Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Живі» вітаміни

Як уникнути авітамінозу, не годуючи свій організм хімією?
14 січня, 2010 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Фахівці стверджують, що «живі» вітаміни набагато корисніші за пігулки й капсули, придбані в аптеці. Мало хто знає, що заморожені овочі за вмістом вітамінів і поживних речовин практично не поступаються свіжим.

Багато хто вважає, що взимку у фруктах і овочах вітамінів майже не лишається. І помиляється! Найкраще вони зберігаються у плодах із щільною шкіркою. При цьому північні плоди набагато більш поживні, ніж південні, пише medplus.ru. Чимало корисних речовин міститься в лохині, чорниці, смородині, обліписі. Місцеві яблука інколи виглядають непоказними, проте вітаміну С й заліза у них значно більше, ніж у імпортних.

Не забудьте й про заморські плоди, які взимку вдосталь з’являються на українських прилавках. Наприклад, у апельсинах і ківі вміст вітаміну С не менший, аніж у наших північних ягодах. Адже саме він узимку допомагає нам підтримувати імунітет, слугує захистом від вірусів і бактерій. Присутній він також у мандаринах, лимонах і грейпфрутах. У ківі, крім «аскорбінки», містяться також вітаміни групи В, мінеральні речовини та клітковина. У бананах аскорбінової кислоти мало, зате багато калію, магнію і В6.

Із зимових овочів найбагатшою на «живі» вітаміни є капуста. У моркві та гарбузі ви знайдете багато бета-каротину, корисного для зору. Але для того, щоб він краще засвоювався, до морквяних салатів рекомендується додавати жири: наприклад, олію або сметану.

Аби зменшити втрату корисних елементів, фрукти слід чистити безпосередньо перед їжею, нарізати їх побільше. Додавати до салатів із сирих овочів сіль і заправку рекомендується безпосередньо перед подаванням до столу. Під час варіння овочі потрібно класти в киплячу воду. Моркву при цьому слід варити очищеною, а буряк — у шкірці. Зберігати готові овочеві страви, якщо ви хочете, аби в них залишилися вітаміни, треба не більше трьох годин, а картопляні — не більше години.

До речі, швидко заморожені овочі за вмістом вітамінів і поживних речовин практично не поступаються свіжим. Хоча у процесі заморожування відбувається певна втрата вітаміну С, вміст В1 і В2 залишається тим самим. Розморожувати заморожені овочі та фрукти можна у мікрохвильовій печі. А готувати їх дієтологи радять у пароварці.

Взимку корисно також їсти сухофрукти й пити зварені з них компоти. Наприклад, у напої з чорносливу, кураги, сушених яблук, груш і родзинок міститься калій, необхідний для серця та нирок. Не зашкодить і морс із журавлини або брусниці. В цих ягодах присутня бензойна кислота, що має дезинфікуючі властивості. Журавлинний морс полегшить стан під час простудних захворювань або проблем із нирками. А брусничний допоможе зняти набряки під час вагітності. Взимку особливо цінується шипшина. Але її потрібно правильно заварювати, аби зберегти вітаміни й інші необхідні організму речовини. Слід спершу подрібнити ягоди, потім залити їх 300—400 мл води, довести до кипіння при закритій кришці, залишити на півгодини на маленькому вогні, настояти десять хвилин, процідити й віджати через кілька шарів марлі. Пити напій потрібно щойно приготованим, аби не розгубити такі цінні антиоксиданти й мікроелементи.

Не забудьте й про інші традиційні для зимового сезону ласощі! Так, вишневе варення допоможе ліквідувати дисбактеріоз, очистить печінку й нирки, поліпшить кровообіг, підвищить імунітет. У обліписі ви знайдете безліч вітамінів, а крім того, вона створить у шлунку кисле середовище, яке вбиває мікроорганізми. Якщо у вас підвищена кислотність, то краще вживати обліпиху після їжі. До варення бажано подавати зелений чай, що містить антиоксиданти.

Проте заварювати його важливо за правилами. Очищену воду закип’ятіть, і обдайте окропом заварний чайник. Потім накрийте його кришкою та лишіть так на кілька хвилин. Після цього злийте воду, покладіть усередину потрібну кількість зеленого чаю, залийте злегка охололим окропом, щільно закрийте й настоюйте протягом десяти хвилин. Особливо корисний цей напій тим, хто має високий тиск. Якщо тиск у вас зазвичай низький, додайте до чаю трохи лимонного соку. Це приведе судини в норму.

Користь можна отримати не лише з продуктів рослинного походження. Так, жирна риба та яєчний жовток є чудовими джерелами вітаміну D, брак якого призводить до депресії та зниження імунітету.

Газета: 
Рубрика: