Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Їх Iмператорська Високість... Хризантема

На Співочому полі триває осінній бал квітів
4 жовтня, 2012 - 00:00

На київській виставці «Імператорських хризантем» створено експозиції з 300 тисяч хризантеми різних сортів! У їхній тематиці переважає осінній настрій.

На честь відкриття виставки відбувся концерт з японськими, китайськими, корейськими піснями і танцями. Також проходили майстер-класи з орігамі і каліграфії — написанню ієрогліфів. Кожен бажаючий міг спробувати написати на рисовому папері японськими пензликами і тушшю ієрогліф «гармонія» (непросте це заняття). До речі, до програми відкриття було включено виступи дитячих груп Центру східної культури «МІЧІ»: Айкідо і Карате, але все ж таки головними є композиції з хризантем. Саме ця квітка різних сортів і кольорів стала героєм нинішньої виставки.

Вже ніхто не пам’ятає, коли ж наші предки почали розводити хризантему. Зображення хризантеми археологи досі знаходять на осколках гончарних виробів, в орнаментах розвалин старовинних будівель, в узорах монет. Нагадаємо, батьківщиною хризантеми вважають Китай. Спочатку хризантема була лише жовтуватого кольору. Але завдяки зусиллям селекціонерів, з’явилися квіти різних відтінків, форм суцвіть і квіток.

У Японії ці чарівні квіти опинилися ще в IV столітті. З того часу Країна сонця, що сходить стала їх другою батьківщиною. Про магічні властивості хризантем існує багато легенд. Так, за старих часів вважалося, що з соку цих квітів можна приготувати еліксир життя. Але він вийде лише за умови, якщо хризантему зриватиме людина з чистим серцем і хорошими помислами.

Хризантема (кіку) — «сонце». Як свідчить японське повір’я, саме від сонця народився японський народ — ямато. Зображення хризантеми (Імператорська хризантема складається з 16 пелюсток) становить основну частину герба держави, а вищою нагородою Японії є орден Хризантеми.

До Англії з Японії хризантема була завезена 1676 року, голландцем Рееде. А 1789 року до Парижа з Японії привіз мореплавець П’ер Бланкшир. Завдяки зусиллям французького садівника Берне, хризантема набула королівського вигляду. Білий колір хризантеми вважається символом чистоти і незайманості.

У В’єтнамі хризантема вважає символом цнотливості і душевної чистоти, в Японії — успіху та фортуни.

До речі, на виставці квітів у Парижі, в 1889 році, було представлено сорт хризантеми «Віліс». Вона була більше схожа на соняшник, а діаметр хризантеми становив 41 см!

Хризантеми — невибагливі. Вони можуть вижити і під снігом. Зараз виведено понад 10 тисяч сортів різних відтінків, конфігурацій та форм пелюсток! Одні пелюстки нагадують іній. Інші — дуже схожі на листя верби. Є пелюстки більше схожі на пір’я птахів... Ці осінні квіти зачаровують різноманіттям свого забарвлення — білі і жовті, золотисті і персикові, мідні, рожеві та червоні тони, помилуватися якими можна до 21 жовтня.

Аліса АНТОНЕНКО. Фото Бориса КОРПУСЕНКА
Газета: 
Рубрика: