Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Запобігти, врятувати, допомогти

У Музеї історії пожежної техніки проводять уроки для школярів
12 листопада, 2008 - 00:00
ГОРДІСТЬ ПОЖЕЖНОЇ ЧАСТИНИ — АВТОМОБІЛЬ ХХ СТОЛІТТЯ, НА ЯКОМУ ГАСИЛИ ПОЖЕЖІ У ПІСЛЯВОЄННИЙ ЧАС / ПЕРЕД ГОСТЯМИ ПОЖЕЖНОЇ ЧАСТИНИ (ПІДПРИЄМЦЯМИ РАЙОНУ) — РУЧНИЙ НАСОС ХІХ СТОЛІТТЯ

Серед десятків музеїв, що існують у столиці, найтяжче потрапити на екскурсію до Музею історії пожежної техніки, який працює на базі Оболонського районного управління з питань НС ГУМНС України в місті Києві, адже вхід стороннім на територію частини суворо заборонений. Але будь-яке правило має свої винятки. Роблять їх тоді, коли на території частини проводять змагання рятувальних команд або ж коли влаштовують екскурсії для столичних школярів — їх проводять лише за попереднім записом. Хоча таке буває не часто — близько 10 екскурсій за рік, але результат перевершує усі сподівання: почуті від пожежників правила техніки безпеки діти запам’ятовують значно краще, ніж від учителів на уроках охорони життя.

Музей історії пожежної техніки — це гордість Оболонської пожежної частини (до речі, найбільшої за площею у Європі), адже тут є пожежні автомобілі 20—30-х років минулого століття. Вони й досі працюючі і навіть беруть участь у демонстраціях військової техніки, які проводять на День Перемоги в Києві.

— Один із автомобілів — «Урал-Зіс» — випущено у 1936 році. Він пройшов блокаду Ленінграда у роки війни, а в післявоєнні часи брав участь у гасінні пожеж, що траплялися в Києві. На відміну від інших автомобілів, що є в музеї, його екіпаж сидів не в кабіні, а зовні — на спеціальних сидіннях по боках машини, — зазначив начальник Оболонського районного управління з питань НС ГУМНС України в місті Києві Сергій Окатов. — Також у музеї є автомобіль для подачі води під час пожежі, якому виповнився не один десяток років, та пожежна машина, яка має рукавну лінію (для подачі води) до двох кілометрів.

Нещодавно у музеї з’явився новий експонат — ручний водяний насос, виготовлений у 1863 році (на ньому навіть збереглися царські герби). Насос відремонтували, і нині його роботу демонструють під час урочистостей, що проходять на території Оболонського РУ. Усю цю інформацію школярам розповідає працівник пожежної частини, заодно інформуючи, яких правил треба дотримуватися, щоб уникнути пожежі, і що треба робити у разі її виникнення.

Аби інформація краще запам’яталася, дітям проводять оглядову екскурсію територією пожежної частини. Найперший об’єкт — пункт зв’язку, куди надходять дзвінки від громадян. За словами начальника відділу організації служби та реагування на надзвичайні ситуації Оболонського РУ Олега Стоволоса, від початку року надійшло понад 900 викликів, із них близько 600 — хибні. Але реагують на кожен дзвінок.

— Наша частина вважається найбільш виїзною в Києві, адже район, яким ми опікуємося, має значну територію і є одним із найбільших житлових масивів столиці, — продовжив Олег Стоволос. — Найбільше роботи у пожежників восени та взимку, коли громадяни вмикають електрообігрівачі. Оскільки проводка у багатьох будинках застаріла, короткі замикання трапляються досить часто, й іноді за день надходить близько 10 таких викликів.

Про це учням теж розповідають, адже іноді хибні виклики надходять і від горе-школярів. Наступний етап екскурсії — огляд гаража з пожежними автомобілями. В Оболонській частині є і машини-старожили, що працюють ще з радянських часів, і новачки: невеликі автомобілі, зовні схожі на мікроавтобуси, але з необхідним для гасіння пожежі обладнанням: висувними драбинами, рукавами для подачі води і навіть системою для підігріву води, що значно полегшує роботу пожежників узимку.

На завершення учнів знайомлять із манежем для тренувань: великим спортзалом із кількома біговими доріжками, на яких вчаться швидко діставатися до палаючого об’єкту (уявного) і одночасно розмотувати рукава для подачі води або розкладати пожежну драбину, а в кутку манежу — імітація стіни п’ятиповерхового будинку, на яку треба забратися з розбігу за допомогою драбини. Як запевняють працівники Оболонського РУ, побачивши усе це на власні очі, школярі засвоюють урок охорони життя на «відмінно», а ще починають цінувати роботу пожежників, девіз яких — «Запобігти, врятувати, допомогти».

Інна ФІЛІПЕНКО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: