Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Великий футбол — у Києві

Українська столиця вперше приймала футбольну подію такого рівня
6 грудня, 2011 - 00:00
МІШЕЛЬ ПЛАТІНІ ПІД ЧАС ЖЕРЕБКУВАННЯ ЄВРО-2012 ІЗ ЗАПОВІТНИМ ТРОФЕЄМ, ЗА ЯКИЙ НАСТУПНОГО РОКУ ЗМАГАТИМУТЬСЯ НАЙКРАЩІ 16 НАЦІОНАЛЬНИХ ЗБІРНИХ СТАРОГО СВІТУ. СЕРЕД НИХ І УКРАЇНА, ЯКА ВПЕРШЕ ЗА НЕЗАЛЕЖНОСТІ ВІЗЬМЕ УЧАСТЬ У ФІНАЛЬНІЙ ЧАСТИНІ ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ / ФОТО РЕЙТЕР

У Києві відбулося жеребкування фінального турніру Євро-2012. Гостями церемонії жеребкування були практично усі відомі футбольні особи континенту. Відкрив церемонію Президент України. Віктор Янукович наголосив на великому значенні Євро-2012 і висловив сподівання, що турнір пройде на найвищому рівні. Надію на успішне проведення фінального турніру в Україні та Польщі висловив також президент УЄФА. Мішель Платіні, який, перш ніж очолити європейський футбол, був одним із найкращих футболістів Старого Світу, не приховує свого прагнення розширити горизонти футбольної Європи, чому і сприятиме проведення Євро-2012 у Східній Європі.

Спостерігаючи за церемонією жеребкування, яка, відповідно до сучасних вимог, була проведена як яскраве і масштабне шоу, думалося не лише про те, хто із ким зіграє у червні, а й про те, що ми досі як слід не оцінили. Ідеться про сам факт приходу на нашу землю великого футболу. Судіть самі — футбольні Кубки світу проводяться із 1930 року, Кубки Європи — із 1960-го. І ніколи досі ці події навіть не наближалися до наших кордонів. Можна, звісно, згадати Олімпійські ігри 1980 року, проведені у СРСР. Саме завдяки іграм московської Олімпіади головний стадіон України зветься «Олімпійським», оскільки саме на цій арені пройшов тридцять років тому груповий етап олімпійського футбольного турніру. Але то був лише епізод. А тепер ми маємо тенденцію.

Ні для кого не секрет, що ініціатива спільного проведення фінального турніру європейської першості в Польщі та Україні народилася і визріла саме в Україні. Саме Україна в особі керівників вітчизняного футболу, яких підтримали перші особи держави, була тим «локомотивом», який пройшов нелегкий шлях до здобуття нашими державами права на європейський фінал.

Та це був лише перший крок — далі слід було забезпечити умови для головної європейської футбольної події. Потім була нелегка праця зі створення необхідної інфраструктури, аби довіра континентального футбольного співтовариства була виправдана.

Сьогодні можна без будь-якого сумніву стверджувати, що із покладеними на неї завданнями Україна успішно впоралася. Готові спортивні арени, завершується будівництво та реконструкція аеропортів, готелів. Тож урочиста церемонія жеребкування стала підтвердженням того, що майбутні господарі Євро-2012 упоралися із взятими на себе зобов’язаннями.

Сама процедура визначення того, хто з ким і коли гратиме на Євро-2012, була не менш драматичною, ніж відбірний турнір, через який пройшли учасники фінального турніру. Особливе хвилювання викликало жеребкування групи, у якій гратиме національна збірна України. Ще перед початком процедури було зрозуміло, що слабких суперників на цій стадії в нашої команди бути не може. І жереб це підтвердив, обравши у суперники українцям національні команди Швеції, Франції та Англії. Назви цих команд промовляють самі за себе. Кожна з них свого часу досягла у світовому футболі висот, які Україні ще належить підкорити: англійці та французи були чемпіонами світу, а шведи грали у фіналі світової першості.

Але у футбол грають не статистики, а спортсмени. І лише на футбольному полі можна або підтвердити свій високий статус, або здобути його. Україна ще ніколи не виступала у європейському фіналі, але це не означає, що в нас немає переможних традицій. Українські футболісти були свого часу у складі збірної СРСР, яка вигравала Кубок Європи і ще тричі виступала у фінальному матчі. Імена Валерія Лобановського, Олега Блохіна, Андрія Шевченка відомі усьому футбольному світу. Двоє останні їх готуються до Євро-2012: Олег Блохін — як тренер, Андрій Шевченко — як гравець.

Дізнавшись про суперників у групі, Олег Блохін заявив, що завдання очолюваної ним команди України залишається незмінним — виграти груповий турнір та продовжити боротьбу за звання чемпіона Європи. А те, що наші суперники у групі прагнуть того ж самого, зробить їхні поєдинки ще більш цікавими та непередбачуваними.

Організатори Євро-2012 успішно виконують поставлені перед ними завдання. Хочеться, щоб і наші футболісти були гідними рівня турніру, який уперше пройде на нашій території. Щоб слово «Україна» наступного року залишилось у футбольній історії не лише як назва країни-співорганізатора Євро-2012, а і як ім’я одного з тріумфаторів турніру.

КОМЕНТАР

Олег ЗАСАДНИЙ, керівник Департаменту Євро-2012 Львівської міськради:

— Безперечно, Україна готова до організації подій такого рівня. На жеребкуванні була присутня велика кількість гостей різного рівня, починаючи від президента футбольної асоціації Мішеля Платіні і завершуючи всесвітньо відомими футболістами. Особисто я дуже задоволений, адже, в порівнянні з Варшавським жеребкуванням, у нас все пройшло достойно: і транспорт, і зустріч гостей.

Не можу говорити про всю Україну, тому що відповідаю лише за Львів. Якщо говорити про Львів, то можемо сказати, що і стадіон, і готель, і транспорт — все завершено. Хоча, звісно, є ще кілька місяців, щоб правильно все налагодити.

Микола НЕСЕНЮК
Газета: 
Рубрика: