Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Японська весна» в Чернігові

У місті триває виставка ляльок мацурі
17 травня, 2016 - 16:30
ФОТО АВТОРА

У Чернігові відкрили виставку японських ляльок мацурі, які мають ритуальне значення. Незвичайну експозицію виставили в Колегіумі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», а надав ляльки Японсько-український культурний центр. На виставці представлені й родові емблеми японських родин. Відвідувачі експозиції можуть ознайомитися в мініатюрі з архітектурою буддистських монастирів та святилищ Японії, які занесені до світової спадщини ЮНЕСКО.

У незвичайній експозиції, яку експерти встигли охрестити «японською весною», центральне місце посідають ляльки. Вважається, що такої кількості ляльок, як в Японії, немає ніде в світі. Недаремно цю державу називають «Країною 10000 ляльок».

За словами наукового співробітника Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Тетяни Миколайко, традиція виставляти на показ ляльки зародилася в Японії в ХVІІ столітті, коли в багатій родині одного з японських сьогунів було 5 доньок, і, бажаючи їм догодити, він замовив майстру-лялькарю гірку з ляльками, котрі імітували імператорський двір. Згодом традиція виставляти ляльки стала модною і в бідних родинах.

«Гірку з ляльками в Японії виставляли всього один день — 3 березня, в день дівчаток або день цвітіння персика, — пояснює науковець. — Адже саме персик японці вважають символом ніжності та жіночності. Такими ляльками не гралися, а лише милувалися. До свята готувалася мама і донька, — продовжує Тетяна Миколайко. — По закінченні свята дівчина мала ретельно зібрати всі ляльки у спеціальні футляри та правильно їх загорнути. Вважається, що якщо дівчина не збирає ляльки належним чином, то вона може взагалі не вийти заміж».

Свої ляльки мали і японські хлопчики. Їхнім днем вважають 5 травня. «На день хлопців виставляли невелику гірку, — пояснює Тетяна Миколайко. — Це міг бути просто стіл, де були обладунки самурая, зброя, кінь, лев, тобто все, що символізує мужність і хоробрість майбутнього самурая».

Атмосферу далекої і загадкової Японії створюють родові емблеми японських родин —  картинки, вписані в уявне коло із різним змістом. Розбудити фантазію відвідувачів допоможуть ієрогліфи.

Віталій НАЗАРЕНКО, Чернігів
Газета: 
Рубрика: