Про корисні властивості цієї рослини може, мабуть, розповісти кожен. Проте, як з’ясувалося, корисний далеко не лише сам плід кавуна. Те, що кавун сприяє виведенню шлаків з організму, є чудовим сечогінним засобом, очищує нирки й печінку, благотворно впливає на серцево-судинну систему, — про це відомо багатьом. До речі, лікарі рекомендують кавуни людям, схильним до утворення каменів у нирках і печінці, при подагрі й анемії, повідомляє eastwest-doc.ru. Також кавун містить багато клітковини, і саме завдяки цьому він виводить з організму холестерин, який є головним винуватцем атеросклерозу. Кавун сприяє виведенню застійної жовчі, що покращує колір обличчя й роботу шлунково-кишкового тракту. Смугастий гігант здатен виганяти пісок з нирок — при вживанні протягом 4—5 днів приблизно 2 кг кавуна натщесерце щодня, бажано в два прийоми.
На радість усім ласунам, змушеним обмежувати себе у вживанні улюблених продуктів, кавун не протипоказаний навіть хворим на діабет. Для людей, які дотримуються дієти, кавун — ідеальні ласощі, адже в кілограмі кавунової м’якоті міститься всього 500 калорій, пише ulady.ru.
У боротьбі за струнку фігуру кавун — ваш добрий помічник. Найчастіше для схуднення влаштовують кавунові розвантажувальні дні, коли протягом дня їдять лише кавуни — 1,5—2 кг м’якоті за п’ять прийомів — і більше нічого. Такі розвантажувальні дні краще влаштовувати не частіше ніж двічі на тиждень. Також рекомендують у розвантажувальні дні їсти кавун із чорним хлібом. За відсутності протипоказань можна влаштовувати й «кавунове голодування», коли крім кавунів і чорного хліба протягом 3—4 днів нічого не їдять.
КОРИСНІ «НЕДОЇДКИ» Й НАСІННЯ
З лікувальною метою кавун використовують як усередину, так і місцево. Наприклад, при екземі й псоріазі під час «кавунового голодування» рекомендують прикладати до уражених місць м’якоть кавуна. Сік і м’якоть кавуна мають омолоджувальний ефект і добре впливають на шкіру. Як пише discussiya.com, для досягнення оптимального ефекту радять робити кавунові маски — марлю просочують соком і кладуть на обличчя й шию на 20 хвилин, потім її знімають і ополіскують обличчя.
Виявляється, кавунові недоїдки теж можуть бути дуже корисними. Кавунові шкірки можна засушити, а відвар з них знімає набряки, пов’язані із захворюваннями серця й нирок, допомагає при ревматизмі.
Насіння кавуна, подрібнене та змішане з молоком у пропорції 1:10, чудово допомагає позбавитися паразитів у нашому організмі. Також такі натуральні ліки використовують при лікуванні хворих на жовтяницю, водянку, як протизапальний засіб.
У насінні кавуна міститься також жирна олія. Фахівці вважають, що за своїми медичними властивостями вона не поступається мигдальній, а за смаком — оливковій. До речі, в Західній Африці насіння кавуна кладуть у супи, а в Китаї продаються підсмаженими, з різними приправами. Насіння кавуна не лише вживають у їжу, а й використовують для косметичних цілей. Наприклад, щоб додати м’якості й гладкості шкірі, чудово підійде маска з насіння кавуна. Для цього насіння подрібнюють і змішують з водою до утворення густої маси. Маску наносять на обличчя на 15—20 хвилин, потім змивають водою.
РЕЦЕПТИ
ЦУКАТИ: 2 кг кавунових шкурок, 700 г цукру, 1 літр води, 100 г цукрової пудри. шкірки кавуна слід очистити від верхнього шару й порізати на шматочки, потім опустити в 70%-й цукровий сироп. Варити масу слід доти, доки шкірки не стануть прозорими, після цього їх відкидають на сито, сироп має стекти. Далі шкірки слід просушити при кімнатній температурі від 12 до 24 годин. Цукати посипати цукровою пудрою й скласти в банки з герметичними кришками.
ВАРЕННЯ: кавунові шкірки, лимонна кислота (3 г на 1 кг шкурок), ванілін — 1 г; сироп: 1,9 кг цукру на 1 літр води. Очищені порізані шкірки слід опустити на 5 хв. у гарячу воду з лимонною кислотою, потім у холодну. Далі шкірки заливаються сиропом, варять, поки вони не посвітліють. Потім слід дати їм відстоятися й прокип’ятити. Залишити на 6—8 годин і знову прокип’ятити, додавши лимонну кислоту, й ще раз дати настоятися. Потім варити варення до готовності, додати ванілін.
СОЛОНИЙ КАВУН: розсіл: сіль, вода (2 столові ложки на 1 літр); 1 кг кавуна на 1 літр розсолу. Вимиті кавуни слід покласти в тару, заздалегідь наколовши їх у декількох місцях, залити розсолом і залишити на 30—40 днів у прохолодному місці. Розсіл має бути витриманий при кімнатній температурі 1—2 дні.
ЛИМОНАД: 2 склянки апельсинового соку, 1 літр газованої води, лимонна цедра, лимонний сік, цукор. Далі з кавуна слід зрізати верхівку, подрібнити м’якоть, влити в кавун сік, за смаком додати цукру, лимонної цедри й поставити кавун у холодильник на півгодини. Потім лимонад разом із м’якоттю розлити по склянках, додати газовану воду.
КОКТЕЙЛЬ: 500 г кавуна, 1 манго, 750 мл апельсинового соку, лід. М’якоть кавуна без кісточок і манго нарізати кубиками й залишити в морозилці на 2 години. Потім фрукти збити в блендері (або міксером) з апельсиновим соком. У склянки з коктейлем додати льоду.