Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вперше «жар-птиць» буде роздавати народ

Микола Баграєв про парадокси естрадного ринку
11 березня, 2004 - 00:00

Музика і забобони — поняття несумісні. Тринадцятий сезон культурно-масових заходів групи компаній «Таврійські ігри» несе в собі ноту стабільності й стане, якоюсь мірою, реанімаційним. У вітчизняному варіанті з попелу відроджується «Золота жар-птиця». Тепер — у вигляді народного хіт-параду. Партнерами «Таврійських ігор» у цьому проекті виступили музичний канал М1 та «Російське радіо Україна». Щодня під час прайм-тайму на цих медіа буде синхронно представлено п’ять пісень — учасників хіт-параду. Глядачі та слухачі будуть інтерактивно вирішувати, хто з виконавців залишить п’ятірку наприкінці тижня. Двадцять виконавців найпопулярніших пісень року, які довше, ніж інші, протрималися в хіт-параді, візьмуть участь у гала-концерті, який відбудеться наприкінці цього року. Їм і буде вручено Перо Золотої жар-птиці.

Тринадцятий сезон заходів «Таврійських ігор» почнеться 26 березня з вручення IV Національної премії в області телебачення «Телетріумф». Фестивалити почнуть на ХIII «Таврійських іграх» в Каховці з 1 по 3 травня. Такий ранній старт зумовлений певними домовленостями з річфлотом. Акцію «Свято краси в місті краси», приурочену до Дня Києва, проведуть 29 і 30 травня. Червень розпочнеться з організації благодійної акції до Дня захисту дітей і закінчиться 27 числа Днем молоді на Європейській площі та майдані Незалежності. А далі настане пора літніх музичних фестивалів. Як сказав «Дню» почесний президент «Таврійських ігор» Микола Баграєв, фестиваль «Купальські зорі» однозначно буде проведено в Голій Пристані 3-4 липня: «У цьому році ми істотно поліпшимо їх. Візьмемо виключно фольклорний напрям і запросимо популярні групи («Мандри», «Гайдамаки»), які працюють у стилі фолк». VII Всеукраїнський благодійний дитячий фестиваль «Чорноморські ігри» пройде 19 — 25 липня, як завжди, у Скадовську. Третій рок-фестиваль «РУПОР» планують провести в Донецьку (так побажала російська сторона). В свою чергу, «РУПОР»-відповідь забереться аж у Тюмень. Закриє сезон VI Міжнародний фольклорний фестиваль «Ялта» — у вересні.

Окремо хотілося б сказати про проведення найпопулярнішого вітчизняного музичного фестивалю «Таврійські ігри». Як заявили організатори, вести фестиваль запрошено ветерана Олександра Богуцького (який, незважаючи на свій сьогоднішній високий статус, погодився). Традиційно на «Таврійських іграх» українських виконавців буде більше. Багато виконавців готують нові роботи для того, щоб презентувати їх публіці саме в Каховці. В цьому році пофестивалити приїдуть Ірина Білик, Альона Вінницька, Ані Лорак, Євгенія Власова, «Глюкоза», «Тартак», Pinjabi Mc та багато інших, уже знайомі музиканти з сусідніх країн. У бліц-інтерв’ю «Дню» почесний президент «Таврійських ігор» Микола БАГРАЄВ розповів про останні тенденції у вітчизняній музиці:

— Останнім часом у деяких популярних українських виконавців спостерігається тенденція до російськомовного репертуару. Наприклад, заявлені на цей сезон «Таврійських ігор» Альона Вінницька, Ірина Білик, Євгенія Власова співають саме російською. У контексті останніх заяв вітчизняних музикантів (відкритий лист Президентові про катастрофічну ситуацію в аудіовізуальному просторі України), що україномовних співаків «не пускають» в ефір, це виглядає як підтвердження факту...

— Насправді, це питання дискусійне. Завжди можна посилатися на формат, але, наприклад, музичний канал М1 жодного разу не відмовив в ефірі якісному відео українською мовою. Я уважно аналізував усіх людей, які підписували відкритий лист. Потім я розмовляв із музикантами, і багато хто з них навіть не знав, що вони є в цьому списку. Тобто, мені здається, що цей лист — популістська акція для привернення уваги до організаторів. Я прихильник такої логіки: якщо я хочу заявити щось суспільству, то повинен запропонувати якусь конкретику. Наприклад, у мене є п’ять якісних пісень, але їх ніде не беруть. Такого організатори листа не зробили.

— Які тоді тенденції розвитку української музики?

— На жаль, сьогодні можна констатувати той факт, що за останній час у розвитку української музики спостерігається деякий спад. Для мене це певний нонсенс. Адже в Україні з’явилося три музичних канали, радіостанції більш-менш форматуються, але успіхів, яких досягли «Океан Ельзи» або «ВВ» зараз, на жаль, немає. Я не хочу аналізувати успіхи Вєрки Сердючки, «Віагри», але треба визнати, що сьогодні — це українські виконавці, які продаються.

— У чому ж проблема розвитку української музики?

— На це запитання у мене є одна відповідь — поки в цій країні не буде якісних менеджерів (продюсерів), які, як бізнесмени, будуть вкладати гроші в якісний продукт, а не в силу родинних зв’язків, тоді у нас буде набагато більше виконавців, які продаються. Ця ніша у нас ще зовсім не розвинена.

Володимир ДЕНИСЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: