В інтернеті з’явилися знімки фрагментів рукопису біографії вченого.
Знаменита історія про сера Ісака Ньютона і доленосне яблуко, нібито яке впало йому на голову, тепер доступна в оригінальному варіанті. Британське королівське товариство опублікувало високоякісні цифрові знімки фрагментів рукопису повної біографії Ньютона, де розповідається про відкриття. Історія, до якої можна доторкнутися — археологічні знахідки і старі рукописи. При вигляді Розетського каменя в залі Британського музею в Лондоні перед очима з’являється давня історія — 200 років до н.е., занепад Давнього Єгипту, останні правителі й жерці, які писали не лише ієрогліфами, але й демотичним письмом, а також по-давньогрецькі. Потім історія більш молода: XIX століття, Жан-Франсуа Шампольйон розгадує таємницю ієрогліфів і дає світу ключ до загадок культури Стародавнього Єгипту. Артефакти — мовчазні свідки століть, що пішли — завжди приваблюватимуть мільйони зацікавлених глядачів з усього світу.
Проте сучасні технології зробили музейні раритети доступнішими. На цьому тижні список доступних в інтернеті ексклюзивних раритетів поповнився ще одним цікавим прикладом. Британське королівське товариство виклало у відкритий доступ посторінкові зображення рукописної біографії великого британського фізика сера Ісака Ньютона. Ці сторінки розповідають про знаменитий момент — яблуко, що впало на його голову й принесло з собою ідею закону всесвітнього тяжіння і теорії гравітації.
Біографія великого вченого була написана 1752 року, через 25 років після його смерті, Вільямом Стаклі. До останнього часу вона зберігалася лише в архівах — для збереження старих рукописів потрібні особливі умови. Проте тепер будь-який охочий може ознайомитися з нею. У своїх спогадах Стаклі розповідає, що почув історію відкриття від Ньютона, сидячи з ним в саду під яблунями. «Він розповів мені, що точно в такій самій ситуації — під час відпочинку в саду під яблунями — йому і спала на думку ідея про гравітацію. Це сталося абсолютно випадково — він лише сидів серед дерев, глибоко замислившись, а в цей час з одного з них впало яблуко. Чому яблуко має рухатися перпендикулярно землі при падінні, запитав він себе», — написав Стаклі. Таким чином, поширена ще Вольтером ідея про падіння яблука Ньютону на голову залишається легендою. Куди саме впало яблуко, Стаклі не вказує. Втім, саме його існування теж інколи ставиться під сумнів — інші біографи Ньютона обходяться без фрукта, розповідаючи про історію відкриття теорії гравітації.
Але повернемося до манускрипту. У нім Стаклі також розповідає і про молоді роки Ньютона. Матеріали про цей період він збирав, спілкуючись із мешканцями міста Грантам в Лінкольнширі, де Ньютон ходив до школи. Один із мешканців розповів, як юний Ньютон побудував зменшену робочу модель вітряка, грунтуючись лише на спостереженнях роботи цього пристрою. Розчарований силою вітру, Ньютон зайнявся конструюванням млина, якому надавався рух мишами.
Публікація знімків рукопису Стаклі приурочена до 350-ї річниці створення академії. Окрім неї були «відзняті» оригінальна конструкція першого металевого мосту Уїрмаут (автор — Томас Пейн), проект першої американської конституції пера Джона Локка, а також рідкісні ілюстрації з природної історії XVII—XIX століть, пише gazeta.ru.