Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вік поважний, але аж ніяк не старечий

14 травня, 2003 - 00:00


Вінницькому обласному краєзнавчому музею, заснованому в Громадянську війну під час перебування в нашому місті Директорії (і під її заступництвом), виповнюється 85 років.

Те, що краєзнавчий музей було засновано саме в цей період, загалом не дивно — багато керівників Української Народної Республіки були високоосвіченими людьми. У мемуарах фундатора музею, що зберігаються в обласному архіві надвірного радника Г.В. Брилінга, досить детально описано створення музею. Зокрема, як Густав Вальдемарович зі своїми синами рятував від розграбування все, що ще можна було врятувати в той смутний час.

Близько 2 тисяч експонатів було в обласному краєзнавчому музеї під час його заснування, 100 тисяч є на нинішній день. І при цьому треба врахувати, що значна їх частина з’явилася в краєзнавчому в останні 10 років — у період, далеко не найлегший для музею в економічному плані. «Немає проблем…», — хоч любила і любить говорити його директор з 1993 року Людмила Кароєва, але вони все ж були і є. Великі й малі: від заміни десятка паркетин до збереження наукового колективу і поповнення колекції.

У цифрах, наприклад, минулий рік виглядає таким чином: майже 200 тисяч відвідувачів, 17 стаціонарних і 125 пересувних виставок, близько тисячі нових експонатів.

Ну, а атмосферу, що панує на відкриттях виставок, презентаціях книг, традиційних званих вечорах, де у невимушеній обстановці присутнім демонструються музейні раритети з коментарями наукових співробітників, цифрами не передаси. На таких вечорах — постійні гості вінницькі поети і музиканти. Заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков — один з найбільш частих музичних гостей подібних заходів — вважає акустику художнього залу, де вони проходять, кращою в місті, а музейні вечори — по-домашньому дуже теплими…

На початку року пройшла фотовиставка газети «День», урочисте відкриття якої відбулося з «аншлагом». За нею — «Інтелігенція Вінниччини — 20 століття», потім — документів з історії нацменшин на Подолії, виставка-спектакль «Ах! Лялька!» (спільно з обласним ляльковим театром). На цілий каскад театралізованих вистав перетворюються традиційні травневі (присвячені Міжнародному дню музеїв) дійства на Музейній площі у Вінниці. Виступають фольклорні колективи, влаштовує рицарські турніри із запрошенням колег з усієї України очолюваний Антоном Несторовичем клуб історичної реконструкції «Білий вовк»…

Шукають у Вінницькому краєзнавчому музеї і нові форми роботи. Наприклад, проводять показ народних костюмів з демонстрацією на живих моделях, у ролі яких виступають наукові працiвники музею, що читають при цьому невеликі лекції. Місцеві ЗМІ створили цьому захопливому дійству таку рекламу, що заявки на проведення подібних заходів з усіх кінців області надходять щодня.

Хотілося б відзначити і ще одну деталь, що йде врозріз з модною нині тезою про падіння духовності. Із 1000 експонатів, якими минулого року поповнили фонди музею, закуплено було менше нiж третину. Інші подаровано. Нинішнього року, готуючись до своєї ювілейної дати, дирекція оголосила акцію «Подаруй музею експонат». Першим учасником її став відомий вінницький художник і колекціонер Володимир Козюк, з виставки народних ікон якого розпочався експозиційний рік. Десять ікон подарував пан Володимир, і на цей день з його легкої руки кількість подарунків уже досягає кількох десятків. Зараз з них складено спеціальну виставку, одним з експонатів якої є книга «Україна Icognita», подарована музею газетою «День», що видала її. Обласна презентація цього збірника матеріалів, присвячених білим плямам в історії України, пройшла під час уже згаданої фотовиставки «Новий день. Світло й тіні».

Олександр ФIЛIН, Вiнниця. Фото з колекцiї музею
Газета: 
Рубрика: