Ще недавно можна було побачити шанувальників пива з пляшкою у транспорті, на вулиці, іноді просто на дитячих майданчиках. А з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв» у січні цього року ситуація для любителів пінного напою змінилася. Проте винахідливі підприємці зуміли обійти заборону, тепер вулицями розгулюють люди із «замаскованими» в непрозорі пакети пляшками. Чи стали українці споживати менше пива та як до таких нововведень ставляться фахівці?
На власному досвіді ми вирішили перевірити, як дотримуються нововведень кияни та гості міста. Ввечері виходимо на Мінську набережну. Пройшовши кілька метрів, бачимо — скрізь компанії з пляшками в руках. Більшість — тримає їх у паперових пакетах; чимало й тих, хто п’є пиво та слабоалкоголку без «засобів безпеки». Кияни довірливо ховають напої у паперові пакети, думаючи, що цим самим вони уникають правопорушення. Проте така позиція є помилковою: адже скоюючи одне незаконне діяння — розпиваючи пиво, правопорушники тут же скоюють інше — приховують правопорушення. Щоправда, механізм притягнення до відповідальності за ці діяння впровадити не так то й просто, проте факт залишається фактом.
Підходимо до двох молодих людей, що сиділи на бордюрі. На вигляд — років по 17. Запитуємо: «Чи знаєте, що заборонено вживати пиво в громадських місцях, про штраф»?
— Пусть сначала поймают, а потом — штрафуют! — каже малий. — Это что — водка? Спокойно сидим, никого не трогаем, за что штрафовать?
— А вам є 18?
— Да, — відповідає той, що виглядає старшим, проте шосте чуття підказує мені, що він бреше.
Ідемо далі. Компанія — пиво (без пакетів), цигарки, дівчата — джентльменський набір. Наче не агресивні. Ті ж запитання.
— Слыш, Санек, штрафуют! За пиво! Ги-ги...— протягнув перший. Дівчина з компанії зневажливо покосилася.
— Между прочим, в пиве содержатся витамины группы В, это полезный напиток... — демонструє інтелект інша супутниця моїх співрозмовників.
Ще з півгодини погулявши, не зустрівши жодного правоохоронця, пішла додому. А на набережній п’ють, як і пили...
Із запитанням, чи стали українці пити менше пива, звернулася до члена координаційної ради ГО «Твереза Україна» Артема Ступакова:
— Збільшилась кількість паперу в смітниках. Хоча є й позитивні зрушення. У транспорті, наприклад, коли починають розпивати пиво, одразу з’являються хлопці в формі й штрафують порушників. Слід зауважити, що державі не вигідно продавати та пропагувати серед населення споживання біологічної наркотичної гормональної зброї, яка зветься пивом.
Директор Українського науково-дослідного інституту соціальної та судової психіатрії і наркології МОЗ України Станіслав Табачніков вважає, що для сучасної молоді вживання пива є першою сходинкою до більш міцних напоїв: «На превеликий жаль, не дивлячись на прийняття закону, молодь продовжує споживати пиво — ми це можемо бачити ввечері на майданчиках і в парках. Правоохоронні органи повинні контролювати громадськість і не допускати вживання пива та слабоалкогольних напоїв у громадських місцях».
Потрібно проведення медиками та психологами просвітницької та профілактичної роботи серед молоді.
Нині в Україні розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях тягне за собою відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року, тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отже, розмір штрафу не перевищує ста двадцяти гривень або п’ятнадцяти доларів! Сума невелика. А тому головне, щоб кожен громадянин сам усвідомив — вживання пива (інших алкогольних напоїв, куріння) — правопорушення, за яке доведеться нести відповідальність.