Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Викраденого 33 роки чекають

ФБР обнародувало список десяти найгучніших злочинів у сфері мистецтва
17 листопада, 2005 - 00:00
«МАДОННА З ВЕРЕТЕНОМ» ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ / ЗОЛОТА «САЛЬЄРА» БЕНВЕНУТТО ЧЕЛЛІНІ «КРИК» ЕДВАРДА МУНКА

Географія найгучніших злочинів вражає — від Бостона до Багдада. Серед шедеврів, що розшукуються, — дві картини Ван Гога, викрадені з музею в Амстердамі в 2002 році. Двоє чоловіків були арештованi за підозрою в крадіжці, проте картин так і не знайшли. Серед інших картин, які розшукують, — шедеври Леонардо да Вінчі, Сезанна, Ван Гога, Едварда Мунка й інших відомих художників.

Викрадення витворів мистецтва стало прибутковим бізнесом, втрати від цього кримінального промислу становлять приблизно шість мільярдів доларів на рік, згідно з даними ФБР.

За словами заступника глави ФБР Кріса Свекера, в цілому викрадені в ході десяти найгучніших злочинів витвори мистецтва оцінюються фахівцями в 600 мільйонів доларів, повідомляє CNN. У той же час ці шедеври можна вважати безцінними для культурної спадщини людства. ФБР зміцнює зв’язки з правоохоронними органами всього світу, щоб об’єднати зусилля в пошуку викрадених витворів мистецтва.

ГАРЯЧА ДЕСЯТКА

1. 7—10 тис. артефактів, викрадених із музеїв Іраку, 2003.

У березні-квітні 2003 року в ході воєнного конфлікту іракські культурні установи й археологічні центри понесли величезних втрат безцінних історичних експонатів. Крадіжки набули розмірів епідемії. Велику кількість експонатів, викрадених, зокрема, з Національного музею Іраку, було повернено, проте досі близько 7—10 тис. експонатів розшукують.

2. Крадіжка 12 картин із Isabella Stewart Gardner Museum у Бостоні, 1990.

У березні 1990 року музей у Бостоні був пограбований двома невідомими чоловіками. Злодії викрали витвори мистецтва вартістю 300 млн. доларів. Серед них картини Вермеєра, Рембрандта, Едуарда Мане, Говарта Флінка й інших художників.

3. Дві картини Ренуара та картина Рембрандта викрадені з Національного музею Швеції, 2000.

У грудні 2000 року троє чоловіків увійшли до Національного музею у Стокгольмі. Один злочинець направив автомат на охорону, в той час як двоє інших озброєних грабіжників протягом кількох хвилин вирізали з рам три картини вартістю 36 мільйонів доларів.

Із «Автопортретом» Рембрандта та картинами Ренуара «Юна парижанка» і «Розмова з садівником» злочинці сховалися. Картину «Розмова з садівником» було знайдено пізніше поліцією в ході рядового рейду по боротьбі з торгівцями наркотиками — картина була в мішку з марихуаною. У ході слідства було затримано кілька осіб. Дві інші картини були повернені поліцією в 2005 році.

4. Крадіжка картин Едварда Мунка «Мадонна» і «Крик» із музею Мунка в Осло, 2004 рік.

Безпрецедентне озброєне пограбування музею Мунка відбулося 22 серпня 2004 року. Озброєні грабіжники увірвалися до музею серед білого дня, коли там було багато відвідувачів, зірвали картини зі стін, вибігли з будівлі, сіли в автомобіль Audi чорного кольору й зникли. За словами охоронців, під час нальоту один із злочинців тримав їх під прицілом. Рами від полотен були пізніше знайдені в іншій частині міста, полотна з них були вирізані.

«Крик» є однією з найвідоміших картин у світі. Мунк написав чотири версії цього сюжету, першу з них — в 1893 році.

5. Крадіжка золотої «Сальєри» Бенвенутто Челліні з віденського історико-художнього музею, 2003.

У травні 2003 року злодії рано вранці по драбині проникли на другий поверх будівлі музею, розташованого в центрі Відня, й, розбивши скляний ящик, у якому зберігалася скульптура, виготовлена в XVI столітті, винесли її з музею. «Сальєра» була єдиною золотою скульптурою знаменитого італійського майстра, що збереглася. Вартість викраденого шедевра становить 55 млн. доларів.

6. Крадіжка картини Караваджо «Різдво зі святим Франсисом і святим Лоренсом», 1969.

У жовтні 1969 року два злодії ввійшли у вівтар церкви Святого Лоренцо в Палермо і вирізали картину «Різдво...» з рами. Експерти оцінили шедевр в 20 мільйонів доларів. У 2003 році полотно було знайдено. Як з’ясувалося, всі 33 роки картина прикрашала віллу ватажка сицилійської мафії Джерландо Альберті. Один із арештованих мафіозі зізнався на допиті, що багато років «Різдво...» прикрашало віллу ватажка «коза ностри».

7. Крадіжка скрипки Страдиварі з приватної колекції в Нью-Йорку, 1995.

У жовтні 1995 року з квартири відомої скрипальки Еріки Моріні була викрадена скрипка Страдиварі вартістю 3 млн. доларів. Інструмент був зроблений великим майстром Антоніо Страдиварі в 1727 році.

8. Крадіжка двох картин Вінсента Ван Гога з музею Ван Гога в Амстердамі, 2002.

У грудні 2002 року з музею Ван Гога в Амстердамі було викрадено дві відомі картини художника «Церква в Ньюнені» та «Берег у Шевенінгені», вартість яких сягає 30 мільйонів доларів. Пропажу було виявлено рано вранці перед відкриттям музею. Зловмисники проникли всередину через дах будівлі. Місцева поліція знайшла розбите вікно, в однієї з стін музею також виявили трьохметрові сходи. У грудні 2003 року голландська поліція заарештувала у цій справі двох чоловіків, однак картин так і не знайшли.

9. Крадіжка картини Сезанна «View of Auvers-sur-Oise» з галереї в Оксфорді, 1999.

31 січня 1999 року, під шум феєрверків, якими супроводжувалося святкування нового тисячоліття, грабіжник увірвався до музею в Оксфорді й викрав пейзаж Сезанна. Полотно оцінюється в 3 млн. доларів.

10. Крадіжка картини Леонардо да Вінчі з замку в Шотландії, 2003.

У серпні 2003 року полотно великого Леонардо да Вінчі вартістю 50 млн. доларів зникло з замку Друмланріг у Шотландії. Шедевр «Мадонна з веретеном» вартістю 65 млн. доларів було викрадено з будинку одного з найбагатших землевласників Шотландії, герцога Бакклью.

У злочині підозрюють чотирьох чоловіків. Двоє з них проникли до замку під виглядом туристів і винесли картину, ще двоє їхніх спільників чекали на білому Volkswagen Golf поруч із замком.

Оригінал картини був написаний художником для секретаря короля Франції Флорімонд Роберта в 1501 році. Картина розміром 50 на 36 см зображає Мадонну з немовлям, яке грає веретеном у вигляді розп’яття. Відомо кілька версій, із яких, принаймні, дві було визнано роботою самого Леонардо чи художників його майстерні.

www.Newsru.com
Газета: 
Рубрика: