Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Якщо «чхає» телефон

Найдорожчі й наймодніші моделі мобілок можуть бути атаковані вірусом
25 жовтня, 2006 - 00:00

Компанії, які спеціалізуються на розробці антивірусних програм, попереджають: стільниковим телефонам загрожує вірусна епідемія. Парадоксально, але чим «розумніший» мобільник, чим більше можливостей у ньому передбачено, тим вищий ризик зараження вірусами, пишуть nowizv.ru. Сьогодні найбільшу загрозу для телефону становлять дві функції — мобільні ігри, написані мовою JAVA, й доступ до інтернету. Саме через ці сервіси «хвороба» проникає до електронного пристрою. За даними експертів, ці функції закладені в 90% нових моделей стільникових телефонів.

Перший сплеск вірусної активності у світі мобільних телефонів був пов’язаний з появою шкідливих програм, що пересилаються за допомогою MMS-повідомлень. Підступні віруси таїлися в графічних і звукових файлах. У цей час кількість існуючих різновидів MMS-вірусів перевищила 20 тисяч. Однак справлятися з подібними «паразитами» в Росії вже навчилися. Врятувати абонентів від електронних «мікробів» можуть самі стільникові оператори. Зокрема, одна з російських мобільних компаній ще в травні цього року запровадила розроблену програмістами систему захисту від таких вірусів.

Особливість нової вірусної «епідемії» полягає в тому, що під загрозою опинилися не тільки смартфони — мобільні мінікомп’ютери, але й звичайні телефони, що використовують додатки, написані мовою JAVA і що мають доступ до інтернету. «Під ці параметри підпадають 90% нових моделей мобільників, — розказав провідний вірусний аналітик Лабораторії Касперського Олександр Гостєв. — У перспективі це може призвести навіть до серйозних збоїв у роботі стільникових операторів. Якщо такі віруси набудуть значного поширення, робота будь-якої компанії, що надає послуги мобільного зв’язку, може бути паралізована протягом 15 хвилин».

Головна біда в тому, що при прямому підключенні телефону до інтернету використати засоби захисту неможливо. І якщо на смартфони можна встановити антивірусні програми, то оперативна пам’ять мобільних телефонів цього не дозволяє. Найбільш поширений механізм «електронного шкідництва» виглядає так: віруси, потрапляючи в мобільний телефон, починають розсилати SMS-повідомлення на платні номери. У результаті всі кошти з рахунку абонента випаровуються за лічені секунди. Ці підступні програми, що витрачають гроші абонентів — винахід російських хакерів. Принаймні вперше вони були виявлені саме в нашій країні. «Цей рік приніс багатий «урожай» мобільних вірусів, — говорить Олександр Гостєв. — Один із наших користувачів побачив відразу на кількох сайтах рекламу програми RedBrowser, що ніби дозволяє входити в інтернет без доступу до мережі. Причому абсолютно безкоштовно. «Нова технологія», за запевненнями її авторів, заснована на передачі вмісту сайтів шляхом посилки й прийому SMS-повідомлень. Користувач вирішив протестувати програму на своєму телефоні. З’ясувалося, що SMS вона дійсно відправляє. Лише жодної «безкоштовної роботи в мережі без доступу до інтернету» там і близько не було... Програма обмежилася простим витрачанням грошей користувача».

Ще один шлях проникнення вірусів у телефони — через модний нині безпроводовий канал передачі інформації Bluetooth. Цікава аналогія з передачею звичайних вірусів того ж грипу. Найбільшої небезпеки зазнають користувачі телефонів у метро й у місцях великих скупчень людей, де власники телефонів, що використовують Bluetooth, опиняються на невеликій відстані один від одного. Заразивши ваш телефон, подібний вірус постійно намагається зв’язатися з телефонами сусідів, паралельно розряджаючи акумулятор телефону й руйнуючи його оперативну пам’ять. Фахівці радять як профілактику зараження відключати цей сервіс у подібних ситуаціях.

Поки вияви згубної діяльності вірусів зводяться лише до локальних епідемій, які виникають час від часу, внаслідок яких «заражені» телефони позбавляються енергопостачання, а їхні власники — грошей. Однак стрімке здешевлення нових моделей мобільників потихеньку робить «аристократичні» хвороби доступними навіть для найскромніших й найекономніших абонентів.

Газета: 
Рубрика: