Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Візії свободи

15 лютого, 2005 - 00:00

Фотовиставка відомого литовського художника Рімантаса Діхавічюса вже відбувалася в Києві наприкінці 80-х. Тоді його творчість стала одкровенням для сотень тисяч людей у Радянському Союзі та за кордоном. Цими днями у столичній галереї L-Art фотоцикли Діхавічюса «Квіти серед квітів» і «Візії», об’єднані в експозицію «Гімн молодості», відкривають свій світ старим шанувальникам — і новим поколінням.

1987 року альбом художника «Квіти серед квітів» став справжньою революцією у СРСР, де, як відомо, «сексу не було». «У Москві з’явилася експериментальна друкарня з новою японською технікою, — розповідає Рімантас Діхавічюс. — Треба було її випробувати, і для цього запропонували мої роботи. Але тоді правила були дуже суворими. Я все життя працював у видавничій справі, і цензура була неймовірна. Фото всіх вождів постійно ретушували, а за фотографію меншу за поштову марку, де було видно лише оголені плечі й коліна дівчини, з роботи знімали редакторів видань. Тому мій альбом дійшов до Горбачова. Він подивився, сказав, що не бачить нічого вульгарного — і альбом надрукували». Потім була виставка Діхавічюса в Москві — і черги на кілька кварталів. За день експозицію відвідували до 20 тисяч людей — це був своєрідний ковток вільного повітря.

Волелюбною виставкою Посольство Литви в Україні відзначило національне свято — День відновлення незалежності. Роботи Діхавічюса — про вічне і щоразу по-новому прекрасне. У його авторській техніці (без використання комп’ютерних технологій!) — поєднання краси балтійської природи й оголеного жіночого тіла. Посол Литовської Республіки в Україні Вікторас Баубліс, відкриваючи виставку, процитував думку своєї дружини: «Багато художників люблять роздягнути жінку, але ніхто не робить цього з такою повагою, як Діхавічюс».

Сьогодні у Рімантаса Діхавічюса багато роботи. Нещодавно він разом із колегою побував у Північній Осетії — і видав присвячений цьому краю альбом. Каже, привезли до Владикавказа цілий вагон накладу, але альбом усім настільки сподобався, що президент Дзасохов отримав лише кілька примірників. А коли глава республіки захотів більше, йому довелося спілкуватися з непоступливою митницею… Уже багато років Діхавічюс готує календарі, що репрезентують творчість кращих литовських майстрів, ще одне його дітище — альманах «Мистецтво Балтії». Знайти яскраві таланти й допомогти їм на шляху до європейської популярності він сподівається і в Україні. Діхавічюс планує знову приїхати до нас влітку — «познімати, попрацювати, познайомитися з художниками».

Нинішня фотовис2авка — перша ластівка у великому культурному проекті Посольства Литви. За словами Віктораса Баубліса, у планах ціла низка акцій, покликаних показати найкращі роботи литовських фотографів, художників, скульпторів, режисерів, налагодити діалог між литовськими й українськими діячами мистецтва, а також передати досвід нашим студентам. «Литва — набагато менша за Україну, але її душа палає не менш яскраво», — зазначив Рімантас Діхавічюс.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: