Скільки разів мені твердили: не їж всухом’ятку, не кури натщесерце, по можливості менше хвилюйся… А то наживеш собі виразку — будеш потім мучитися та на аптеку працювати. Однак усі рекомендації людей, які мені добра бажали, я виконував з точністю до навпаки, тобто їв якісь сумнівні «хот-доги» на вулиці, курив, ледве тільки очі продерши, і навіть, чого гріха таїти, іноді зловживав міцними напоями (правда, в основному на свята, але бувало, що і без особливого мотиву). А вже хвилюватися доводилося щодня, тому що життя у нас таке. Так я і жив-поживав і гастрит наживав. Спочатку. Виразка, будь вона тричі проклята, дістала мене пізніше. Причому тоді, коли я розпрощався з частиною шкідливих звичок. Наприклад, нарешті почав більш-менш нормально харчуватися. Але, як свідчить народна мудрість, пізно пити боржомі, коли нирки відвалилися.
Захворіли у мене не нирки. Іноді після їжі виникав біль. Я, чесно кажучи, спочатку якось увагу на це не дуже звертав, тому що думав, що це всього лише загострення гастриту. Але потім болі стали постійними, причому виявлялися вони по-різному: то «стріляло» в спину, то вгорi грудної клітки. Замучила печія. Тут я злякався: чи не серденько дає про себе знати? Тому що десь вичитав, що подібні симптоми характерні і для інфаркту. Робити нема чого — побіг до лікаря. Після ряду обстежень з’ясувалося, що у мене шлункова виразка. «Ось що, батечку, — сказав добрий лікар, подивившись на мене поверх окулярів, — якщо не будете лікуватися, то це вам боком вийде. Між іншим, ускладнення можуть бути дуже важкими: наприклад, кровотечі та прорив виразки. Тоді доведеться терміново робити операцію… До речі, батечку, виразка і в злоякісну пухлину може переродитися. Таке відбувається у 60% хворих. Ви цього хочете?»
Нічого такого я, звичайно, не хотів. «Благаю, лікарю, врятуйте, — занив я. — Адже це розплата за гріхи молодості, за неправильний спосiб життя, чи не так? Харчування уривками у вуличних забігайлівках, спиртне… стреси». «І це, звичайно, також, — сказав лікар, — але марно ви думаєте, що виразки у непитущих не буває. Стрес, куріння, неправильне харчування та фактори навколишнього середовища можуть спровокувати спалах хвороби, але традиційна думка, що гастрити і виразка шлунка виникають через підвищену кислотність та стреси, вже застаріла. Одна з головних причин захворювання, за останніми даними, — мікроб під назвою Helicobacter pyroli». Цей таємничий мікроб «хелікобактер», який, виявляється, поселився в моєму нещасному організмі, сповнив мене смутком. Однак мені неодмінно захотілося дізнатися всі подробиці.
З’ясувалося, що шкідлива бактерія була виявлена за допомогою оптичного мікроскопа ще в 1983 році австралійськими вченими Уорреном і Маршаллом. Після ретельного її вивчення вчені дійшли висновку, що бактерія викликає 80-90% запальних захворювань слизової оболонки шлунка, практично всі випадки виразки дванадцятипалої кишки, від 70 до 80% виразок шлунка. В інших випадках причиною захворювань можуть бути медикаменти, і одне з перших місць у цій справі посідає такий популярний у всьому світі аспірин. До речі, в той час, коли «хелікобактер» була виявлена, не всі медики погоджувалися, що саме вона є причиною хвороби, оскільки вважалося, що кислота, яку наш шлунок виділяє, вбиває будь-які бактерії наповал. Між іншим, один з першовідкривачів «хеликобактера» Маршалл, щоб довести скептикам свою правоту, виростив у пробірці цю бактерію, проковтнув її і захворів виразкою шлунка. «Хелікобактер» не вмирає в кислоті тому, що виділяє особливі ферменти, які цю кислоту нейтралізують. Своїми виділеннями бактерія розкладає мочевину в шлунку і під прикриттям продуктів розпаду — бікарбонату та аміаку — проникає в слизову оболонку. Потрапивши до клітини стінки шлунка, бактерія опиняється в комфортних умовах. Організм намагається перешкоджати вторгненню, але в більшості випадків безуспішно. Результати численних досліджень кажуть про те, що Helicobacter може викликати рак. Є дані, що вона відіграє істотну роль при захворюваннях серця та порушеннях травлення.
За своєю поширеністю Helicobacter pyroli займає друге місце після збудників карієсу. Німецькі гастроентерологи вважають, що бактерія є у кожного третього жителя Німеччини. За даними фахівців Московської медичної академії ім. Сєчєнова, в Росії хворі на виразку шлунка і дванадцятипалої кишки більше 1,5 мільйона дорослих, а ще цими захворюваннями страждають 18 тисяч підлітків і близько 10 тисяч дітей до 14 років. Причому виразкова хвороба — хвороба переважно чоловіча. За даними статистики, на одну хвору виразкою жінку доводиться 4 хворих чоловічої статі. Захворює приблизно кожний шостий носій інфекції. Це відбувається тому, що у людей різний імунітет. Крім того, мікроорганізм схильний до мутацій.
«Отже, — сказав я своєму лікареві, повісивши буйну голову, — мені вже нічого не допоможе…» — «Не треба зневірятися, — заспокоїв ескулап. — Якщо ви будете виконувати всі лікарські рекомендації, то виразка може повністю зарубцюватися через 4-6 тижнів».
Оскільки виразка, як з’ясовується, заразна і передається через брудні руки, слину, посуд і т.д., то і боротися з нею треба як з інфекційним захворюванням. Нова методика полягає в знищенні шкідливої бактерії «хелікобактер». Для цього застосовуються нові антибіотики в поєднанні з кислотознижуючими засобами. За твердженням фахівців, повторні випадки виразки шлунка при лікуванні становлять всього 3% в порівнянні з колишніми 70%. Однак досі більшість лікарів для лікування гастритів та виразок користуються старими методами, які усувають не збудника, а результати його діяльності. Хворих напихають засобами для зниження кислотності. Але варто припинити прийом, симптоми захворювання повертаються — і все доводиться починати спочатку. Як пише преса, на початку 1994 року Національне управління охорони здоров’я США офіційно зажадало провести «революцію» в терапії. Але поширення знань про Helicobacter pylori серед практикуючих лікарів багато в чому гальмується втручанням фармацевтичних фірм, які побоюються за свій багатомільярдний бізнес на препаратах, що понижують кислотність.
Насправді, незважаючи на нові знання про причини виразкової хвороби, не варто покладатися лише на препарати. Дієту ніхто не відміняв. Шлунок при виразці не повинен працювати вхолосту. Їсти треба потроху, але часто. Приблизно разiв 5-6 на день. Від гострої їжі потрібно відмовитися. Усе це розповів мені лікар і запевнив, що через деякий час проблем зі шлунком у мене не буде. Що ж… повіримо лікареві.