Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як повернути гнучкість тілу?

4 листопада, 2009 - 00:00
ФОТО З САЙТУ ATHENS.KIEV.UA

Сьогодні майже у всіх фітнес-клубах у розкладі занять обов’язково стоять стретчинг, йога, фітнес-йога — напрями, що розвивають гнучкість. Але давайте розберемося, чи так уже вона потрібна нам? У чому значення гнучкості для організму та здоров’я загалом? У цьому питанні MedPulse.ru допомогла розібратися тренер Асоціації професіоналів фітнесу Ольга Морозова.

— Природа наділяє нас гнучкістю далеко не однаково: комусь у будь-якому віці легко даються містки і шпагати, а в когось найпростіші рухи викликають дискомфорт та болісні відчуття.

Почнемо з точного визначення, що ж насправді означає таке звичне і, здавалося б, зрозуміле слово — «гнучкість». Згідно з визначенням професіоналів, це максимальна рухливість у суглобах. Саме вона визначає амплітуду рухів, які ми здійснюємо в повсякденному житті та під час тренувань.

У людей нетренованих або які нещодавно почали займатися фітнесом, часто спостерігається знижена рухливість суглобів. Причиною цього є наявність різних м’язових блоків і спазмів (особливо в області спини та плечового пояса), що виникають як наслідок гіподинамії та невірних поз, які іноді стають для нас не лише звичними, але навіть дуже комфортними. Травми також залишають свій відбиток, обмежуючи нашу суглобову рухливість.

Усе це позначається на нашому зовнішньому вигляді: гіршає постава, втрачається пластика рухів, ми стаємо «затиснутими». Головна небезпека обмеження суглобової рухливості полягає в тому, що вона призводить до негативних змін нашого внутрішнього стану. Порушується крово- та лімфообмін, що у свою чергу веде до нестачі кисню та життєво необхідних поживних речовин, відбувається накопичення в організмі шкідливих метаболічних речовин — шлаків, гіршає обмін речовин. Проблема зниження гнучкості знайома не лише новачкам, але й професійним спортсменам, які ігнорують вправи на рухливість суглобів. Річ у тім, що тренування з обтяженнями, націлені на зростання м’язової маси, значно підвищують тонус м’язів, що приводить до укорочення зв’язок і тугорухливості суглобів. Якщо регулярно не практикувати спеціальні вправи на розтягання, то може настати момент, коли силові можливості м’язів перевищать еластичні здібності зв’язок та сухожилків. Це неминуче призведе до підвищення навантаження на кістковий апарат, і подальші силові тренування проходитимуть з постійним ризиком отримання травми.

Вправи на розтягання в поєднанні з силовим тренінгом дозволять уникнути застою в заняттях і допоможуть встановити нові рекорди у фітнесі та спорті. Приділяючи належну увагу розвитку та підтримці функціональної гнучкості, що знижується з віком, ми усуваємо перенапруження і спазми в м’язах, зберігаємо їх пружними та еластичними, що служить прекрасною профілактикою артрозів та остеохондрозу й надовго зберігає красиву, правильну поставу.

Вводячи у свій тренувальний арсенал вправи для розвитку гнучкості, потрібно виявляти обережність, послідовність і бути гранично уважними до сигналів свого тіла, адже зв’язки і сухожилля дуже погано піддаються розтягувальним впливам.

Газета: 
Рубрика: