Постановку на сцені Національного театру російської драми ім. Лесі Українки здійснив Кирило Кашліков на п’єсою Саймона Стівенса, в основі якої бестселер «Загадкове нічне вбивство собаки» Марка Хеддона. Автор за цей твір отримав Букерівську премію 2003 року. Це буде перше сценічне прочитання твору в нашій країні. Переклад з англійської — Ганни Іванченко. Постановка відбудеться з дозволу «Warner Bros. Entertainment».
Історія про 15-річного Крістофера Буна — особливого хлопчика. Він не любить жовтий і коричневий кольори, захоплюється математикою і ходить у спеціальну школу, тому що він артист. (Наш мозок, насправді, дуже багато чого не помічає. Він «бачить» тільки те, що важливо для людини в даний момент, відсікаючи все зайве. А мозок аутиста фіксує все підряд). Для Кріса дуже складно розуміти людські емоції, розпізнавати метафори і жарти. Одного разу хтось вбиває собаку сусідки і підліток вирішує розслідувати цей злочин, відправляється у подорож, яка незабаром переверне все його життя...
— Роман Марка Хеддона я прочитав років зі п’ять тому, і цей твір мене вразив, — зізнався К. Кашліков. — У зовнішній простоті письменник підіймає дуже важливі і тонкі теми, зокрема, про відносини близьких людей у межах сім’ї. На мою думку, аутизм головного героя Крістофера — це лише акцент, яким підкреслює автор непрості стосунки родини. Бо у кожній сім’ї є свої проблеми. В цій історії через діагноз «аутизм» підліток Кріс потребує більшої опіки, а тому сюжет стає ще більш гострим. Що головне по пріоритетах? Я поставив «...Собаку» бо хочу, аби ми задумалися, що важливо, а що — ні? Кар’єра, самовизначення — так, це важливо, але для чого батьки створюють сім’ю і що значить для матері і батька їхня дитина? Як зовні і внутрішні пріоритети повинні існувати? Бо якщо ми захоплюємося іншими цілями, то губимо те, що поруч із нами, а близькі і найрідніші страждають. Не треба забувати стару, мудру істину про те, що «Ми відповідаємо за тих, кого приручаємо». Знаєте, мені також дуже близькі слова Марка Твена: «В житті кожної людини є два найважливіші дня: перший — коли він народився, а другий, коли зрозумів навіщо»...
В цій виставі мати і батько Крістофера, склавши величезний іспит, який кидає їм доля, все ж розуміють, що для них головним все ж є син. Джуді і Ед жили в ілюзіях: мати хотіла бути щасливою жінкою і боролася за це дуже довго, а тато мріяв, щоб його любили, а про свого хлопчика вони забували... І лише коли їхній син пішов з дому, зрозуміли, що без Крістофера для них немає сенсу життя.
Образ Крістофера Буна по черзі гратимуть два різних молодих актора Володимир Фетисов і Євген Щербань. Коли стояло питання, хто зможе створити на сцені роль підлітка, то для мене головним критерієм відбору є наявність щирості і наївності. Актори не грають діагноз — «аутичний синдром» хлопчика. Наголошую ще раз — не про це наша вистава! Щербань і Фетисов дуже щирі на сцені і це не залишить байдужими глядачів. Еда — батька Крістофера зіграє Олександр Кобзарь, а Джуді, мати хлопчика, репетирують Наталія Доля та Ірина Новак.