Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зруйнувати радянський міф

У Сєверодонецьку триває виставка про європейські інвестиції в Донбас в кінці XIX — на початку XX століття
18 травня, 2016 - 16:43
ФОТО АВТОРА

У міському палаці культури експозицію представляв заступник посла Королівства Бельгії в Україні Жан де Ланнуа, власник архівних документів і меценат Дмитро Піркл та куратор мистецького напряму Українського кризового медіацентру Леонід Марущак. Виставка являє собою збірку історичних фотографій, векселів, договорів та інших документів, які покликані зруйнувати радянський міф про індустріалізацію сходу України як виключне досягнення СРСР.

«В радянський період робилося все, аби не допустити до широкого загалу документів, які підтверджують, що індустріалізація сходу і півдня України відбувалася задовго до створення Радянського Союзу, — зазначає Леонід Марущак. — Відзначу велику заслугу пана Дмитра Піркла, який знаходив ці документи і передавав їх до музею, адже навіть у Дніпропетровському державному музеї ім. Дмитра Яворницького немає фактажу, який би підтверджував будівництво заводів європейцями в кінці ХІХ століття».

Перша частина виставки розкриває внесок Королівства Бельгія в розбудову інфраструктури українських міст. Зокрема, бельгійські акціонери вкладали великі кошти у будівництво машинобудівних, металообробних і механічних заводів, облаштування шахт, прокладання доріг, трамвайних колій тощо. Наприклад, початківцями промислового підприємництва була фірма братів поважного роду Шодуарів із м. Льєж. У 1890 році вони заснували три заводи для виробництва металевих труб для нафто— і газопроводів. Всього на початку ХХ століття в містах українського сходу діяли десятки акціонерних товариств із Німеччини, Англії, Франції та інших країн. Внесок цих європейських країн організатори виставки планують показати в наступних частинах свого проекту. За допомогою історичних документів автори експозиції доводять: Донбас має давні й тісні економічні зв’язки з Європою, на противагу нав’язаному радянському стереотипу про те, що це російська територія, яку врятували від страшного капіталістичного Заходу.

«Ця виставка засвідчує нову динаміку розвитку України... Ми бачимо дедалі більше українців, які хочуть вивчати спільну історію з іншими європейськими країнами і культурами, — говорить Жан де Ланнуа. — В рамках виставки ми акцентуємо на тому, що Бельгія на той час була однією з провідних країн в будівництві промислових підприємств, але Бельгія також була країною, яка однією з перших почала експортувати цей досвід до інших країн... Сьогодні я представляю Європейський Союз в дні ЄС в Україні. Ми бачимо чудову виставку про наше багате минуле. Але головне — ми говоримо про спільне сьогодення. Україна має великий шлях і багато завдань, аби здійснити перетворення у сфері культури, верховенства права. Я сподіваюся, багато людей побачать цю експозицію, і це надихне їх на нові звершення».

Іван АНТИПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: