«Оздорови суспільство» — спільний проект Фонду Конрада Аденауера і Фонду братів Кличків існує з осені минулого року і спрямований на допомогу молодим, амбітним українцям, які хочуть поліпшити українське суспільство.
— Я впевнений, що великі зміни починаються з кожного з нас, і вже завтра ті ідеї та нововведення, що буде створено в рамках нашого проекту, покладуть початок великим перетворенням в Україні, — наголосив Віталій Кличко.
Нещодавно завершився перший етап конкурсу — есе на тему «Оздорови суспільство»: як віднайти «рецепти» оздоровлення спільноти та знайти молодих лідерів (надійшло 200 робіт, з яких експертне журі відібрало 50 найкращих).
— Багато молодих людей робили ставку на те, що повинна робити держава, проте, разом із тим, наголошували, що варто починати зміни із самих себе. — розповідає член журі, телеведуча Іванна Коберник. — Найбільше запам’яталася ідея взяти два листи звичайного ДСП і зробити у дворі стіл для тенісу — нехай, мовляв, діти краще в теніс грають, ніж п’ють пиво. Я намагалася навіть не зважати на стиль та орфографічні помилки, якщо поміж рядків читалося щире прагнення бути корисним і почутим...
Нині 50 молодих українців (віковий ценз конкурсу — від 16 до 25 років) беруть участь у роботі «Творчих студій». Вони самостійно або групами розроблятимуть модель оздоровлення своєї громади (навчального закладу, населеного пункту), і десять найкращих проектів отримають фінансування у розмірі 3 000 гривень. Автори найуспішнішої моделі відвідають Німеччину та поділяться своїм досвідом.
— Проблема українського суспільства полягає у низькій ініціативності — вважає студент Ілля Єременко з Рівного. — Мій проект полягає в тому, щоб провести низку ділових ігор, семінарів для учнів старших класів. Саме в цьому віці діти вже є достатньо дорослими, щоб визначитися із тим, що їм потрібно, й усвідомити, як цього досягти.
— Я вивчаю вплив податків на соціальну сферу, — додала харків’янка Оксана Костяная. — Нещодавно була збільшена ставка акцизного збору. Моя мета — з’ясувати, як негативно і позитивно вплинули ці зміни на вживання тютюнових виробів. Дуже важливо донести до високих чинів за допомогою такого конкурсу, як змінювати закони із математичним розрахунком, а не бездумно. Про проблеми потрібно говорити, лише тоді ми зможемо їх позбавитися.
Олександр Іванов (Київ) — один із небагатьох, хто прийшов уже з готовим проектом:
— Всеукраїнський фестиваль для молоді та молодих сімей «Трипільське коло» цьогоріч відбудеться під Києвом уже втретє. Він проходить під відкритим небом і проводиться без алкоголю та тютюнокуріння. Українській молоді, а особливо дітям із незахищених сімей не вистачає здорового спілкування та людської уваги, адже те суспільство, що навколо нас, — це не лише свобода, а й відповідальність. І коли держава не може, а великий бізнес не хоче, питаннями оздоровлення суспільства мусить займатися громадський сектор і молодь зокрема.
У своєму есе юна одеситка Ксенія Костенюк вибудовувала модель здорового суспільства за допомогою вуличного спорту, що набув великої популярності в останні роки.
— Скейтери, байкери, ролери — усі ці люди просто виходять на вулиці, щоб зробити себе здоровими. Зламані бордюри чи пошкоджені пам’ятники — це не вияви вандалізму, а відсутність у молоді можливості займатися вуличним спортом на спеціально підготованих майданчиках, — вважає Ксенія. — Я вважаю, це може стати альтернативою шкідливим звичкам, оскільки вуличний спорт не вимагає величезних фінансових затрат, як інші більш традиційні види спорту, а тому є доступним для всіх.
Для учасників тренінгу підготували насичену програму — окрім спілкування, будуть екскурсії, прийом у посольстві Німеччини. Невдовзі молоді лідери роз’їдуться по своїх містах і почнуть втілювати у життя справжні проекти.