Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бібліотека завдяки... сміттю

2 вересня, 2016 - 12:17
ФОТО АВТОРА

У Світлому провулку в Одесі розташований незвичний будинок. На останньому поверсі одного з під’їздів можна натрапити на спортивний куток зі шведською стінкою. Трохи нижче на сходовій клітці облаштована невелика бібліотека з літературою для дорослих та дітей і настільними іграми. Усе це власноруч створили мешканці новобудови завдяки сортуванню і переробці сміття.

Ідея сортувати відходи і здавати їх на утилізацію спала на думку жительці будинку Катерині Гречко. Вона встановила окремі контейнери для скла, пластику та картону біля входу до власної квартири. Сусіди сприйняли ідею не одразу: спочатку відсортоване сміття приносили жителі восьми-десяти квартир. Але згодом до ініціативи стало долучатися дедалі більше мешканців будинку, а потім контейнери для роздільного збору сміття встановили і у дворі. «Сусідам дуже сподобалася ідея, що сміття можна продавати. Це додаткова мотивація для певного відсотка жителів», — посміхається Катерина.

«Ця ідея з’явилася у нас давно, і ми навіть зверталися до нашого депутата. Ми просили зробити біля гаражів прості контейнери для всього мікрорайону. Ми готові були самі цим займатися. Депутат спочатку нібито погодилася, а потім прислала свого помічника. Він подивився і сказав, що це нереально, що буде безліч проблем з міською владою»,          — розповідає мешканка будинку Оксана Ступницька.

Відходи почали сортувати в березні, і за цей час зібрали майже тисячу кілограмів. Катерина домовилася з місцевою компанією, яка вивозить відсортоване сміття з будинку й утилізує його. Так, за кілограм пластикових пляшок мешканці дому отримують від 2,5 до 4,5            гривні, за кілограм макулатури — від 1,8 до 2 гривень.

Отримані кошти ініціативні мешканці вирішили спрямувати на облаштування під’їзду. Починали з малого. «За першу здачу вторсировини ми отримали 168 гривень. Тоді ми здавали її через посередника. Це дуже мало, і ми купили для під’їзду дві енергоощадні лампи. Потім люди почали підтягуватися, і вдруге нам вдалося отримати вже 450 гривень», — розповідає Оксана Ступницька. Згодом Катерина і Оксана придбали спортивний куток за 1600 гривень, отриманих зі здачі сміття. Ще 400 гривень витратили на текстиль, з якого пошили фіранки. На додачу сусіди принесли й пофарбували полиці для книжок. Літературу також збирали всім під’їздом. А одна із сусідок навіть написала картину, яка тепер висить на стіні бібліотеки.

Катерина Гречко сподівається, що історія їхнього під’їзду стане прикладом для решти одеситів. «Після ажіотажу з бібліотекою до мене почали звертатися журналісти і запитувати, чи не знаю я інших людей, які сортують сміття. Вони хочуть робити репортажі на цю тему. Для нашого обивателя важливо, щоб команду дали з телевізора. І я так розумію, що найближчим часом ця команда буде», — вважає Катерина.

«Раніше я мешкала у п’ятиповерхівці в іншому районі. Я маю трьох дітей. У них є машинки на батарейках, які швидко виходили з ладу. У мене рука не піднімалася викинути ці батарейки у смітник. І ось ми переїхали, і я дізналася, що тут вже сортують сміття. Я була морально до цього готова. Якщо уже в нашому місті цю ідею хтось втілив, то, гадаю, з’явиться багато однодумців. Тим паче, у молоді вже інша свідомість. Думаю, якщо спрацюють засоби масової інформації, все зреагує, як від сірника в копиці сіна. Цю тему треба піднімати, щоб наша країна ставала чистішою, а люди — здоровішими», — переконана Оксана Демірова, яка переїхала до будинку у Світлому провулку місяць тому.

Автори ініціативи сподіваються, що в майбутньому розширять бібліотеку і на решту поверхів.

Продовження теми:

Одеські волонтери допомагають військовим на кошти, отримані з переробки вторсировини

Марія ГЕНИК, Одеса
Газета: