Палеонтологи виявили місце гніздування одного з видів ранніх динозаврів, що населяли територію Південної Африки на самому початку Юрського періоду (приблизно 190 мільйонів років тому), що робить цю кладку на 100 мільйонів років старшою за найдавніші з раніше виявлених «дитсадків» динозаврів, стверджується в статті, опублікованій у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Група вчених під керівництвом Роберта Райша з університету Торонто в місті Міссісага (Канада) виявила десять гнізд пращурів гігантських травоїдних динозаврів — прозауроподів з роду масоспондилів у національному парку «Плоскогір’я Золоті Ворота» в центральній частині ПАР, неподалік від кордону з королівством Лесото, повідомляють ria.ru. Ця місцевість добре відома серед геологів і палеонтологів своїми пластами порід Тріасовго та Юрського періодів — епох зародження динозаврів і їхнього становлення як домінуючих плазунів мезозойської ери. 1977 року тут було виявлено сім окремих яєць масопондилів, вік яких наближається до 200 мільйонів років. На сьогодні вони залишаються найдавнішими скам’янілими рештками ембріонів динозаврів.
Райш і його колеги виявили «дитсадок» масоспондилів завдяки тому, що вітер, вода й інші природні стихії частково зруйнували пласти гірських порід і розкрили одну з кладок яєць поряд із дорогою, прорубленою через схил однієї з гір. У результаті тривалих розкопок учені знайшли десять гнізд, а також сліди матерів і їхніх дитинчат на різних етапах розвитку.
«Яйця, ембріони та гнізда витягли з пласта порід у районі практично вертикального дорожнього зрізу завдовжки 25 метрів. І навіть за цих умов ми змогли знайти десять гнізд, що вказує на те, що скеля містить значно більше кладок, до яких поки що немає доступу через мільйони тонн породи. Ми передбачаємо, що природна ерозія поступово розкриє ще більшу кількість гнізд у майбутньому», — пояснив Райш.
Як зазначають дослідники, кожна така кладка містила близько 30—35 яєць, розкладених у вигляді акуратних і тісних купок. Близьке розташування гнізд і велика їх кількість свідчать про те, що масоспондили постійно поверталися до цієї місцевості для продовження роду.
Імовірно, потомство та матері досить довго залишалися на місці гніздування після народження — про це свідчать сліди дитинчат різних розмірів у пластах породи, з яких палеонтологи витягли залишки ембріонів. І це підтверджує, що багато поведінкових стратегій пізніших епох зародилося ще на початку епохи домінування динозаврів.