Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«День» дослідив «арсенал абітурієнта»

Сьогодні соцмережі пропонують усе: від допомоги у складанні ЗНО до «платного» вступу на бюджет. Від себе додамо: будьте пильними!
6 червня, 2013 - 12:37

В Україні розпочалося зовнішнє незалежне оцінювання. А разом із ним в Інтернеті з’явилися десятки оголошень, які пропонують абітурієнтам різноманітні хитрощі, схеми та обладнання        (!), щоби успішно здати ЗНО. За гроші, звичайно. Так, у одній зі спільнот у соціальній мережі ВКонтакте «ЗНО-2013» випускник Антон Е. пише оголошення (орфографія збережена. — Ред.): «Кто занимается продажей ЗНО (ответы во время проведения, пишите в ЛИЧКУ (личные сообщения. — Ред.)!!!» І відразу отримує відповідь, бо нині в мережі безліч пропозицій для тих, хто не впевнений у своїх силах самостійно здати ЗНО. Наприклад, випускникам пропонують купити питання, які начебто випадкова вдалося дістати. В одній зі спільнот у соціальній мережі ВКонтакте «ЗНО-2013», користувач Вікторія А. залишила таку пропозицію (орфографія збережена. — Ред.): «Всем привет!!! Вообщем достала я варианты и ответы к тестовым заданиям к ЗНО-2013 с проверенных источников! Причина почему я это делаю, для Вас, очень проста — мне они не нужны так как я уже давно не учусь... Скажу прямо   — как Вы понимаете это будет стоить небольших денег... Ибо как говорится халява только в мышеловке! Кто хочет сдать ЗНО-2013 и поступить в перспективный ВНЗ и осуществить свои мечты — писать на почту Zno2013i.ua со словами «Я Сдам ЗНО на 200 баллов!!!». «День» відразу відправив повідомлення на вказану поштову адресу, але відповіді ми поки не отримали, хоча ЗНО вже розпочалося.

У тій таки соцмережі ВКонтакте у спільноті «ЗНО-2013 поможем сдать без проблем» пропонують спеціальну послугу: надсилати відповіді вже під час самого тестування. «Уважаемые учасники группы! Ответы на тесты 2013 будут известны в день прохождения тестирования по каждому предмету. Приходить они будут на ваш телефон. (...) И если вас все устроит, то вы сможете заказать ответы и на остальные предметы», — йдеться у повідомленні. Хоча ця послуга є ризикованою для абітурієнта: за правилами здачі тестів, можна мати при собі мобільний телефон лише у виключеному режимі. Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ірина Зайцева попередила випускників, що під час проведення тестування можуть бути СМС-розсилки, які виявлять порушників процедури ЗНО.

А користувачка Аня О. пропонує послугу, відому нам із радянського кіно про Шуріка: мікронавушник. Його потрібно спочатку купити, а потім професіонали поділяться способом, як пронести його через металошукач. Аня О. запевняє, що всесвітній павутині цей метод поки що не відомий.

«День» звернувся з інформаційним запитом до Центру оцінювання якості освіти, щоби дізнатися, яким чином питання ЗНО потрапляють до таких продавців і які заходи вживає Центр, щоби попередити випадки списування на ЗНО. Та поки що відповіді ми не отримали. Про те, що діти користуватимуться різними хитрощами під час ЗНО, свідчить статистика. Торік, за офіційними даними, по всій Україні було зафіксовано близько 500 порушень, допущених випускниками на тестуванні. Їхні роботи були анульовані. «І ніякої повторної спроби здачі оцінювання не передбачено. Спробувати скласти ЗНО з конкретного предмета людина може лише наступного року», — цитує директора Українського центру оцінювання якості Ірину Зайцеву сайт osvita.ua.

ПІВТОРИ ТИСЯЧІ ДОЛАРІВ — І ТИ СТУДЕНТ?

Це не єдині можливі варіанти, які пропонують абітурієнтам. Наприклад, в Інтернеті можна знайти чимало оголошень із заманливою пропозицією вступити в омріяний університет без труднощів. Але — за гроші. В соціальній мережі ВКонтакте, в спільнотах, присвячених абітурієнтам «ЗНО-2013», «ЗНО-історія», «Абітурієнт-2013 ЗНО» та інших такі записи дуже популярні. «День» вивчив ці оголошення і виявив, що залишає їх одна людина — Віталій. Авторка даної статті написала йому, що має намір вступати до вишу за його пропозицією. У відповідь Віталій письмово поцікавився, куди саме я збираюся вступати. На цей випадок у мене була заготовлена легенда: вступаю вже вдруге, і цього разу — на факультет філології у Київський університет ім. Бориса Грінченка. Більше він нічого не питав, а запропонував поспілкуватися телефоном.

Приблизно через три години з прихованого номера мені зателефонував вже інший чоловік, який представився Олександром, та пояснив умови вступу. Від мене вимагається здати зовнішнє незалежне тестування на середній бал — не менше, та подати документи до обраного університету. Після цього я маю зателефонувати йому, а він, у свою чергу, організує зустріч із ректором університету. Мені потрібно буде лиши сказати своє повне ім’я, по батькові, прізвище, дату народження та факультет, на який хочу вступати. «Ціна питання — 1,5 тисячі доларів», — сказав Олександр. Я відповіла, що подумаю. Згодом, до речі, Олександр скаже, що зустрітися я маю не з ректором, а з представником університету. З ким саме — не уточнив.

Пізно ввечері Олександр зателефонував ще раз і спитав, чи можна поспілкуватися з моїми батьками, уточнив факультет і розповів алгоритм дій. Після того, як я здам ЗНО, він влаштує зустріч із представником вузу. У цей самий день необхідно перевести тисячу доларів на банківський рахунок, який він тоді ж і надішле. Інші 500 доларів треба заплатити вже після появи мого прізвища у списку зарахованих. На питання, чи можна з ним зустрітися, щоби обговорити все більш детально, Олександр відповів відмовою. Він пояснив, що взагалі не зустрічається з клієнтами, а лише заочно влаштовує їм зустрічі з представниками вузів.

На офіційний запит «Дня» ректор Київського університету ім. Бориса Грінченка Віктор Олександрович ОГНЕВ’ЮК спростовує будь-який зв’язок університету з цими оголошеннями: «Якщо такі оголошення є, то слід розцінювати їх як шахрайство, а відтак їх мають вивчати правоохоронні органи. Ніяких інших шляхів для вступу в Київський університет ім. Бориса Грінченка, окрім визначених Правилами прийому, не існує».

«День» спробував дізнатися у Віталія умови вступу до інших вузів, надіславши повідомлення з інших комп’ютерів і адрес, але ні Віталій, ні Олександр більше не виходять на зв’язок.

«І ДАЧА ХАБАРА, І ШАХРАЙСТВО Є ТЯЖКИМИ ЗЛОЧИНАМИ...»

Юристи попереджають: подібні пропозиції є незаконними і, скоріше за все, це — звичайне шахрайство. А покарання за такі дії нестимуть як ті, хто пропонує такі схеми вступу, так і ті, хто ними хоче скористатися. «Якщо це державний університет і мова йде про неконтрактну форму навчання, то які можуть бути посередницькі послуги? Якщо людина бере гроші та не виконує своїх зобов’язань, то це шахрайство, покарання за яке передбачене статтею 190 Кримінального кодексу України», — пояснює адвокат Олександр МОЦЕНКО. Він наголошує, що пропозиція вступити за гроші на бюджетну основу навчання у ВНЗ, згідно з діючим законодавством, розцінюється як шахрайство. Якщо ж хтось таки вирішив розпочати своє навчання у ВНЗ незаконним шляхом і наважився заплатити, то треба бути готовим до того, що в результаті не матиме ні грошей, ні омріяного вступу в ВНЗ. «По-перше, особа, яка дає хабар, також є суб’єктом злочину і буде нести кримінальну відповідальність. Бо і дача хабара, і шахрайство є тяжкими злочинами, за які передбачається покарання у вигляді позбавлення волі, — пояснює юрист Дмитро МІТЧЕНОК. — А по-друге, як правило, передача грошей не підтверджується ні розпискою, ні показаннями свідка, ні переказом на банківську картку...»

Аліна КУЧЕРЕНКО
Газета: