Експозиція, розгорнута в Національному музеї імені Андрея Шептицького, присвячена 50-річчю роботи художниці на підприємстві з виготовлення кахлів (тепер це фабрика «Львівська кахлярня 1872»). Організатори виставки зазначають, що творчість Оксани Чепурної – унікальне явище в сучасному українському мистецтві: «Впродовж десятиліть художниця цілеспрямована та дуже послідовна в тому, чим займається й що хоче сказати через свої твори. Помисли її глибоко закорінені в традиційній народній орнаментальній культурі й одночасно сягають модерних поглядів на мистецтво та набувають сучасних форм».
Оксана Чепурна (Ростанюк) – уродженка Львівщини. Після закінчення Художнього училища імені Івана Труша 1970 року почала працювати художником на Львівській фабриці кахлів. 1975-го на «відмінно» захистила диплом на кафедрі художньої кераміки Львівського інституту декоративного та прикладного мистецтва (Львівська національна академія мистецтв). 1992-го отримала звання «Заслужений художник України». 2000-го заснувала товариство «Окс» і приватизувала кахельну фабрику, яка успішно працює донині.
«Активна творча діяльність Оксани Чепурної, яка очолила «Львівську кахлярню» 2000 року і є головним художником підприємства, сприяє значному піднесенню як естетичних, так і функціональних характеристик продукції «Кахлярні», а також забезпечила впізнаваність і популярність цієї продукції на сучасному ринку, – зазначає кандидатка мистецтвознавства, старша наукова працівниця Інституту народознавства НАН України Агнія КОЛУПАЄВА. – Окремим напрямом діяльності Оксани Чепурної є проєкти кахляних печей і камінів, впроваджені у виробництво «Львівської кахлярні». Серед них – як неповторні за формами й оздобленням кахляні ансамблі, виготовлені за індивідуальним замовленням, так і серійні комплекти пічної кераміки. Творчість Оксани Чепурної актуалізує мистецтво кахлі в культурному контексті ХХІ століття. Вона рішуче єднає минуле з сучасністю, повертаючи нас до призабутих цінностей національної культури».
На експозиції «Безконечність» представлено різні за тематикою твори Оксани Чепурної, які об’єднує спосіб декорування – «глиною по глині», тобто розпис ангобами. Сьогодні цей вид розпису – рідкість, оскільки вимагає специфічної майстерності та надзвичайної терплячості.
Виставка сформована з трьох груп творів. Перша група – це роботи 2021 року. «Вони дивні, часом навіть шалені й занадто енергетичні, а заразом довершені, досконалі за виконанням, гідні талановитої досвідченої майстрині. Авторка раз у раз дивує нас масштабами розпису, елегантною колористикою, модерністю композиції», – коментують організатори проєкту.
Друга група – це твори, виконані 2020-го, під час пандемії, яка спричинила в художниці протест проти розпачливої безвиході й однотонності буття: «Протест, який переосмислила майстриня, несподівано вибухнув розмаїттям кольорів. Оксана Чепурна вперше використовує синій! За сюжетом, вироби цієї серії немовби присвячені народній пісні. Роботи гуманні й теплі. Авторськи стилізовані, наче візитівка «львівської школи», бездоганно вписані в квадрат, гармонійні та зрозумілі. Ця серія ніби переконує нас: усе буде добре! А ще вона засвідчує оптимізм мисткині за будь-яких життєвих обставин».
Третя, найбільша, група – твори з персональних виставок 2018 – 2019 років у Києві та Львові. Глибоке знання Трипільської культури надихнуло майстриню на інтерпретацію прадавньої кераміки.
Оцінити одночасно закоріненість у традиційній народній орнаментальній культурі та модерність поглядів на мистецтво Оксани Чепурної встигнуть усі охочі – виставка «Безконечність» у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триватиме до 24 жовтня.