Всім цінителям українського образотворчого мистецтва запам’яталася виставка, присвячена закарпатській школі малярства, яку Музей сучасного мистецтва України провів трохи менше року тому. Це була п’ята частина проекту «Художня мапа України». Раніше у виставкових залах музею було представлено півтисячі робіт художників зі Львова, Одеси, Харкова і Криму. Серед полотен того вернісажу закарпатських живописців демонструвалися і твори Олександра Громового, і ось нова зустріч із майстрами, але вже в рамках персональної виставки.
До речі, це перша персональна виставка митця в столиці України. «Мить у проявах» — миті життя Олександра Громового, втілені в пейзажах, натюрмортах, портретах і... «Міражі». Так називається одна з абстрактних робіт художника. Всього в київській експозиції представлено понад сорок творів Олександра Громового, написаних з 2005 до 2015 року.
Громовий народився 1958 р. в поселенні Блюменфельд, заснованому німцями-колоністами наприкінці XIX сторіччя (зараз це с. Краснопілля Миколаївської області). 1993-го Олександр закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту ім. К. Д. Ушинського. Вже багато років живе і працює в Ужгороді. Виставки художника неодноразово проводься в Закарпатті, і за кордоном, зокрема, в Угорщині, Словаччині та Росії. Ця свого роду художня інтеграція Олександра Громового, мабуть, і виділила його роботи на виставці в Музеї сучасного мистецтва України рік тому. Адже до якої б регіональної школи малярства не належав художник, його життєвий досвід, спогади, думки та інтереси не можна обмежити локальною територією проживання.
«Мене цікавить стара школа 1930-х, творчість Роберта Фалька, Мартіроса Сар’яна — говорить художник — і, звичайно ж, Адалберта Ерделі». Чому «звичайно, ж?» Як відомо, Адалберт Ерделі — один із засновників закарпатської школи малярства, на якого вплинула творчість Поля Сезанна. Французькі «нотки» простежуються і в творах Олександра Громового. Все це переплетення художніх традицій сформувало особливий малярський почерк митця. Завдяки якому в його роботах абсолютно по-особливому відображено причорноморські мотиви юності і закарпатський край, який став йому рідним.
Виставка триватиме до 30 жовтня.