Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Якщо будівля жива, нікому не вдасться її знищити»

В Одесі активісти почали відновлювати оранжерею Маразлі
21 листопада, 2016 - 16:20
ФОТО АВТОРА

Одесити почали приводити до ладу оранжерею Маразлі на Французькому бульварі — пам’ятку архітектури ХІХ століття, що перебуває у напівзруйнованому стані. 19 листопада орієнтовно 60 активістів почали звільняти оранжерею від сміття. До акції долучилися і працівники Клінічного санаторію імені Чкалова, на території якого будівля розташована.

Прибирання території — лише перший етап відновлення оранжереї. За словами одного з організаторів акції, члена громадської організації «Мій дім Одеса» Максима Катаржука, наступний суботник відбудеться навесні. А взимку активісти зроблять заміри споруди для того, щоб зробити її візуалізацію і прорахувати вартість відновлення пам’ятки. Для реалізації проекту шукатимуть гранти і меценатів.

«Зараз Французький бульвар знищується активніше, ніж центральний історичний ареал міста. Нова забудова підходить впритул до санаторію. Якщо будівля жива, якщо вона функціонує, нікому навіть на думку не спаде пошкодити її або намагатися знищити. Крім того, одесити, які зараз вкладають сюди свої сили, просто не дозволять цьому статися», — вважає Катаржук.

«Ми вирішили провести суботник разом з громадськістю для того, щоб у подальшому підключити інші організації й державні структури. Розраховувати на бюджетні асигнування практично неможливо. Санаторій підпорядкований Міністерству охорони здоров’я і фінансується винятково з державного бюджету. Якщо нам вдасться за певний проміжок часу відновити цю споруду, це стане приємним подарунком для одеситів. Через територію санаторію проходить багато людей, особливо у літній період», — розповідає головний лікар Клінічного санаторію імені Чкалова Анатолій Паненко. Він додав, що санаторій планує звернутися за допомогою у розробці проекту до міського управління архітектури.

Зазначимо, оранжерея була збудована на території дачі одеського міського голови Григорія Маразлі у 1889 році. Будівля була обладнана паровим опаленням, а метал для її скляного купола замовляли у США. Крім оранжереї Маразлі, на території санаторію знаходиться ще близько восьми пам’яток архітектури.

Нагадаємо, на початку листопада забудовники знесли дачу Докса — один із найстаріших маєтків одеської Аркадії.

Марія ГЕНИК, Одеса
Газета: 
Рубрика: