Через кілька тижнів на шкільних подвір’ях лунатимуть прощальні пісні випускників, кращих учнів нагороджуватимуть медалями, вручатимуть сертифікати про завершення навчання, потім усі покружляють у ритмі вальсу, а після — розійдуться по кафе, щоб відсвяткувати випуск зі школи по повній програмі: з танцями, жартами, випивкою та зустрічанням світанку. А чи лишиться все це в пам’яті — не факт! Утім, розмови про те, у скільки обійшовся батькам випускний їхніх дітей, точно будуть, особливо з урахуванням нинішніх цін на чоловічі костюми, взуття, зачіски, макіяж і сукні для дівчат, оренду святкового залу тощо. Тільки за це набігає як мінімум тисяч із п’ять гривень. І це лише випускний, а скільки ще витрачається на новенький одяг для свята шкільного дзвоника, подарунки вчителям, школі й так далі...
Скільки ж коштує випуск зі школи? Це спробував з’ясувати «День». Питання, де поговорити з випускниками та їхніми батьками, вирішилося саме собою — на Співочому полі проходив міський конкурс серед учнів 11 класів «Київський вальс». У ньому брали участь десять випускних класів столичних шкіл. До початку концерту лишалося ще півгодини, тож був час поспілкуватися зі школярами.
— Ми ще не підрахували, скільки нам коштуватиме випускний, чесно скажу, цим займаються батьки, — каже 11-класниця школи №252 Іра Юрченко. — А сукню мені вже купили, в магазині (за скільки придбала сукню, школярка не зізналася, може, не хотіла називати цифру в присутності однокласників, лише сказала, що ціни в тому магазині від 600 до двох тисяч гривень, а в престижних бутіках можна знайти і за шість тисяч. — І. Ф.). Чимало моїх знайомих брали сукню напрокат — це в кілька разів дешевше. Взуття ще не купувала, бо до випускного є час — він 24 червня. А в якому ресторані будемо святкувати, теж вирішили (цим питанням займається батьківський комітет).
Чесно кажучи, здивувало, що школярі не дуже переймаються тим, скільки ж грошей витрачають батьки на їхнє свято. Не всі знають, у що будуть вдягнені їхні мами й тата, але, хоч як крути, на випуск до свого чада в буденному одязі не підеш. Утім, більшість школярів погоджуються, що фінансова криза суттєво вплинула на сімейний бюджет, і від дечого довелося відмовитися.
— На свято останнього дзвоника ми хотіли всім класом покататися на катері, але коли почули ціну, то відмовилися, — розповіла випускниця школи №254 Олена. — На випускний ми вже витратили тисяч п’ять, сюди входить купівля сукні, зачіска, кафе. Наскільки я чула від своїх однокласниць, то середня ціна на зачіски цього року 200—500 гривень — залежно від довжини волосся, і замовляти її треба заздалегідь, немає значення, чи це салон, чи перукар удома. За макіяж треба віддати ще 150 гривень, туфлі — мінімум 300. На кафе ми віддали вже тисячу гривень, плюс дві тисячі гривень — за відео- та фотозйомку.
Почувши нашу з Оленою розмову, одна з присутніх на концерті мам тільки розвела руками і додала, що ще три роки тому ціни були у кілька разів меншими.
— Моя донька закінчувала школу 2006 року, тоді випускний обійшовся нам у дві тисячі гривень, — долучається до розмови Тетяна Богомаз. — Сукню ми шили у кравчині й з таким розрахунком, щоб вона не висіла в шафі, а можна було використати її на інші події. Оскільки моя донька займається танцями, їй ця сукня стала у пригоді для виступів. Але кожна родина підходить до цього по-своєму, хтось женеться за гламуром і ставить за мету мати найкращу чи найдорожчу на всю школу сукню, а для когось це неважливо.
Без сумніву, прибрати до шкільного балу дівчину вийде на кілька сотень гривень дорожче, ніж хлопця. Випускник Максим Носач каже, що костюм для випускного ще не купував, але в новинах ЗМІ чув, що в салонах він коштує приблизно дві тисячі гривень. На базарі можна знайти дешевші — по 700—800 гривень. А от для участі в «Київському вальсі» батьки купили йому костюм усього за 500 гривень.
— Мені з костюмом пощастило — дістався від батька, він теж одягав його на випускний, — додає однокласник Максима Олександр Розумний. — У нас у родині це вважається доброю традицією, тим більше, що ми з татом однакового зросту. Тож в умовах кризи особливих витрат особисто у мене не було. Та я і без кризи не планував купувати якісь грандіозні наряди, для мене це не головне, набагато важливіше — мати добру компанію, дружній настрій та гарну пам’ять про наш випускний. Хоча в класі у нас був один учень, який відмовився від святкування випускного через брак коштів у сім’ї, але це швидше виняток, як правило, більшість все-таки святкує.
Як додала бабуся Максима, гроші на випускний батьківський комітет почав збирати частинами ще з вересня — по 200 гривень щомісяця. Найбільша стаття витрат іде на святкування в ресторані, де за випуск усім класом треба заплатити 96 тисяч гривень. Це й оформлення залу повітряними кульками — тисяча гривень, ведучий та конкурси — три тисячі гривень, так само треба віддати за дискотеку, якщо хочеться феєрверку — ще 700 гривень. Отож відкладати гроші на випускний треба задовго до початку шкільного року, бо коштує це задоволення ой як недешево.