній вияв депресії;

— сухі губи із заїдами у кутиках рота сигналізують про гастрит чи виразку шлунка або ж гіповітаміноз групи В;

— ламке волосся може бути при обмінній недостатності, авітамінозі.

До речі, про серйозні проблеми зі здоров’ям можуть свідчити й численні так звані косметичні недоліки на обличчі (зокрема, ті ж банальні, «пересічні» прищі). Саме тому при виникненні тих чи інших змін потрібно звертатися до лікарів, щоб отримати кваліфіковану консультацію й, у разі необхідності, — пораду та лікування.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 
Рубрика: