Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Які аргументи ви б навели на користь проведення Євро-2012 в Україні та Польщі?

17 квітня, 2007 - 00:00
УБОЛIВАЛЬНИКИ ЗАВМЕРЛИ В ОЧІКУВАННІ / ФОТО ОЛЕКСАНДРA КЛИМЕНКA, Київ

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ, академік НАН України:

— Передусім — це наймасовіший вид спорту. Він надзвичайно гуртує націю. Для мене це є дуже важливим фактором консолідації та патріотичного наповнення почуттів, тому я обома руками за те, щоб чемпіонат Європи пройшов в Україні та Польщі. Це по-перше. По-друге, я вважаю, що нас з Польщею в минулому багато чого роз’єднувало, але й багато чого зближувало та єднало. І той, хто цікавиться історією культурних зв’язків з Україною та Польщею, зрозуміє, що це вдалий момент для зближення, порозуміння і відновлення кращих традицій між нами та Польщею. Дуже важливо, щоб ми йшли, як то кажуть, в одній запряжці та разом вболівали за наші команди. Окрім всього іншого, потрібно сказати, що це буде дуже серйозним сигналом для того, щоб Україна якнайшвидше вступила до Європейського Союзу.

Я переконаний, що у нас є всі шанси пройти, тому що ті, хто вирішує це питання, дивляться не лише на те, наскільки досконала наша спортивна інфраструктура. Гадаю, що під час вибору країн виконавчий комітет UEFA звертає увагу ще й на те, чи відома країна сьогодні на міжнародній арені. В нашому випадку свою роль вiдіграє те, що у нас відбулася помаранчева революція. Відіграє роль і те, що Польща є членом Європейського Союзу та НАТО, держава, яка повністю інтегрована в Європу.

Борис ЛЕВІН, прес-аташе спортивного клубу «Таврія»:

— Футбольні вболівальники в Криму, гадаю, як і в усій Україні, з нетерпінням чекають рішення правління УЄФА, яке повинно відбутися 18 квітня, про місце проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Сьогодні для наших спортсменів і для наших уболівальників це тема № 1. Гадаю, є багато аргументів, які підтверджують, що найбільш правильним буде рішення на користь проведення чемпіонату в Україні та Польщі. По-перше, в наших країнах футбол сьогодні перебуває на підйомі, приділяється багато уваги як його матеріальній частині, так і рівню організації, майстерності футболістів, але головне — популяризації гри і залученню до цього виду спорту молоді, вирощуванню майстрів. Зокрема, за останні три-чотири року зроблено дуже багато. Досить сказати, що в країні розгорнуто будівництво нових суперсучасних футбольних арен, зокрема, в Донецьку будується стадіон на 50 тисяч глядачів, рівного якому за комфортністю і забезпеченню умов гравцям і глядачам не буде в Європі. У Дніпропетровську також будують новий стадіон за сучасними світовими вимогами на 35 тисяч глядачів. Зводяться інші спортивні арени. По країні проводяться масові турніри серед юніорів, і кожна професійна команда зобов’язана мати кілька юніорських складів, зокрема, в кримській «Таврії» таких команд чотири. У школах проводяться уроки з футболу, по країні поширюються футбольні м’ячі, спеціальні штучні покриття для футбольних міні-полів, яких останнім часом тільки в Криму створено близько 20. Це сприяло тому, що і до самого футболу, і в орбіту футбольної тематики, спортивного інтересу останнім часом додатково залучено сотні тисяч нових людей.

Крім того, футбол — це саме та сфера, завдяки якій світ добре знає Україну. У будь-якій країні світу досить назвати ім’я Андрія Шевченка або Андрія Вороніна, як вам з усмішкою і радістю дадуть відповідь: «О, Юкрейн! Клас!». Тому весь світ переконаний, що Україна — це країна футбольна, чого не скажеш про наших конкурентів — Угорщину і Хорватію...

По-третє, Україна і Польща — політично благополучні й стабільні країни, що перебувають у самому центрі Європи і мають зручне транспортне сполучення з усіма регіонами, тому вболівальникам звідусіль буде зручно діставатись на матчі, які, безсумнівно, буде організовано на високому рівні й які викличуть світове зацікавлення.

Крім того, якщо в Італії такі чемпіонати вже проводилися, і вона має й інші проблеми, то саме Україна і Польща, де європейські чемпіонати з футболу ще не проводилися, сьогодні готові до того, щоб гідно прийняти футбольний чемпіонат. В Україні вже проводилися чемпіонати і змагання такого класу, але з інших видів спорту, і ми довели, що наша країна може забезпечити європейський рівень змагань, тому в керівництва УЄФА це не повинно викликати сумніви.

Крім того, нам дуже вигідно прийняти чемпіонат у себе, оскільки це дасть поштовх розвитку не тільки спорту, самого футболу, а й всієї інфраструктури в країні. Під чемпіонат буде інвестовано багато коштів, в тому числі — й провідними банками світу, в розширення і будівництво аеропортів, доріг, спортивних арен, готелів, ресторанів, засобів зв’язку, інфраструктури відпочинку, туризму, банківської сфери. Тому, гадаю, 18 квітня вся Україна має за старою традицією «тримати стиснутими кулачки» і переживати події в Англії з надією, що рішення керівництва УЄФА буде справедливим, тобто на користь України і Польщі. А візит Президента країни Віктора Ющенка, який зможе гарантувати, що політичні події не зможуть зашкодити проведенню чемпіонату через 5 років, сприятиме цьому рішенню...

Юрій КОРОЛЬКОВ, приватний підприємець, м. Житомир:

— На користь України і Польщі як кандидатів на проведення чемпіонату Європи з футболу у 2012 році виступає такий фактор, як необхідність справедливості. Тому що для цього потрібно вибирати країни рівномірно. А не як зараз, коли такі чемпіонати проводять у країнах, де вони відбувалися неодноразово. І це несправедливо. Крім того, Україна лише недавно стала незалежною країною, і проведення в ній футбольного європейського чемпіонату стане заохоченням для інших таких держав, щоб вони прагнули до європейських стандартів.

Щодо наших можливостей, то нічого ідеального не буває. І якщо почати перераховувати недоліки, які були на Олімпіадах в Лос-Анджелесі чи Атланті, то їх багато вийде. Тобто це буде треба ліквідувати до чемпіонату. А комісія УЄФА повинна подивитися, побачити ці недоліки, вказати терміни, коли вони мають бути ліквідовані. А щоб гідно підготуватися — то вже відповідальність наших футбольних керівників, які повинні мобілізувати всі сили нашої держави. Якщо ми можемо робити космічні ракети, то чому не можемо провести чемпіонат Європи з футболу? Не бачу проблеми. Плюс у нас є великий резерв часу. Ось греки почали готуватися за рік до Олімпіади і все встигли зробити. То потрібно, щоб були залучені сили не тільки спортивних організацій, а й урядові структури, меценати. І те, що наша збірна на останньому чемпіонаті світу з футболу увійшла до вісімки найсильніших, є вагомим аргументом на нашу користь. А ще київське «Динамо» свого часу виборювало Кубок УЕФА і Суперкубок Європи, українські клуби мають великий досвід участі в європейських турнірах.

Григорій ГРІНЬ, спортивний журналіст, м. Донецьк:

— Проведення чемпіонату світу з футболу в Україні — Польщі буде доцільним одразу і для наших країн, і для УЄФА. З позиції УЄФА це буде передусім відкриттям колосального ринку: спонсорам буде вигідно просувати свої товари для 84-х мільйонів громадян (населення України та Польщі). Величезна армія вболівальників, яка є у цих двох країнах і яка приїде на чемпіонат як гості, принесе величезний прибуток і місцевим бізнесменам, і закордонним інвесторам.

Ще один плюс — у Східній Європі змагань такого рівня не було з часів СРСР, і це дозволить розвивати та популяризувати спорт загалом, і футбол зокрема, на цій величезній, не повною мірою освоєній поки що території. До речі, така популяризація футболу позитивно позначиться ще й на залученні дітей до великого спорту: як правило, діти після таких змагань буквально заражаються цією ідеєю.

Що ж до користі для нашої країни, то передусім гідно організований чемпіонат у багато разів підвищить її державний престиж і покращить її імідж у світі. Крім того, це буде вигідним для України й у матеріальному аспекті: сюди будуть залучені чималі кошти від туристів, а також інвестиції від закордонних інвесторів, і буде розвинена інфраструктура (дороги, аеропорти, готелі). Для футбольної громадськості важливим є вже те, що будуть збудовані нові стадіони, — адже одна справа — збудувати стадіон у Донецьку, де вже і так футбол є вельми розвиненим, і зовсім інша справа — збудувати його, приміром, у Львові, де до цього такої інфраструктури не було.

Та й врешті-решт проведення чемпіонату в Україні є доцільним із точки зору майбутньої євроінтеграції нашої країни. Європі та світу загалом це дасть змогу краще пізнати нашу країну, а для нас це відіграє на підвищення авторитету. Це буде істотним кроком до ЄС, адже йтиметься про зняття кордонів між країнами на весь період змагань.

У будь-якому разі, важливо вже те, що наша країна здобуде величезний досвід у проведенні турнірів такого рівня, й це дасть новий поштовх розвитку футболу, щодо якого ми посідаємо далеко не останнє місце у світі.

Остап ПРОЦИК, координатор проекту «Євро-2012 у Львові»:

— У Східній Європі ще не проходили такого масштабу футбольні дійства, хоча гра у футбол тут дуже популярна та розвинена, і треба віддати належне — ще набирає обертів. У той час, як у Західній Європі багато речей вже відбувалося, і ще одна, навіть і велетенська імпреза, не активізує розвиток спорту значною мірою. А наскільки засвідчив досвід Португалії, де проходив останній чемпіонат Європи з футболу, країна за кілька років змінила своє обличчя. Проведення таких змагань і загалом масштабні дійства дуже впливають на розвиток спорту загалом і ріст інфраструктури міст держав-організаторів. Позитивне рішення для нас означатиме також серйозне збільшення інтересу інвесторів до країни, збільшення фінансових потоків, кількість нових робочих місць. Як твердять аналітики, країна в змозі зробити моментальний скачок, за розміром його можна дорівняти до 10— 20 років розвитку.

Черговий спосіб показати Європі, що у нашій державі є серйозна підтримка цього проекту, а також існує координація дій між польськими і українськими містами, стала вчорашня акція: флеш- моб до Євро-2012, спільна акція двох міст — Львова та Вроцлава, в якому взяли участь спортивні товариства і взагалі польська та українська молодь. О 15-й годині юнаки та дівчата одночасно вийшли на площі Ринок двох міст і вишукувалися таким чином, що з вікон ратуші було видно величезний напис: у Львові — «Євро», а у Вроцлаві — «2012». Тобто протягнувся своєрідний емоційний ланцюжок між двома містами, що прагнуть бачити у себе проведення чемпіонату.

Треба зазначити, що ми у Львові вже сьогодні не сидимо склавши руки в очікуванні, коли нам дадуть «добро» згори. Вже розроблена концепція стадіону на 35 тисяч глядачів, визначилися з місцем, навіть існує створений німецькою компанією проект побудови стадіону, і в разі позитивного рішення ми відразу, без зайвої тяганини, приступаємо до будівництва. Для командних тренувань також будуть доведені до ладу існуючі об’єкти. Признаюся, що є ще кілька цікавих задумів. Загалом Львову не звикати приймати велику кількість гостей. Однак зараз ми можемо одночасно надати місця в готелях 6 тисячам осіб, а до моменту проведення чемпіонату в наших планах збільшити цю цифру в п’ять разів, щоб місто могло прийняти з комфортом вже 30 тисяч людей.

Скажу ще одне — футбол в Україні та у Львові, зокрема, люблять. Візьмемо хоча б уроки футболу, які поряд зi звичайними уроками фізкультури проводяться в кожній нашій школі, для кожного класу. І це — унікальне для Європи явище, що підтримується на державному рівні, спільний проект Федерації футболу і уряду. Можливо, завдяки і цьому теж серед держав-кандидатів на Євро- 2012 саме в Україні знаходить ідея найбільшу підтримку. Якщо в Угорщині цей задум — проведення в країні чемпіонату — підтримує, як твердить статистика, 50 відсотків жителів, то в Україні це — 90 відсотків громадян. Погодьтеся, цифра приголомшлива.

Не можу не згадати і львівську школу футболу, яка подарувала країні чимало футбольних зірок. Нещодавно місто надало на пільгових умовах футбольному клубу «Карпати» в довготерміновий строк оренду стадіону «Карпати», зараз проходить його реконструкція, і тому маємо надію, що футбол у Львові набуде ще більшої популярності, адже для молоді це шлях до здоров’я, самоорганізації та самореалізації.

Газета: 
Рубрика: