Чимало людей зараз їдуть відпочити у гори — подалі від буденних проблем. Карпати завжди були популярні, а зараз через анексію Криму взагалі стають «туристичною Меккою» України. Тут комфортно усім — рослинам, людям, тваринам. Ось і дві ящірки ніжаться на запашних гілках ялівця. Ймовірно, це — закохана пара, яка чекає на поповнення. Він обіймає її, і вони навіть не звертають увагу на допитливого фотографа — надто щасливі для цього. Втім, у Карпатах всі щасливі і почуваються як удома. Але щоб зберегти цей куточок затишку, треба і поводитися, наче вдома — тобто підтримувати це середовище в порядку.
«Можна викинути сміття десь поруч із собою, а можна — у спеціальному місці. Можна автомобілем заїхати до лісу і нашкодити йому, а можна не робити цього. Можна розвести багаття з назбираного хмизу, а можна, як деякі роблять, зрубати дерево і з його верхівки повибирати сухі гілки, — розмірковує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій ВАСИЛЮК. — Як у Карпатах, так і в будь-якому іншому місці людина повинна завжди думати — зробить вона гірше якимось своїм кроком чи ні». Між іншим, нещодавно у Карпатах завершився масштабний еко-туристичний фестиваль «Черемош-Фест». Багато людей приїхали у село Верхній Ясенів Івано-Франківської області. Вони слухали музику, сплавлялися на рафтах, врешті, їли смачну бринзу, але головна мета події — підтримати створення гідрологічного заказника на річці Білий Черемош. Отже, Карпати пробуджують наше «екологічне сумління».
«Природи у Карпатах більше, ніж у інших регіонах, але сьогодні їй живеться не зовсім добре. Дуже масштабні вирубки, масштабні плани будівництва гідроелектростанцій... Та й туристи і місцеві жителі не соромляться просто у лісі викидати сміття», — каже Олексій Василюк. Від людей страждають і рідкісні тварини. У Карпатах живуть саламандри, тритони, жаби-кумки, занесені в Червону книгу України. Навесні ці тваринки збираються у калюжах, щоб відкласти ікру. На гірських схилах Карпат калюжі є тільки при дорогах. І також навесні у регіоні влаштовують перегони на джипах. Неоригінальна для цієї місцини картина — 40 позашляховиків тягнуться дорогами, де зібралися саламандри з усієї округи. Результат зрозумілий. Отже, навесні не треба лізти у Карпати на автівці. Та й влітку також. Навіщо турбувати тварин ревом двигунів, псувати повітря вихлопами? Крім цього, коли йдеш пішки, більше принад побачиш.
До речі, найнебезпечніша тварина у Карпатах — людина. «Тварин, які становлять загрозу людині, у Карпатах немає. Можна лякати когось ведмедями і вовками, але не було випадків, коли у Карпатах вони нашкодили б людям», — усміхається Олексій Василюк. Тож ми вже пригадали основні правила «лісового етикету» і можемо сміливо вирушати в гори — ближче до неба, ближче до спокою і простої радості буття.