Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Здоров’я вимірюється не в кілограмах, а в сантиметрах

10 жовтня, 2007 - 00:00
БОЛЬШОСТІ «ПУЗАТИКІВ» ДОСТАТНЬО ПОЧАТИ АКТИВНО РУХАТИСЯ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Сьогодні кожний знає, що зайва вага — чинник ризику безлічі захворювань — від інфаркту до раку. У боротьбі з ним мільйони жінок і чоловіків люто катують тіло вправами у фітнес-клубах, нерви — жорстокими дієтами, а душу — розкаяннями за кожне з’їдене тістечко, пишуть izvestia.ru. А річ-то, виявляється, зовсім не в зайвих кілограмах...

ЖИВІТ — ОЗНАЧАЄ ЖИТТЯ

У старослов’янській азбуці літера «ж» читалася як «живіт», що означало зовсім не частину людського тіла (живіт тоді називали черевом), а просто «життя». Пам’ятаєте: «Не щадячи живота свого» — так це не про обжерливість на бенкетах, а про готовність віддати життя за царя та Вітчизну.

Адже ось як виходить: сучасна наука з’ясувала, що живіт — це й справді точний критерій тривалості та якості життя. Якщо він підтягнутий, то його володар, швидше за все, здоровий і житиме довго. А ось якщо на ньому повисли солідні «соцнакопичення», це свідчить про високий ризик найважчих недуг і навіть передчасну смерть.

Секрет у жирі, який нагромаджується всередині черевної порожнини, по-науковому він називається вісцеральним. Обволікаючи життєво важливі органи, розташовані в черевній порожнині, вісцеральний жир порушує їхню роботу. Це може призвести до діабету, раку, атеросклерозу, гіпертонії, раптової смерті від інфаркту або інсульту. Тому з солідним черевцем, говорять тепер лікарі, потрібно боротися постійно й безкомпромісно.

СТЕЖТЕ ЗА ТАЛІЄЮ

Підшкірний жирок, який відкладається на випнутих частинах фігури, звичайно, може псувати настрій. Але не здоров’я, зазначають лікарі. Тобто, якщо вам не подобається ширина ваших стегон, вражаючі сідниці або дуже об’ємні плечі, — це проблема суто естетична.

Жир всередині живота — проблема медична. Але як з’ясувати, коли вона виникає? Раніше вчені рекомендували визначати цей момент за співвідношенням об’єму талії (ОТ) і стегон (ОС). У жінок ОТ/ОС не повинен перевищувати 0,7, у чоловіків — 0,9, стверджували вони. Але виходила нісенітниця. Згідно з таким коефіцієнтом, цілком нормальним вважалося б, якщо об’єм талії у жінки буде 140 см, а об’єм стегон — 2 метри! Тільки уявіть собі це видовище...

Нещодавно вчені Стокгольмського університету, які проводили серйозні дослідження впливу вісцерального жиру на здоров’я, висловилися однозначно: чинником ризику для здоров’я в жінок буде ОТ, що перевищуює 80 см, а в чоловіків — 94 см, і це незалежно від зросту, особливостей фігури та віку. А тепер візьміть портнівський сантиметр і виміряйте свою талію. Поки що все в нормі? Тримайтеся в тому ж дусі. Є два-три зайвi сантиметри? Тоді читайте далі.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В НАС УСЕРЕДИНІ?

Жир взагалі — це «консервована» енергія, запаси якої організм робить, якщо витрачає її менше, ніж отримує у вигляді їжі. Вісцеральний жир відкладається навколо внутрішніх органів — печінки, нирок, підшлункової залози, крупних судин, розташованих у черевній порожнині тощо.

Закутуючи внутрішні органи, він порушує їхню роботу, змінює хід процесів обміну, які в них тривають безперервно. Аналізи показали, що в людей з великою кількістю вісцерального жиру в крові на 50% більше інтерлейкіну-6. Це з’єднання наша імунна система виробляє для всіляких запалень, які є, по суті, захисною реакцією. Але якщо причини для такої реакції немає, а запалення є — страждають органи-мішені.

Крім того, в організмі цих людей виявився значно підвищеним зміст гормону стресу кортизолу. У нормі він «відпрацьовує» виробництво всіх речовин, необхідних для подолання стресів. А якщо стресу немає? Знову наявне порушення обміну речовин.

Мало того, клітки вісцерального жиру легко потрапляють у кров, а з нею — у печінку. І примушують її працювати з підвищеним навантаженням. Все це й призводить до збоїв у роботі внутрішніх органів, а потім — розвитку діабету, деяких видів раку, відкладенню атеросклеротичних бляшок у судинах, які можуть спровокувати й інфаркт, й інсульт.

І ЗНОВУ ПРО ДІЄТИ

Але є й хороша новина! Вісцеральний жир розчіплюється набагато швидше, ніж підшкірний. Але сподіватися на чарівні дієти, як і раніше, не варто. Вчені вже абсолютно точно довели: так, екзотичні й жорсткі дієти дозволяють із муками, але швидко скинути зайву вагу. Але як тільки ви повернетеся до звичайного раціону, колишня вага швидко повертається й неодмінно з надбавкою.

Так що потрібно або дотримуватися звірячої дієти все життя, що, в принципі, неможливо чи небезпечно, або піти іншим шляхом. Він також відомий: повільне й копітке будування вашого власного режиму харчування, збалансованого з витратами енергії.

Інакше кажучи, якщо хочете тримати постійну вагу, ви не повинні за день їсти більше того, що витрачаєте протягом доби. Якщо хочете худнути — їсти потрібно й того менше. Більшість городянок, не зайнятих фізичною працею, сьогодні не витрачає на добу понад 2000 кілокалорій, більшість городян — понад 2200. Ось і весь секрет!

ТОВСТІЄМО ПО-РІЗНОМУ

На чоловічій і жіночій фігурі жир відкладається по-різному. Жінки частіше товстіють рівномірно, хоча залежно від типу фігури в деяких більше відкладення на стегнах і сідницях, в інших — на спині, загривку й плечах. На животі в них частіше утворюються підшкірні жирові прошарки — так звані валики, які можна вхопити пальцями.

Об’ємистий живіт — як правило, доля чоловіків. Усе частіше зустрічаються зовсім молоді джентльмени з пузом, яке раніше було прикметою виключно «номенклатури». Сподіваюся, знайдуться вчені, які зіставлять дуже коротку тривалість життя наших чоловіків із таким чинником, як вісцеральний жир, — напевно якісь зв’язки виявляться. На жаль, жінкам доводиться витрачати більше часу й зусиль для схуднення під час фізичних навантажень. Секрет у тому, що в чоловіків більше м’язова маса, тому енергії під час руху згоряє більше.

Різати чи бігати? Багато дам захоплюються екстремальними способами зниження ваги, типу ліпосакції або навіть операцій на шлунку. Але ліпосакція видаляє лише підшкірний жир, а на загальний стан здоров’я якщо й впливає, то не найкращим чином — ця процедура досить травмуюча й небезпечна.

Операції на шлунку типу бандажування або зменшення його об’єму лікарі рекомендують, тільки якщо йдеться про патологічне ожиріння й про реальний ризик для життя. Для таких хворих у тому ж Стокгольмі розробили й операцію з видалення вісцерального жиру. Але самі ж лікарі зазначають, що ризик дуже великий: під час видалення жирових капсул легко можна ушкодити й самі органи.

До того ж більшості «пузатиків» цілком достатньо почати активно рухатися, щоб жирове відкладення в черевній порожнині стало швидко розщіплюватися. Для благих цілей підійдуть і біг підтюпцем, і ходьба, і будь- які вправи для великих м’язів, і танці, й плавання, й аеробіка — при цих заняттях згоряє максимальна кількість енергії.

Які саме вправи швидше допоможуть попрощатися з відкладенням жиру на талії? Вчені з Далласського інституту медичних досліджень стверджують, що повільна ходьба. В одному з експериментів вони розділили жінок із зайвою вагою на три групи: тих, хто віддавав перевагу швидкій ходьбі; тих, хто ходить у помірному темпі; й тих, хто гуляє в повільному темпі черепах. Результат здивував і самих дослідників: за один і той самий термін більше всього жиру скинули саме «черепахи».

— Поки ми лише припускаємо, що секрет у використанні різних джерел енергії, — вважає керівник роботи Джон Лункам. — Наш організм спалює два види горючого: глюкозу, яку можна порівняти з високооктановим бензином, і жир, який подібний низькооктановому бензину. Очевидно, якщо ви примушуєте ваш організм працювати в швидкому режимі, вам потрібне високоякісне паливо, а при неквапливій прогулянці організм може використати більше низькоякісного палива, тобто жиру.

ВОРОГИ ФІГУРИ

Головних ворогів у жіночої фігури три — вікові гормональні зміни, солодощі, сучасна побутова техніка, яка звела до мінімуму фізичну працю вдома. До них найближчими роками погрожує додатися й четвертий — поголовна жіноча автомобілізація.

У чоловічої фігури шкідників поки що також три, але інших: автомобіль, пиво та інший алкоголь у великих кількостях, улюблений диван...

Тетяна БАТЕНЬОВА
Газета: 
Рубрика: