Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як не стати «відморозком»

Що робити, аби зима приносила радість?
22 грудня, 2009 - 00:00

Переохолодження може призвести не лише до дискомфортних відчуттів, а й до простуди, запалення легенів, обмороження. Щоб цього не сталося, лікарі радять дотримуватися трьох нехитрих правил, якщо температура за вікном опустилася нижче семи градусів тепла, пише medplus.ru. Але якщо вже ви обморозилися, потрібно вміти надати собі першу допомогу.

ПРАВИЛО ПЕРШЕ: СТО ОДЕЖИН, І ВСІ... ЛІТНІ

Лікарі радять у холод не просто тепло одягатися, а одягати вільний одяг. Причому ви маєте бути екіпіровані буквально, як капуста. Буде ідеально, якщо речі на вас складуть кілька шарів — верхній, середній і ніжній. Верхній одяг має бути теплим і легким одночасно. Виходячи на мороз, не забудьте також про шапку, шарф, та рукавички. Вони повинні захищати відкриті місця — вуха, шию, обличчя та руки, які легко піддаються обмороженню. У вітряну погоду піднімайте комір. Обличчя можна закривати спеціальною шерстяною маскою.

Середній шар повинен складатися з декількох речей. Річ у тім, що якщо з морозу ви потрапите в опалювальне приміщення, можливий перегрів. Тому краще замість однієї теплої кофти одягти кілька легких, які можна буде зняти, якщо ви почнете потіти. Розпарившись, виходити на холод не варто до тих пір, поки ви не охолонете. Нижнім шаром має бути тепла нижня білизна. На ноги обов’язково потрібно одягати шкарпетки. У взуття можна покласти теплоізолюючі устілки. Має сенс брати з собою запасний одяг (наприклад, светр або шкарпетки) на той випадок, якщо ви все ж замерзнете або спітнієте. Не варто надівати металевих браслетів і перснів. Від холоду вони звужуються і можуть боляче врізатися в руку.

ПРАВИЛО ДРУГЕ: ТЕПЛІШЕ БЕЗ ДІЄТИ

У мороз перед тим як вийти на вулицю обов’язково добре поїжте! Це допоможе вам зберегти тепло. Їжа має бути висококалорійною, з жирами. Дієту варто відкласти до кращих, тепліших часів. Якщо вам необхідно провести на холоді цілий день (скажімо, ви вирушаєте на прогулянку в ліс або у вас робота на відкритому повітрі), візьміть з собою термос із гарячим напоєм або супом. Як тільки відчули, що змерзли — підкріпіться! А ось пити спиртне і курити не варто. Алкоголь розширює судини, що призводить до втрати тепла, а нікотин погіршує циркуляцію крові в організмі.

ПРАВИЛО ТРЕТЄ: РУХ — ЖИТТЯ

Якщо ви вимушені тривалий час перебувати на вулиці, потрібно вжити заходів для запобіганню переохолодженню та обмороженню. Перш за все уникайте вітру: він страшніший, ніж мороз! Щоб не замерзли пальці, можна час від часу робити таку вправу: не згинаючи руку, зробити 25—30 обертальних рухів від плеча. Старайтеся ворушити пальцями ніг, пострибайте з ноги на ногу. Категорично не рекомендується проходити в мороз великі відстані і взагалі перевтомлюватися, оскільки втома сприяє переохолодженню.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОБМОРОЖЕННІ

Інколи уникнути обмороження все-таки не вдається. Так, у мороз або на вітрі на носі та щоках можуть за лічені хвилини з’явитися білі плями. Якщо замерзли руки (а це легко визначити за почервонінням та болісними відчуттями, як від опіку), їх необхідно зігріти. Для цього просто потримаєте їх у кишенях або під пахвами. Але відігрівати обморожені місця в лютий мороз небезпечно: якщо ви потім знову замерзнете, буде ще гірше. Якщо за вікном набагато нижче нуля, виходячи з дому, захопіть із собою знеболюючий засіб, наприклад, аспірин. Він допоможе зняти біль при обмороженні, а також поліпшить кровообіг.

Якщо обморожені ділянки не зігріти вчасно, через кілька днів вони покриються пухирями, що потім перетворяться на струпи. В екстремальних кліматичних умовах можливий некроз підшкірних м’яких тканин: вони тверднуть, набувають червоного або лілового кольору, стають холодними на дотик і втрачають чутливість, що може призвести до ампутації.

При появі ознак обмороження слід негайно увійти до теплого приміщення. Найкраще — зігріти обморожену ділянку у воді. Її температура повинна складати близько 40—42 градусів за Цельсієм. Занурте обморожене місце у воду і тримаєте до тих пір, поки шкіра знову не матиме рожевий колір і чутливість. Якщо у вас обморожене обличчя або вуха, зробіть теплий компрес. Для цього візьміть м’який рушник, змочіть його у воді, відіжміть і прикладіть до враженої ділянки. Коли шкіра порожевіє, висушіть її і прикладіть до обмороженої ділянки стерильну марлеву серветку. Якщо обморожена нога або рука, слід обернути матерією кожен палець або прокласти між ними ватяні кульки. Це не дозволить інфекції проникнути через пошкоджену шкіру.

Газета: 
Рубрика: