У Білорусі завершився XIX Міжнародний фестиваль мистецтв «Слов’янський базар у Вітебську». Участь у ньому України увінчалася двома перемогами. Другу премію в Міжнародному конкурсі виконавців естрадної пісні «Вітебськ-2010» отримала українка Інна Воронова. Друге місце, але вже в дитячому вокальному конкурсі фестивалю отримала одинадцятирічна українка Ольга Тимошенко.
Гран-прі дорослого конкурсу і 10 тисяч доларів міжнародне журі під головуванням народної артистки України Таїсії Повалій присудило співаку з Хорватії Даміру Кеджо. Першої премії удостоєний Лаша Рамішвілі з Грузії, який лише на два бали поступився переможцеві. Другу премію конкурсу наша Інна Воронова розділила з Анаїт Шахбазян із Вірменії. Третю премію поділено відразу між трьома учасниками — Дінарою Султангалієвою з Казахстану, Денисом Вершенком із Білорусі та Йоце Пановим із Македонії.
Конкурс виконавців естрадної пісні «Вітебськ-2010» проходив під знаковим числом 19. Окрім того, що він був 19, у ньому брали участь 19 виконавців з 19 країн світу. Але, напевно, головною особливістю цього конкурсу було неупереджене ставлення журі, адже оцінювало воно, в першу чергу, вокальні дані конкурсантів. Як зізналася Інна Воронова, не дивлячись на те, що головою журі була Таїсія Повалій, жодних попускань відносно себе молода конкурсантка не відчула, навпаки на ній була особлива відповідальність. Адже саме Таїсія Повалій у 1993 році була удостоєна першого гран-прі конкурсу, до цього переможці привозили з Вітебська лише три перші премії.
На прес-конференції напередодні конкурсу на запитання журналістів, яким Таїсія Повалій запам’ятала ту свою тріумфальну мить, вона відповіла: «Глядачі сиділи під парасольками, хтось закривався від дощу газетами. Пам’ятаю дуже добре, що на сцені Літнього амфітеатру гуляли страшні протяги, я застудилася, шию мені скрутило так, що я стояла під час виступу, здається, як стовп!»
У повністю відремонтованому Літньому амфітеатрі нині немає потреби розкривати парасольки — кілька років тому над залом з’явився дах, за останнім словом техніки обладнана сцена фестивалю, але, як і раніше, конкурс збирає величезну кількість глядачів, хоча виступають на ньому поки ще нікому не відомі виконавці.
Таїсія Повалій пообіцяла, що найнижчої оцінки — «четвірки» — не поставить жодному конкурсантові, і свого слова дотрималася. Хоча публіка інколи несхвально гуділа, зачувши суворі оцінки журі. Адже пересічний глядач оцінює, в першу чергу, красиву картинку, а журі — професіоналізм.
Інна Воронова дуже серйозно готувалася до конкурсу і не приховує, що їхала сюди за перемогою. Три роки тому випускниця Луганського музичного коледжу по класу вокалу і саксофона перемогла в телепроекті «Шанс». Потім було нетривале навчання в Голівудській поп-академії в Лос-Анджелесі, повернення до Києва. Після народження дитини Інна цілком присвятила себе дитині. А коли син трішки підріс, повернулася на сцену. У її планах — участь у майбутньому і в «Новій хвилі», і в конкурсі «Євробачення». Інна по-хорошому амбітна, але як дочка професійних музикантів давно зрозуміла: домогтися успіху на сцені можна лише великою працею. І зараз випускниця музичного коледжу і Луганського національного університету свій день починає з багатогодинних занять з педагогом по вокалу.
Інна добре показала себе вже в день жеребкування, коли під оплески залу прекрасно виконала світовий хіт співачки Селін Діон Surrender, відразу заявивши про себе як про сильну суперницю. Високі бали вона заслужила вже в перший конкурсний день, заспівавши кавер-версію на пісню Ані Лорак «Не кажи про любов» (слова Мар’яни Савки, музика Римми Гоменюк).
У другий конкурсний день у супроводі Національного концертного оркестру Білорусі під управлінням Михайла Фінберга Інна виконала спеціально написану для «Слов’янського базару» ліричну пісню молодого автора Римми Гоменюк. Пісня дуже емоційна і вигідно розкриває широкий вокальний діапазон співачки, підкресливши її індивідуальність і артистизм. Але абсолютно всіх вразила українка, коли під час музичного програшу виконала партію на саксофоні. Ідею з саксофоном запропонував Інні відомий бард — Олександр Кальянов.
— Я впевнений, Воронова не загубиться серед багатьох, хто пройшов цей конкурс, але сам так і не став ані знаменитим, ані популярним. У неї є творча індивідуальність, є талант, і головне — є характер. І це вже запорука її життєвого успіху, — вважає народний артист України Анатолій Солов’яненко.
Цього року присутність України на фестивалі була більш помітною, ніж за останні п’ять років. Після деякої перерви ми цього року стали учасниками фестивальної кінопрограми, показавши в рамках «Слов’янського базару» дві українські стрічки — «Las Meninas» режисера Ігоря Подольчака і «Відторгнення» режисера Володимира Лерта. Фільми добре сприйняли глядачі та кінокритики.
На запрошення дирекції фестивалю до Вітебська приїхав і виступив у супроводі джаз-кабаре «Забава» засновник фестивалю «Країна мрій» Олег Скрипка. Прибув до Вітебська і відомий далеко за межами України фестиваль «Джаз Коктебель».
Завжди з особливим інтересом чекає вітебська публіка на концерт майстрів мистецтв України. За загальним визнанням, Дні культури України завжди були одними з найяскравіших подій фестивалю. Не обманулися в своїх очікуваннях глядачі і цього разу. Назва концертної програми «Сузір’я України» говорила сама за себе. Прекрасно приймала публіка і представників академічного мистецтва — солістів Національної опери Ольгу Нагорну і Андрія Романенка, солістку Заслуженої академічної хорової капели «Думка» Мирославу Солов’яненко.
Вигуками «браво» проводжали зі сцени артистів вокального секстету Man Sound («Мен Саунд»), які віртуозно володіють найпростішим і одночасно найскладнішим музичним інструментом — Голосом. Особливо ж сподобалося глядачам виконання в джазовому стилі відомої пісні «Песняров» «Зачарованная».
Нікого не залишили байдужими і хореографічні мініатюри артистів театру сучасної хореографії «Сузір’я Аніко», в яких читалося все — і життя, і сльози, і кохання.
А молоді естрадні виконавці Міла Нітіч, Маргарита Смелянська, Ольга Шандрик, Артем Кондратюк, Марія Маковей дали зрозуміти, що нинішнім зіркам шоу-бізнесу не варто розслаблятися та спочивати на лаврах, адже їм у спину дихає молоде талановите покоління.