Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Японські традиції в стінах українського музею

17 травня, 2001 - 00:00

У кожної країни світу є свої особливі народні іграшки, стиль і характер яких залежить від місця, де вони з'явилися. Типовою японською іграшкою є дерев'яна лялька кокеши. Вона проста, складається лише з голови та тулуба і розписана нехитрим орнаментом. Але якщо європейські ляльки виставляють свою красу напоказ, то кокеши ховає її у своєму серці, сказав Радник Посольства Японії в Україні Шусуке Ватанабе в ході церемонії виставки, яка відкрилася 4 травня в Національному музеї ім. Т. Шевченка. На виставці представлено 70 дерев'яних ляльок з різних куточків Японії з характерними для кожної області технікою виготовлення і розпису.

Крім кокеши, відвідувачі виставки також зможуть побачити м'ячики темари, мистецтво виготовлення яких нараховує понад тисячу років і передається з покоління в покоління. Насиченість кольорів у візерунках, які оточують сферичну поверхню, ретельно виконана в техніці вишивання і, за японськими уявленнями, ховає в собі естетичну завершеність і філософський зміст. У цьому і є головна риса привабливості темари.

Як відзначив директор Музею ім. Т. Шевченка Сергій Гальченко, виставка української дитячої іграшки, яка відбулася в січні поточного року, і теперішня виставка японського мистецтва відкрила нову віху в житті музею, змінили усталені стереотипи. Довгі роки експозиція музею залишалася незмінною, хоча виставка має бути не просто «законсервованою» ілюстрацією певної епохи, а кожного разу ставати для відвідувача відкриттям.

За словами Шусуке Ватанабе, у Японії з Україною є немало спільного. Наші культурні традиції нараховують приблизно однакову кількість років і мають власне обличчя, обидві нації свято шанують свою спадщину. На жаль, наші країни, зауважив Ш. Ватанабе, сьогодні дуже мало знають одна про одну. І подібні виставки — це прекрасна можливість укріпити японсько-українські зв'язки.Виставка продовжиться до 25 травня.

Наталя МЕЛЬНИК
Газета: 
Рубрика: