Одна з найпоширеніших літніх неприємностей — це сонячні опіки. Щоб отримати їх, не обов’язково навіть спеціально засмагати — достатньо побути тривалий час на сонці. А дехто примудряється обпектися й у тіні: все залежить від типу шкіри. Що робити, якщо сонечко вас обпекло, радить лікар-терапевт Наталя НОВИЦЬКА.
Як стверджує фахівець, саме сонячне тепло не має до опіків жодного стосунку. Уся річ у підступному ультрафіолеті, точніше в бета-променях, які окрім опіку можуть викликати рак шкіри, нагадує MedPulse.ru. Стовідсоткового захисту, на жаль, не дають ні спеціальні креми, ні сонцезахисні окуляри, ні навіть одяг.
«Сонячні опіки схожі на термічні, — говорить Наталя Новицька. — Проявляється ця неприємність почервонінням шкіри й болем».
Але справа не завжди обмежується лише цим. Якщо опік був глибоким, можуть з’явитися пухирі, шкіра починає облазити. Через сильний біль людина страждає ночами й не може спати.
У деяких випадках опік супроводиться підвищенням температури та лихоманкою, оскільки настає обезводнення організму.
«Окрім цього, сонячні опіки можуть супроводжуватися набряками, а обширні опіки обличчя й шиї можуть призвести до утруднення дихання, — коментує лікар. — Обширні опіки на руках або ногах (особливо ступнях) також призводять до набряків, що викликають порушення кровообігу. Настає оніміння кінцівок, з’являються синюшність, порушення чутливості. Набряклі руки й ноги коле».
Аби мінімізувати наслідки сонячного опіку, слід вчасно вжити заходів! Отже, ви обпеклися на сонці, шкіра почервоніла й болить. Перш за все увійдіть до приміщення, туди, де вас не дістануть сонячні промені!
Тепер перевірте, чи не з’явилися у вас пухирі. Якщо ними покриті великі ділянки шкіри, ситуація вимагає медичного втручання! А поки прийміть холодний душ або ванну — це вгамує біль.
«За відсутності пухирів можна намастити шкіру кефіром або сметаною — це пом’якшить наслідки. При пухирях може допомогти сік алое або інша речовина, що охолоджує. Але в жодному разі не змащуйте опік вершковим маслом або олією — це лише погіршить ситуацію!» — попереджає Наталія Новицька.
Аби не страждати від болю, можете вжити болезаспокійливий засіб, наприклад, анальгін або ібупрофен. Чомусь ми пам’ятаємо про ці пігулки, коли в нас болить голова, але в разі сонячного опіку застосувати цей метод знеболення не здогадуємося.
Ще одним «сюрпризом» від сонця може бути алергічна реакція — фотодерматит.
«Розрізняють два види таких дерматитів — ендогенний і екзогенний, — розповідає Наталя Новицька. — Екзогенний зумовлений зовнішніми чинниками. Прикладом можуть слугувати особливі речовини (фурокумарини), які виділяють рослини під час цвітіння. Ці речовини осідають на шкірі людини й можуть стати причиною алергії при взаємодії з ультрафіолетовими променями».
Спровокувати фотодерматит, за словами лікаря, можуть і креми, дезодоранти або мазі, що містять такі речовини, як еозин, ретиноїди, олії бергамоту, звіробою, троянди, мускусу, сандалу, сік кропу, петрушки, борну або саліцилову кислоти, фенол, ртуть.
Що стосується ендогенних фотодерматитів, то вони пов’язані з імунними порушеннями. Найчастіше алергія на сонце розвивається при виїзді до південних країв.
Фотодерматит не так просто відрізнити від сонячного опіку, оскільки прояви дуже схожі: шкіра червоніє, злущується і вкривається пухирями. Відмінність у тому, що до фотодерматиту схильна здебільшого шкіра обличчя, а не все тіло. «Якщо ви підозрюєте, що у вас саме фотодерматит, зверніться за консультацією до лікаря-алерголога», радить Наталя Новицька.
Але, певна річ, легше уникнути сонячних опіків і дерматиту, ніж потім їх лікувати. Тому поставтеся уважно до таких рекомендацій.
1. Не захоплюйтеся засмагою! Якщо необхідно тривалий час провести на сонці, закривайте тіло хоча би легким одягом, рушниками або накидками.
2. У спеку не користуйтеся косметикою та парфюмерією, різними кремами. Вони можуть містити речовини, що провокують дію ультрафіолету або фотодерматиту.
3. Майте на увазі, що деякі ліки можуть підсилювати дію ультрафіолету, тому уважно читайте інструкції до препаратів, які вживаєте.
4. Пам’ятайте, що сонце — джерело не лише тепла й світла, а й шкідливого випромінювання! Будьте обережними — й вам не доведеться шкодувати про те, що довго грілися на сонечку!